A Culture and Community volunteer walking yaks during a Khmer Project in Cambodia.

Projekt wymiany kulturowej w Kambodży

Poznaj starożytną kulturę Khmerów, zwiedzaj Kambodżę i poznawaj jej bogatą historię

Przegląd

Jedź do Kambodży! Dołącz do naszego projektu i poznawaj kulturę Khmerów podczas zwiedzania ich pięknego kraju. Nasz Projekt Kultury Khmerów w Kambodży jest pouczający i angażujący, a poza tym liczne atrakcje poruszą wszystkie twoje zmysły. Zobaczysz, usłyszysz, posmakujesz, poczujesz i zanurzysz się w życiu Kambodży!

Codziennie będziesz uczył się czegoś nowego o innym stylu życia. Opowiemy ci o historii Kambodży, a poza tym lepiej zrozumiesz wzloty i upadki, które przechodził ten kraj. Weźmiesz udział w warsztatach z tradycyjnej kuchni, poznasz podstawy języka khmerskiego, zwiedzisz zapierające dech świątynie Angkor Wat… a to dopiero początek atrakcji.

Zamieszkasz wraz z innymi uczestnikami projektu w Phnom Penh, ale zwiedzisz także inne miasta, takie jak Siem Reap i Kampot. Podróżując po kraju, będziesz mieszkał w hotelach, pensjonatach oraz w wioskach po drodze – w domach rodzin goszczących.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy Projekt Wymiany Kulturowej w Kambodży to coś dla mnie?

Jeśli chcesz zwiedzić nowy kraj i poznać kulturę znacznie różniącą się od twojej, nasz projekt w Kambodży będzie dla ciebie idealny. To świetny wybór dla wszystkich osób chcących poszerzyć swoje horyzonty i poznawać świat poprzez podróże i przygodę. Będziesz kimś więcej niż turystą.

Podczas projektu skupisz się na poznawaniu kultury i historii Khmerów – nie mamy więc żadnych wymagań wstępnych dla uczestników. Jedyne, czego potrzebujesz to entuzjazm i zdrowa dawka ciekawości!

Nasz projekt będzie dobrze prezentował się w twoim CV – taki wpis w życiorysie pokaże twojemu przyszłemu pracodawcy, że jesteś otwarty na nowe szanse, co może dać ci przewagę również podczas rekrutacji na studia. Pokażesz, że umiesz wyjść ze swojej strefy komfortu, chcesz się uczyć oraz jesteś niezależny i wierzysz w siebie.

Zapraszamy cię przez cały rok, na minimum jeden tydzień. Zachęcamy cię jednak do dłuższego pobytu, podczas którego więcej się nauczysz i zwiedzisz.

Female Culture and Community Volunteer carves leather to create puppets in a centre during a Khmer cultural immersion project in Cambodia.

Jakie będą moje zadania podczas trwania Projektu Kultury Khmerów w Kambodży?

Podczas projektu poznasz wiele aspektów kultury Khmerów i w tym samym czasie poznasz historię Kambodży. W co między innymi możesz się zaangażować?

  • Poznawanie historii Kambodży, w tym bolesnych szczegółów z czasów reżimu Czerwonych Khmerów
  • Doświadczanie khmerskiej kultury – lekcje gotowania, lalkarstwa, tańca i wiele innych
  • Pomaganie w codziennych obowiązkach i poznawanie khmerskiej kultury podczas kilkudniowego pobytu w tradycyjnej wiosce
  • Zwiedzanie wielu miast w Kambodży i poznawanie ich niepowtarzalnego charakteru 
  • Nauka przydatnych słów i zwrotów po khmersku od lokalnych mieszkańców

Podczas pobytu w Kambodży skupisz się na następujących obszarach:

Poznaj lepiej historię Kambodży

W 1975 roku marksistowski dyktator Pol Pot rozpętał wojnę domową, w wyniku czego przejął władzę w kraju i ustanowił rządy Czerwonych Khmerów. Brutalny reżim był odpowiedzialny za śmierć nawet dwóch milionów ludzi i jedno z najgorszych ludobójstw w historii. Odwiedzisz wiele muzeów i wysłuchasz wspomnień lokalnych mieszkańców, co da ci lepszy pogląd na problemy, które dziś dotykają Kambodżę – np. brak dostępu do edukacji czy bieda.

Zanurz się w kulturę Khmerów

Będziesz mieć wiele okazji, by lepiej poznać kulturę Khmerów i bezpośrednio zaangażować się m.in. w:

  • lekcje gotowania
  • tradycyjny wyrób lalek
  • zajęcia z garncarstwa
  • lekcje khmerskiego tańca i śpiewu 

Kilkudniowy pobyt w tradycyjnej wiosce

Spędzisz kilka dni w kambodżańskiej wiosce, pomagając lokalnym mieszkańcom. Dzięki temu lepiej poznasz codzienność rodzin mieszkających na obszarach wiejskich. W zależności od pory roku, pomożesz w siewie lub w zbiorach ryżu albo nauczysz dzieci podstaw angielskiego.

Zwiedzanie miast i poznawanie ich niepowtarzalnego charakteru 

Twoja podróż do Kambodży nie byłaby kompletna, gdybyś nie odwiedził kilku wyjątkowych miast w tym kraju. Dowiedz się, dlaczego niesamowite świątynie Angkor Wat zostały zbudowane właśnie w Siem Reap, zobacz, jak zbiera się pieprz w mieście Kampot i dowiedz się więcej o handlu ceramiką w Kampong Chhnang.

Poznaj słówka i zwroty po khmersku

Bardzo ważnym i zarazem pierwszym etapem tego projektu będzie lekcja języka khmerskiego. Nauczymy cię podstawowych zwrotów, które wykorzystasz w rozmowach z lokalnymi mieszkańcami. To niesamowicie przydatne, z racji tego, że wielu mieszkańców Kambodży nie mówi po angielsku.


Gdzie będzie odbywał się Projekt Wymiany Kulturowej w Kambodży?

Phnom Penh

Siedziba naszego projektu znajduje się w stolicy kraju, Phnom Penh, położonej nad rzeką Mekong.

W mieście mieszka ponad 1,5 miliona mieszkańców – najbardziej przyjaznych ludzi w całej Azji. Phnom Penh szybko się zmienia, by sprostać wymaganiom szybko rozwijającej się branży turystycznej. Chodząc brzegiem rzeki czy tłocznymi ulicami, dasz się urzec pięknej architekturze i zabytkom. W stolicy Kambodży jest wiele restauracji, gdzie możesz spróbować potraw lokalnej kuchni.

Żaden dzień podczas tego projektu nie będzie taki sam! Odwiedzisz wiele miejsc o historycznym znaczeniu oraz doświadczysz życia w tradycyjnej wiosce. Mimo, iż spędzisz wiele czasu w Phnom Penh, odwiedzisz także wiele innych miejsc, takich jak Siem Reap, Kampong Chhnang i Kampot.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do Kambodży.


Typowy dzień podczas Projektu Kultury Khmerów w Kambodży

Dzień rozpoczniesz od tradycyjnego kambodżańskiego śniadania jedzonego wraz z innymi uczestnikami projektu w waszym wspólnym mieszkaniu. Ubierając się, pamiętaj, by zakryć ramiona i kolana, szczególnie jeśli planujesz odwiedzić miejsca kultu lub te związane z władzą królewską. Następnie spotkasz się z opiekunem Projects Abroad i ruszysz w dalszą drogę tuk tukiem. 

Typowy dzień podczas trwania projektu rozpoczyna się o 8 rano i trwa do 17, od poniedziałku do piątku. Bądź jednak gotów, że czasem będzie więcej lub mniej atrakcji – w zależności od planu dnia.

Każdy dzień będzie inny. Podczas pobytu w Kambodży będziesz uczył się khmerskiego, gotował tradycyjne potrawy i brał udział w warsztatach lalkarskich i rękodzielniczych. Zagłębisz się w historię Kambodży, zwiedzając piękne buddyjskie świątynie, Pałac Królewski, Pola Śmierci i Więzienie S21.

Czeka cię kilka wieczornych aktywności, takich jak tradycyjne przedstawienie w teatrze kukiełkowym i pokaz tańca Apsar. W zależności od tego, jak długo z nami zostaniesz, będziesz mógł zwiedzić miasta takie jak Siem Reap, Kampot i Kampong Chhnang. Podczas wycieczki do Siem Reap zabierzemy cię do pięknych świątyń Angkor Wat.

W weekendy będziesz mieć czas, by pozwiedzać lokalne targi, których w Phnom Penh nie brakuje, lub też podróżować na własną rękę.

Female Culture and Community Volunteer is taught by local pottery makers how to mould clay during her volunteering placement in Cambodia.

Jakie są cele i rezultaty Projekt Wymiany Kulturowej w Kambodży?

Celem tego projektu jest umożliwienie ci poznania nowej kultury i poszerzenia swojej wiedzy o świecie. To wspaniała okazja, by zanurzyć się w tradycji Kambodży i porównać ją ze współczesnym światem Zachodu.

Podczas wyjazdu zaangażujesz się w wiele aktywności – część z nich da ci pogląd na kulturę Khmerów i styl życia lokalnych mieszkańców. Inne z kolei pozwolą ci lepiej poznać historię Kambodży. Będziesz mieć także okazję pomieszkać z rodzinami goszczącymi w tradycyjnej wiosce. 

Dołącz do naszego projektu w Kambodży i wykorzystaj okazję, by zwiedzić ten kraj oraz lepiej poznać jego fascynującą kulturę!

Local people are posing for a picture in a river during a Cultural immersion project in Cambodia.

Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Będziesz dzielił zakwaterowanie z innymi wolontariuszami Projects Abroad podczas swojego pobytu w Phnom Penh. To świetny sposób, by lepiej poznać innych wolontariuszyi stażystów, dzielić się doświadczeniami i eksplorować razem okolicę w czasie wolnym. Zakwaterowanie jest bezpieczne, czyste i wygodne.

Twoja opłata za program obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Odwiedź Kambodżę, a zachwyci cię połączenie wibrujących życiem miast, przepięknej scenerii i słynnych historycznych zabytków. Ten kraj ma wiele do zaoferowania i do zwiedzenia w wolnym czasie.

Światowej sławy kluster świątyń w pobliżu Siem Reap jest obowiązkowym punktem dla wszystkich odwiedzających, w szczególności majestatyczna Angkor Wat. Wspinanie się na ogromne korzenie drzew obrośniętych winem, prowadzące do drzwi świątyni, z pewnością obudzi w tobie Indianę Jonesa! Jednak Kambodża oferuje coś wiecej niż antyczne świątynie.

Możesz iść na trekking do dżungli lub spróbować snorkelingu oraz obserwacji delfinów w morzach otaczających Sihanoukville. Jeśli potrzebujesz relaksu, możesz spędzić dzień na jednej z pięknych plaż.

Co więcej, ponieważ w Kambodży będzie towarzyszyła ci międzynarodowa grupa wolontariuszy, możesz zwiedzać kraj samodzielnie lub wraz z grupą.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje