Students pose with school children during their volunteer teaching in Samoa.

Wolontariat w szkole na Samoa

Wspieraj lokalnych nauczycieli i ciesz się życiem na pięknych wyspach Samoa

Przegląd

Jedź na Wolontariat Edukacyjny na Samoa, pracuj w szkołach podstawowych oraz specjalnych i wspieraj dzieci w nauce i rozwoju. Będzie to dla ciebie świetna okazja na zdobycie ważnej pozycji w CV oraz praktycznego doświadczenia w nauczaniu.

W wielu szkołach na Samoa klasy są bardzo liczne. Będziesz wsparciem dla lokalnych nauczycieli, dzięki czemu będą oni mogli poświęcić więcej należnej uwagi bardziej potrzebującym dzieciom. Dzięki twojej pracy, uczniowie nauczą się płynnie wypowiadać po angielsku oraz poprawią umiejętność czytania.

Podczas pobytu na Samoa będziesz pracować w mieście Apia, gdzie zamieszkasz u rodziny goszczącej – będzie to wspaniała okazja, by poznać lokalną kulturę. Na tych wspaniałych wyspach jest także co zwiedzać – od niesamowitych tropikalnych krajobrazów po zabytki i obiekty kultury.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Dwa tygodnie

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy Wolontariat w Szkole na Samoa to coś dla mnie?

Uwielbiasz pracę z dziećmi, jesteś aktywny i lubisz przejmować inicjatywę? Jeśli tak, wolontariat na Samoa będzie dla ciebie świetnym wyborem.

Zdobędziesz praktyczne doświadczenie nauczycielskie, które będzie dobrze wyglądać w twoim CV – szczególnie, jeśli wiążesz swoją przyszłość zawodową z nauczaniem. Będziesz uczyć się od profesjonalnych nauczycieli i wykształcisz umiejętność planowania oraz pracy zespołowej. Czasem wesprzesz nauczyciela podczas zajęć, a innym razem sam poprowadzisz lekcję.

Oczywiście możesz dołączyć do nas nawet, jeśli nie masz żadnego doświadczenia w nauczaniu. Na miejscu zostaniesz dokładnie wprowadzony w projekt, a poza tym będziesz pod stałą opieką przełożonego. Organizujemy także regularne warsztaty dla wolontariuszy, podczas których możesz otrzymać radę, przedyskutować napotkane problemy lub podzielić się doświadczeniami z naszym zespołem czy innymi uczestnikami wolontariatu.

Możesz dołączyć do nas na minimum cztery tygodnie, ale górnej granicy nie ma. Im dłużej z nami będziesz, tym bardziej pomożesz dzieciom na Samoa. Daty rozpoczęcia i zakończenia wolontariatu są elastyczne, a projekt trwa przez cały rok. W czasie wakacji także odbywają się lekcje, lecz mają one mniej formalny charakter.

A volunteer teaching in Samoa writes on a classroom board.

Jakie będą moje zadania podczas Wolontariatu Edukacyjnego na Samoa?

Jest wiele zadań, w które możesz zaangażować się podczas Wolontariatu w Szkole na Samoa. Oto kilka z nich:

 • Wspieranie uczniów w nauce angielskiego
 • Dodatkowe wsparcie dla nauczyciela i uczniów 
 • Prowadzenie zajęć dodatkowych, takich jak lekcje muzyki czy WF-u

W swojej pracy skupisz się na następujących obszarach:

Wspieranie uczniów w nauce angielskiego

Na Samoa kładzie się duży nacisk na naukę angielskiego – jest to bowiem jeden z języków urzędowych w tym kraju. Lekcje wszystkich przedmiotów prowadzone są po angielsku od połowy szkoły podstawowej.

Pomożesz uczniom rozwijać umiejętności językowe poprzez czytanie im w małych grupach. Możesz pomagać im ćwiczyć zdolności konwersacyjne przy okazji angażujących zabaw, śpiewania piosenek i grania w gry.

Udzielanie wsparcia nauczycielowi i dzieciom

W szkołach na Samoa klasy bywają bardzo liczne. Będziesz dodatkową parą rąk do pomocy lokalnym nauczycielom, dzięki czemu będą oni mogli poświęcić więcej uwagi dzieciom, które najbardziej tego potrzebują. Dzielenie klasy na mniejsze grupy sprawia, że uczniowie otrzymują większe wsparcie w nauce.

Angażowanie się w zajęcia dodatkowe, takie jak muzyka i WF

Jeśli chcesz pomóc w zajęciach niezwiązanych z nauczaniem angielskiego, także będziesz mieć na to szansę. Oto kilka przedmiotów, w prowadzenie których możesz się zaangażować:

 • Matematyka
 • Nauki ścisłe
 • Plastyka
 • Muzyka
 • WF

Jeśli szczególnie zależy ci na którymś z wymienionych przedmiotów, daj nam znać podczas składania aplikacji na wolontariat. Zrobimy co w naszej mocy, by przydzielić cię do szkoły, która skorzysta z twoich umiejętności!


Gdzie będę pracował na Samoa?

Apia

Podczas Wolontariatu Edukacyjnego na Samoa zamieszkasz i pracować będziesz w mieście Apia, położonym na północnym wybrzeżu Upolu – drugiej co do wielkości wyspie kraju. Miasto charakteryzuje się luźną atmosferą i łatwo jest zwiedzać je na piechotę. Znajdziesz tam wszystko to, czego możesz potrzebować, jeśli chodzi o nowoczesne udogodnienia, a poza tym będziesz mieć do dyspozycji niesamowite miejsca do nurkowania i cudowne plaże w pobliżu!

Będziesz pracować w szkole podstawowej, średniej lub specjalnej w samej Apii, jak i w okolicach. W wielu placówkach klasy są bardzo liczne, a same szkoły – niedoinwestowane.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu naszej stronie z procedurami przyjazdu na Samoa.


Typowy dzień podczas Wolontariatu w Szkole na Samoa

Po obfitym śniadaniu zjedzonym wspólnie z rodziną goszczącą, udasz się na autobus lub pójdziesz do pracy piechotą. Pierwszego dnia opiekun Projects Abroad będzie towarzyszył ci w drodze do twojej placówki i pokaże ci trasę.

Typowy dzień podczas projektu na Samoa rozpoczyna się o 8.30, a kończy między 13.30 a 16 – w zależności od klasy, z którą będziesz pracował. Możesz wybrać, czy chcesz odbyć wolontariat w lokalnej podstawówce czy też w szkole specjalnej.

Twoje zadania będą się różnić w zależności od szkoły, która wybierzesz. Co do zasady, będziesz spędzał czas na samodzielnym uczeniu lub wspieraniu nauczyciela podczas lekcji. Do twoich obowiązków należeć będzie czytanie dzieciom lub organizowanie ciekawych gier, poprzez które uczniowie zwiększą swoje umiejętności konwersacyjne.

Możesz również angażować się w inne zajęcia, takie jak planowanie i prowadzenie lekcji WF-u lub plastyki.

Gdy już skończysz pracę, wykorzystaj czas wolny na bliższe poznanie tego pięknego kraju. Zjedz kolację wspólnie z rodziną goszczącą, dzięki czemu poznasz ją lepiej, lub odwiedź atrakcje turystyczne razem z innymi wolontariuszami z całego świata. Zachęcamy cię także do udziału w regularnych spotkaniach, które organizujemy dla naszych wolontariuszy.

Volunteers teaching in Samoa facilitate a classroom game.

Jakie są cele i rezultaty Wolontariatu Edukacyjnego na Samoa?

Głównym celem tego projektu jest zwiększanie znajomości języka angielskiego wśród uczniów oraz wspieranie lokalnych nauczycieli. 

Angielski jest jednym z dwóch języków urzędowych na Samoa, a głównym celem edukacyjnym władz kraju jest to, by młodzież była dwujęzyczna. Wszystkie lekcje od połowy szkoły podstawowej prowadzone są właśnie po angielsku.

Z powodu braku zasobów, w wielu szkołach klasy są bardzo liczne, co utrudnia nauczycielom poświęcanie należytej – i niezbędnej do właściwego rozwoju – uwagi swoim uczniom.

Przede wszystkim będziesz pomagał dzieciom rozwijać umiejętność czytania oraz zdolności konwersacyjne. Pomożesz także opracowywać kreatywne metody nauczania i rozwijania pewności siebie uczniów. W rezultacie tych działań, wszystkie dzieci będą miały większe wsparcie podczas lekcji.

Nasze długoterminowe cele na Samoa to m.in.:

 • Rozwijanie umiejętności czytania i pisania
 • Większe wsparcie dla dzieci z trudnościami w nauce
 • Zwiększenie znajomości języka angielskiego
 • Skuteczniejsze wspieranie nauczycieli i uczniów
 • Zachęcanie dzieci do nauki i rozwijania kreatywności

Dołącz do nas na Samoa i wspieraj w nauce i rozwoju dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin.

A volunteer teaching in Samoa oversees a classroom activity.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Apii. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Samoa i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Będziesz miał wiele do zrobienia w wolnym czasie, jeśli zdecydujesz się na wolontariat na tropikalnych wyspach Samoa. Czy jesteś miłośnikiem plaży, entuzjastą natury czy fanem kultury, z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Nasze projekty mają swoją bazę w stolicy Samoa, Apii. W mieście i jego okolicach znajduje się wiele atrakcji, zatem nie musisz daleko jechać, aby jak najwięcej skorzystać ze swojego wolontariatu. W Apii działa wiele muzeów i galerii sztuki.

Możesz przejść się do nich wolnymi popołudniami i zachwycić się lokalną sztuką oraz bogatą historią. Plaże z białym piaskiem, Palolo Deep Marine Reserve oraz Piula Cave Pool: istnieje wiele sposobów, by doświadczyć natury i morskiego życia. Możesz nurkować na tęczowo ubarwionych rafach lub po prostu zrelaksować się na plaży w ciepłym słońcu.

Prawdopodobnie wraz z tobą na Samoa znajdzie się wielu innych wolontariuszy. To oznacza, że możesz zwiedzać samodzielnie lub z grupą. Wspólne podróżowanie pomiędzy różnymi wyspami to świetny sposób, aby nawiązać więzi z innymi wolontariuszami.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Apii. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Samoa i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje