A volunteer helps his students with their classwork during his teaching work experience in Sri Lanka

Wolontariat w szkole na Sri Lance

Zdobądź praktyczne doświadczenie nauczycielskie, pracuj z dziećmi z mniej uprzywilejowanych środowisk i pomóż im lepiej mówić po angielsku

Przegląd

Jedź na Wolontariat w Szkole na Sri Lance i pomóż uczniom z mniej uprzywilejowanych środowisk lepiej mówić po angielsku. Zachęcisz dzieci do mówienia, dzięki czemu zyskają pewność siebie i nauczą się sprawnie komunikować w języku angielskim. To wspaniała okazja by dać innym coś z siebie oraz zdobyć praktyczne doświadczenie nauczycielskie, które będzie dobrze wyglądać w twoim CV.

 

Na Sri Lance jedynie około 10% populacji mówi płynnie po angielsku. Język ten jest powszechnie używany w biznesie i oficjalnej komunikacji, jak też w turystyce, która w tym kraju wciąż się rozwija. Oznacza to, że znajomość angielskiego jest ważną umiejętnością, której posiadanie może sprawić, że uczniowie będą mieli w przyszłości m.in. większe szanse na znalezienie pracy. Zostaniesz asystentem lokalnego nauczyciela oraz będziesz mieć okazję samodzielnie prowadzić lekcje w szkole podstawowej i gimnazjum, oraz w szkole dla młodych mnichów przy buddyjskiej świątyni.

 

Będziesz mieszkać u rodziny goszczącej i pracować w nadmorskich miastach, dwie godziny drogi od Colombo. Polecamy ci zwiedzić ten piękny kraj – ma on wiele do zaoferowania!

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Cztery tygodnie

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy Wolontariat w Szkole na Sri Lance to coś dla mnie?

Lubisz pracę z dziećmi? Planujesz karierę nauczyciela? Chcesz mieć pozytywny wpływ na życie innych? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, ten projekt jest właśnie dla ciebie. Doświadczenie zdobyte na Sri Lance będzie szczególnie cenne dla studentów kierunków nauczycielskich lub absolwentów szukających praktycznego doświadczenia w prowadzeniu zajęć.

 

By do nas dołączyć, nie potrzebujesz doświadczenia ani kwalifikacji. Gdy do nas dołączysz, dokładnie wprowadzimy cię we wszystkie zagadnienia, dzięki czemu będziesz gotów do pracy. Prowadzimy także regularne warsztaty dla naszych wolontariuszy-nauczycieli, podczas których mogą oni wymieniać się pomysłami na lekcje oraz zadawać wszelkie pytania dotyczące projektu. Otrzymasz od nas wszystkie niezbędne materiały – m.in. podręczniki – przydatne w przygotowywaniu lekcji.

 

Możesz dołączyć do projektu przez cały rok – z wyjątkiem okresu wakacyjnego. Minimalny pobyt wolontariuszy na Sri Lance to cztery tygodnie. Daty rozpoczęcia i zakończenia wolontariatu są elastyczne, co oznacza, że możesz wybrać taki okres, który najbardziej ci odpowiada. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, kiedy uczniowie na Sri Lance mają wakacje.

Students and a volunteer at her volunteer teaching placement in Sri Lanka

Jakie będą moje zadania podczas trwania projektu?

Podczas trwania projektu możesz wykonywać wiele zadań. Zaliczają się do nich:

●     Praca jako nauczyciel lub asystent

●     Pomoc uczniom w podnoszeniu umiejętności wypowiadania się po angielsku

●     Asystowanie w zajęciach ponadprogramowych – jeśli zajdzie taka potrzeba


Podczas Wolontariatu w Szkole na Sri Lance twoja praca skupiać się będzie wokół następujących obszarów:

Praca jako nauczyciel lub asystent

 

Możesz przyjąć zarówno rolę nauczyciela, jak i asystenta. Będziesz pracować z uczniami w szkole podstawowej lub gimnazjum, bądź też z młodymi mnichami w lokalnej świątyni. Dzieci, z którymi pracujemy mają od 3 do 16 lat, lecz najwięcej czasu spędzać będziesz z uczniami w przedziale wiekowym 10-14 lat.

 

Poza prowadzeniem lekcji, będziesz także pomagał w sprawdzaniu prac i przygotowywaniu zajęć.

Pomoc uczniom w podnoszeniu umiejętności wypowiadania się po angielsku

 

Jako wolontariusz uczący dzieci angielskiego na Sri Lance skupisz się przede wszystkim na podnoszeniu umiejętności konwersacyjnych uczniów z lokalnych społeczności. O ile wielu młodych ludzi cię zrozumie, będą oni mieć trudności z mówieniem po angielsku. Będziesz więc ćwiczył z nimi wymowę i płynność wypowiedzi, dzięki czemu nabiorą oni językowej pewności siebie.

Asystowanie w zajęciach ponadprogramowych

 

Jeśli będziesz zainteresowany, pomożesz nam prowadzić zajęcia ponadprogramowe. Mogą to być np. ćwiczenia muzyczne lub treningi piłki nożnej, przy których będziesz asystować. Jeśli zależy ci na konkretnych zajęciach kulturalnych lub sportowych, daj nam znać aplikując na wolontariat, a sprawdzimy, czy mamy je w planie projektu.


Gdzie na Sri Lance będę pracował?

Kolombo

Nauczycielskie szlify zdobędziesz w jednym z miast położonych nie więcej niż dwie godziny drogi od Colombo – byłej stolicy kraju. Nasi wolontariusze pracują z dziećmi w lokalnych szkołach podstawowych i gimnazjach. Niektóre zajęcia odbywają się nawet w świątyniach, gdzie uczymy angielskiego młodych mnichów.

 

Na Sri Lance działa nieźle zorganizowana komunikacja publiczna – warto to wykorzystać i weekendy poświęcić na wycieczki. Colombo oferuje turystom wiele atrakcji, w tym historyczne świątynie, rynki i restauracje. Możesz też bliżej poznać cuda natury Sri Lanki, wybierając się na trekking lub nurkowanie.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu na Sri Lankę.


Typowy dzień wolontariusza na Sri Lance

Obudzisz się w domu goszczącej cię rodziny i zjesz wspaniałe śniadanie składające się z lokalnych specjałów – to da ci energię do działania! Dojedziesz do pracy autobusem lub tuk tukiem, a jeśli szkoła znajduje się niedaleko – pójdziesz piechotą. Pierwszego dnia, opiekun Projects Abroad będzie ci towarzyszyć i pokaże ci drogę do pracy.

 

Typowy dzień na wolontariacie będzie się różnił w zależności od miejsca, które wybierzesz, lecz co do zasady uczestnicy pracują około 18 godzin w tygodniu.

 

Nauka w szkołach na Sri Lance trwa od 8 do 14 i składa się z ośmiu 40-minutowych lekcji. Niezależnie, czy będziesz nauczycielem, czy asystentem, twoim głównym zadaniem będzie praca nad poprawieniem wymowy i płynności wypowiedzi uczniów. Dobrze, jeśli lekcje, które przygotujesz będą ciekawe i pełne atrakcji – wtedy dzieci będą odpowiednio zmotywowane i skupione.

 

Większość wolontariuszy prowadzi lub asystuje przy czterech lekcjach dziennie, a resztę dnia pracy poświęca na sprawdzanie prac uczniów i przygotowywanie zajęć na następny dzień. Jeśli będziesz mieć ochotę, możesz pomóc w zajęciach ponadprogramowych popołudniu – mogą to być lekcje muzyki lub trening piłkarski. To świetny sposób, by zdobyć jeszcze więcej cennych doświadczeń.

 

Gdy skończysz dzień pracy, możesz dowolnie relaksować się i zwiedzać okolicę. Regularnie organizujemy spotkania dla wolontariuszy – to wspaniała okazja na bliższe poznanie naszego lokalnego zespołu i zawiązanie przyjaźni z innymi uczestnikami programu. Możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu na Sri Lance, spędzając wieczór z rodziną goszczącą. Sprawdź też pobliskie restauracje, wybierz się na plażę lub odwiedź inne atrakcje turystyczne.

A young monk receives help from a volunteer teaching English in Sri Lanka

Jakie są cele i rezultaty tego projektu?

Głównym celem, tego projektu jest podniesienie umiejętności konwersacyjnych uczniów i zachęcenie ich do mówienia po angielsku.

Językiem tym płynnie posługuje się tylko około 10% społeczności Sri Lanki – jest on powszechnie używany w biznesie i oficjalnej komunikacji. Znajomość angielskiego to ogromny atut, który może otworzyć przed mieszkańcem wyspy wiele ścieżek przyszłej kariery zawodowej. To szczególnie ważne w kontekście szybko rozwijającej się w tym kraju turystyki.

Wiele dzieci rozumie podstawowe zwroty po angielsku, lecz problemy zaczynają się, gdy same próbują mówić. Lokalni nauczyciele mogą nauczyć uczniów gramatyki i pisowni, ale osoba mówiąca po angielsku jest nieoceniona, gdy chodzi o naukę wymowy. I tu właśnie zaczyna się twoja rola. Będziesz pracował z uczniami nad rozwojem ich umiejętności mówienia po angielsku, dzięki czemu poczują się oni pewniej i będą swobodniej komunikować się w tym języku.

Do długoterminowych celów tego projektu zaliczają się:

  • Poprawa znajomości języka angielskiego wśród dzieci
  • Usprawnienie kontaktu między nauczycielem a uczniami
  • Zwiększenie wsparcia dla dzieci z trudnościami w nauce
  • Poprawienie bezpieczeństwa i zwiększenie czystości w miejscach, w których odbywa się nauka

Dołącz do nas, zapewnij dzieciom wsparcie w nauce angielskiego i zwiększ ich szansę na lepsze życie!

Children smile at the camera while doing their homework at our volunteer teaching placements in Sri Lanka

Wolontariat dla profesjonalistów

Ten projekt jest także idealny dla wykwalifikowanych profesjonalistów. Z twoimi umiejętnościami wspierającymi nasze nieustanne wysiłki, możemy razem zrobić jeszcze więcej.

Przypiszemy cię do miejsca pracy, w którym twoje umiejętności są najbardziej pożądane. To oznacza że możesz podzielić się swoimi kompetencjami i wiedzą z innymi osobami.

Możesz pracować ręka w rękę z naszymi organizacjami partnerskimi i lokalnymi społecznściami, aby wspierać zrównoważony rozwój.

Jeśli masz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać je w Projects Abroad.


Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w lub pod Kolombo. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Sri Lanki i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Sir Lanka jest znana ze zróżnicowanych krajobrazów. Od plaż do tropikalnych dżungli, każdy znajdzie coś dla siebie w tym kolorowym kraju. Tętniący życiem bazar Pettah trzeba koniecznie zobaczyć. Możesz tam porozmawiać z przyjaznymi sprzedawcami, kupić ręcznie robione produkty i cieszyć się elektryzującą atmosferą. Aby poszerzyć swoje perspektywy kulturalne, możesz spędzić popołudnie w muzeum narodowym Kolombo. Świątynia buddyjska Gangaramaya jest także miejscem, które warto zobaczyć ze względu na bogatą kolekcję eksponatów.

Miasto Galle jest portem z silnym dziedzictwem holenderskim i mnóstwem starych kolonialnych budynków, które można zwiedzić. Możesz także wybrać się rowerem w głąb lądu, pływać w chłodnych wodospadach i odwiedzić tradycyjne miasteczka na wzgórzach. Parki narodowe Sri Lanki obejmują parki safari, gdzie możesz zobaczyć dzikie zwierzęta, takie jak pantery i słonie. Lub spędzić poranek na obserwowaniu ptaków w jednym z bagiennych rezerwatów. Są także rezerwaty w lasach deszczowych, pełnych bioróżnorodności.

Będziesz dzielić to unikatowe doświadczenie z wieloma innymi wolontariuszami. To oznacza, że możesz podróżować samodzielnie lub spędzić swój wolny czas z przyjaciółmi poznanymi podczas wyprawy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje