Female Medical intern treats a local woman's finger at a Public Health Outreach programme during her Medical placement in Ghana.

Staż medyczny w Ghanie

Zdobywaj doświadczenie medyczne i ucz się od lekarzy w szpitalu i podczas badań terenowych

Przegląd

Jedź na Staż w Szpitalu w Ghanie i ucz się od lekarzy, towarzysząc im w trakcie obchodu. Będziesz pracował w dużym szpitalu regionalnym, gdzie nauczysz się diagnozować i leczyć różne choroby oraz dolegliwości. Przekonasz się, na czym polega ciężka praca w niesprzyjających warunkach i zdobędziesz bezcenne doświadczenie, które pomoże ci w przyszłej karierze.

Wraz z lekarzami będziesz prowadził podstawowe badania na obszarach wiejskich. Nauczysz się konkretnych procedur medycznych i będziesz mógł liczyć na wsparcie lekarza, jeśli pojawią się wątpliwości. Poza tym będziesz rozmawiał z mieszkańcami i zwiększał ich świadomość dotyczącą kluczowych zagadnień związanych z ich zdrowiem.

Zamieszkasz u rodziny goszczącej i będziesz pracować w jednej z trzech lokalizacji w Ghanie. Wykorzystaj okazję i zwiedź ten zachodnioafrykański kraj! Poznaj nowych ludzi i jedz dania z ryżem jollof – lokalnym przysmakiem!

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy Praktyka Medyczna w Ghanie to coś dla mnie?

Projekt Medyczny w Ghanie przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, które chcą zobaczyć na czym polega medycyna w praktyce. Przygotuj się na niesamowite doświadczenie podczas pracy w szpitalu!

Doświadczenie, które zdobędziesz na tym stażu, będzie twoim atutem przy aplikowaniu na medycynę. Co więcej, na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz mógł opowiedzieć o tym, co widziałeś, czego się nauczyłeś i jak pokonywałeś napotkane trudności. Wyjazd do Ghany to także szansa na bliższe poznanie działania poszczególnych oddziałów szpitalnych – będzie to szczególnie przydatne, jeśli jesteś studentem medycyny i czeka cię wybór specjalizacji. Ponadto, jeśli wybrałeś w życiu inną ścieżkę kariery, lecz medycyna zawsze była twoim hobby, teraz masz niepowtarzalną okazję, by przez chwilę poczuć się jak lekarz… i jeszcze pomóc potrzebującym!

Będziesz śledzić pracę lekarzy i pielęgniarek, którzy mają naprawdę wiele obowiązków – musisz więc wychodzić z inicjatywą i zadawać pytania. Dzięki temu wypracujesz dobre relacje z personelem, a co za tym idzie, maksymalnie wykorzystasz swój czas na stażu w Ghanie.

Stażystów zapraszamy przez cały rok na minimum jeden tydzień. Oczywiście polecamy ci dłuższy pobyt – będziesz mógł więcej się nauczyć.

Female Medical intern treats a young patients mouth during a Medical Outreach placement in Ghana.

Jakie będą moje zadania podczas w ramach Projektu Medycznego w Ghanie?

Pracując pod okiem profesjonalistów, będziesz:

 • Towarzyszyć lekarzom i pielęgniarkom w trakcie obchodu
 • Wykonywać kontrole stanu zdrowia w ramach Mobilnej Pomocy Medycznej
 • Brać udział w kampaniach edukacyjnych dotyczących zapobiegania chorobom

W swojej pracy skupisz się na trzech obszarach:

Towarzyszenie lekarzom i pielęgniarkom w trakcie obchodu

Będziesz przyglądał się pracy personelu szpitala podczas codziennych obchodów. Dowiesz się, jakie choroby występują w Ghanie oraz jak je diagnozować, kontrolować i leczyć. Przygotuj się na spotkanie z pacjentami cierpiącymi na choroby niespotykane w Polsce – m.in. malarię i dur brzuszny.

Podczas stażu w Ghanie spędzisz trochę czasu na różnych oddziałach w dużym szpitalu regionalnym. Da ci to pogląd na różne specjalizacje i pomoże wybrać własną na późniejszym etapie studiów. 

Kontrole stanu zdrowia w ramach Mobilnej Pomocy Medycznej

Wiele biedniejszych wiejskich społeczności w Ghanie nie ma dostępu do usług zdrowotnych. Większość mieszkańców nie może sobie pozwolić na podróż do przychodni lub nie stać ich na wizytę u lekarza. To samo dotyczy zmarginalizowanych społeczności, m. in. mieszkańców kolonii dla trędowatych. Organizujemy regularne wyjazdy, podczas których zaangażujesz się w następujące działania:

 • Pielęgnacja i opatrywanie przewlekłych ran mieszkańców kolonii dla trędowatych
 • Leczenie grzybicy oraz pielęgnacja ran uczniów szkół
 • Kontrolowanie stanu zdrowia mieszkańców obszarów wiejskich – przede wszystkim pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi oraz darmowa diagnostyka malarii

To bardzo pożyteczna praca, które da ci szansę naprawdę pomóc potrzebującym oraz poznać i nauczyć się wykorzystywać podstawowe umiejętności medyczne.

Kampanie edukacyjne

Pomożesz nam zwiększać społeczną świadomość dotyczącą podstawowych zagadnień związanych ze zdrowiem. Przeprowadzamy pogadanki w szkołach i centrach opieki oraz wśród przedstawicieli lokalnych społeczności. Tematami spotkań są z reguły:

 • Dbanie o higienę
 • Zapobieganie malarii
 • Edukacja seksualna

Edukacja seksualna jest szczególnie istotna – w wielu szkołach jest ona bowiem wciąż tematem tabu. Możesz także opowiadać słuchaczom o tym, jak ważne jest dokonywanie mądrych wyborów związanych z trybem życia – pozwalają one zapobiegać m.in. chorobom serca i cukrzycy.


Miejsca, w których będziesz mógł pracować

Do miejsc, w których będziesz mógł pracować podczas stażu w Ghanie, zaliczają się:

 • Izba przyjęć
 • Oddział pediatryczny
 • Oddział położniczy
 • Apteka
 • Oddział fizjoterapii
 • Oddział chirurgii

Jeśli zależy ci na pracy w konkretnym miejscu lub oddziale, daj nam znać wcześniej – postaramy się pomóc!

Medical interns gather round local hospital staff doing a medical procedure during their Medicine placements in Ghana.

Gdzie będę pracował w Ghanie?

Zamieszkasz i będziesz pracował w jednym z trzech miast: Cape Coast, Dodowa lub Akra. 

Większość naszych stażystów pracuje w Cape Coast, ale w pozostałych miastach także jest co robić.

Akra

To stolica i największe miasto Ghany, zamieszkiwane przez 2,7 miliona ludzi. Jeśli chcesz poznać tę kwitnącą zachodnioafrykańską metropolię, daj nam znać!

Nasza siedziba w Akrze mieści się szpitalu z największą liczbą oddziałów do wyboru dla naszych stażystów.

Cape Coast

To tutaj trafia większość naszych stażystów. Będziesz pracował w szpitalu klinicznym z pacjentami cierpiącymi na wiele różnych chorób. Poznasz lokalnych studentów medycyny i zobaczysz, jak szkoli się przyszłych lekarzy w Ghanie.

Cape Coast to tętniący życiem port rybacki z fascynującą historią – warto poznać ją w wolnym czasie!

Dodowa

Jeśli nie masz doświadczenia medycznego, trafisz do miasta Dodowa. Będziesz pracował w szpitalu regionalnym pod okiem i ze wsparciem doświadczonych profesjonalistów.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do Ghany.


Typowy dzień podczas Praktyki Medycznej w Ghanie

Każdego dnia będziesz towarzyszyć lekarzom w pracy. Dyżury odbywają się przeważnie w następujących godzinach:

 • Poranny: 8.00 – 14.00
 • Popołudniowy: 14.00 – 20.00
 • Nocny: 20.00 – 8.00


Każdy dyżur zaczyna się od obchodu, podczas którego będziesz towarzyszył lekarzowi oraz poznawał historię choroby pacjentów i przebieg ich leczenia. Wykorzystaj okazję i zadawaj pytania! Następnie przyjrzysz się pracy pielęgniarek, które będą m. in. wydawać pacjentom leki, oraz pomożesz w wypełnianiu dokumentacji. Pielęgniarki bardzo doceniają pomoc stażystów przy takich czynnościach jak karmienie i mycie pacjentów oraz zmienianie pościeli.

Miej na uwadze, że zazwyczaj największy ruch w szpitalach w Ghanie jest rano. Nie spóźniaj się więc na poranne dyżury, jeśli nie chcesz nic przegapić.

Popołudnia to świetny czas na lepsze poznanie personelu szpitala i pacjentów.

Dwa razy w tygodniu będziesz brał udział w programie Mobilnej Pomocy Medycznej – wesprzesz lekarzy i personel podczas badań terenowych.

W czasie wolnym możesz wspólnie z innymi stażystami poznać bliżej barwną kulturę Ghany i piękno jej przyrody.

Zamieszkasz z rodziną goszczącą – wykorzystaj więc czas spędzany wspólnie przy śniadaniu i kolacji, by dowiedzieć się o nich jak najwięcej oraz poznać ich styl życia.

Female Medical worker bandages a young girls knee at a Medical Outreach Programme in Ghana.

Jakie są cele i rezultaty Projektu Medycznego w Ghanie?

Głównym celem Stażu Medycznego w Ghanie jest umożliwienie ci poszerzenia wiedzy medycznej, przy wsparciu doświadczonych lekarzy i pielęgniarek. Ponadto, dzięki naszym działaniom, najbiedniejsi obywatele Ghany mają większy dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej w ramach Mobilnej Pomocy Medycznej.

Ghana jest krajem rozwijającym się i wciąż zmaga się z poważnymi chorobami. Powszechne są choroby zakaźnie – okazjonalnie zdarzają się nawet epidemie cholery, a zachorowania na malarię też nie są niczym niecodziennym. Popularyzacja zachodniego stylu życia oznacza także częstsze występowanie nadciśnienia i cukrzycy.

Poprzez naukę w szkołach i pracę terenową, uczymy lokalne społeczności zapobiegać malarii i podkreślamy znaczenie wczesnego rozpoczęcia leczenia tej choroby. Nasi stażyści prowadzą także badania przesiewowe i wykonują testy mające zapobiegać dalszym komplikacjom. Świadczymy również podstawowe usługi medyczne, ponieważ mieszkańców czasami nie stać na leczenie zakażonych ran, grzybicy czy malarii.

Oto pięć celów, ujętych w naszym programie dla Ghany:

 • Wspieranie wymiany wiedzy medycznej
 • Lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej
 • Podniesienie świadomości dotyczącej chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca
 • Poprawa jakości opieki zdrowotnej
 • Zmniejszenie liczby zachorowań na malarię

Zdobądź cenne doświadczenie podczas międzynarodowej Praktyki Medycznej w Ghanie i wesprzyj nas w realizacji długoterminowych celów!

Female medical intern sits across a woman with a pad during Community Outreach programme in Ghana.

Profesjonalny wolontariat i praktyki medyczne dla studentów

Ten projekt jest także doskonale dopasowany do profesjonalistów zainteresowanych wykorzystaniem swoich umiejętności w celu pomocy, jak również dla studentów nauk medycznych i o ochronie zdrowia.

Jako profesjonalista, możesz być pewny, że dobierzemy twoje szkolenie i ekspertyzę do pracy, w której będziesz najbardziej potrzebny. Z twoim wsparciem, możemy mieć nawet większy wpływ na społeczności, z którymi pracujemy.

Jeśli jesteś studentem, zorganizujemy dla ciebie praktyki, podczas których będziesz mógł nauczyć się tak wiele, jak to tylko możliwe. Chcemy, abyś zyskał wiedzę i umiejętności, które ukształtują twoją profesjonalną karierę.

Przeczytaj więcej o profesjonalnym wolontariacie lub praktykach studenckich.


Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Accrze, Akuapem Hills, Cape Coast lub Dodowie. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Ghany i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Wolontariat w Ghanie to świetny sposób, aby eksplorować ten kolorowy zachodnioafrykański kraj. Jest tam duża liczba aktywności, którymi możesz się zająć, co daje ci mnóstwo okazji do ekscytującego spędzenia swojego wolnego czasu.

Muzyka jest centralną częścią kultury Ghany. W większych miastach, szczególnie w Akkrze, usłyszysz świetne zespoły na żywo i spędzisz kilka niezapomnianych nocy na mieście. Wieczory spędzane w ruchliwych restauracjach pozwolą ci także spróbować smacznej lokalnej kuchni.

Aby zyskać wgląd w historię Ghany, możesz urządzić wycieczkę po fortach niewolników w Cape Coast i odwiedzić muzea. Miłośników natury z pewnością ucieszy trekking przez lasy deszczowe narodowych parków Kakum lub Mole.

Prowadzimy w Ghanie wiele projektów, więc możesz być pewny, że podczas swojej wyprawy spotkasz innych wolontariuszy. To oznacza, że możesz eksplorować kraj samodzielnie lub wraz z grupą innych wolontariuszy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje