A group of children with Projects Abroad Childcare volunteers outside a kindergarten in Sri Lanka.

Opieka nad dziećmi – wolontariat na Sri Lance

Wspieraj wczesny rozwój dzieci z biednych rodzin w centrach opieki i poznawaj życie na Sri Lance

Przegląd

Projects Abroad has been awarded the South Asian Sustainable Development Leadership High Award for Volunteerism

Zostań naszym wolontariuszem na Sri Lance, pracuj z dziećmi i pomagaj tworzyć silny fundament pod ich przyszłą edukację. Określiliśmy najważniejsze problemy dotykające dzieci z lokalnej społeczności – teraz przyda nam się twoja pomoc w ich rozwiązywaniu! Chcemy m.in. wspierać wczesny rozwój maluchów. Zdobędziesz praktyczne doświadczenie w opiece nad dziećmi, a ponadto rozwiniesz umiejętność planowania i pracy w zespole.

Wiele centrów opieki, z którymi współpracujemy, jest niedofinansowanych i przepełnionych. Jako wolontariusz będziesz pracować w przedszkolach, centrach dziennej opieki i ośrodkach kultury. Twoją rolą będzie wspieranie lokalnego personelu i prowadzenie zajęć edukacyjnych z dziećmi. Pomożesz im doskonalić ważne umiejętności, dzięki którym będą mogły odnosić sukcesy w szkole. Możesz także spędzać czas z dziećmi z niepełnosprawnościami.

Sri Lanka to tygiel – zarówno kulturowy, jak i przyrodniczy. Zanurz się w lokalnej kulturze i zobacz, na czym polega życie w kraju pięknych plaż, pysznego jedzenia i przyjaznych ludzi.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy Projekt Opieki nad Dziećmi na Sri Lance to coś dla mnie?

Jeśli jesteś entuzjastycznie nastawiony do życia, masz w sobie dużo energii i lubisz pracę z dziećmi – ten projekt będzie dla ciebie idealny. Planujesz zawodowo pomagać dzieciom lub pracować jako nauczyciel? Wolontariat z Dziećmi na Sri Lance to świetna okazja na zdobycie doświadczenia i uczenie się od lokalnych opiekunów. Dowiesz się również wiele o rozwoju wczesnodziecięcym i w jednej z naszych placówek partnerskich wykorzystasz teorię w praktyce.

Od naszych wolontariuszy nie wymagamy doświadczenia. Gdy dołączysz do nas na Sri Lance, dokładnie wprowadzimy cię w projekt i nauczymy wszystkiego, co musisz umieć. Twoją rolą będzie wspieranie lokalnych opiekunów i nauczycieli, którzy udzielą ci niezbędnych wskazówek. Poza tym przez całą dobę będziesz mógł liczyć na pomoc zespołu Projects Abroad, który trzyma rękę na pulsie i regularnie zbiera informacje zwrotne od wolontariuszy. 

Podczas trwania projektu, będziesz mieć dostęp do naszej bazy danych, pełnej pomysłów na zajęcia i gry edukacyjne. Co więcej, regularnie organizujemy warsztaty dla wolontariuszy biorących udział w projektach związanych z opieką i nauczaniem dzieci. To dobra okazja, by wymienić się pomysłami i dowiedzieć się więcej o opiece nad małymi dziećmi na Sri Lance.

Wolontariat z Opieki nad Dziećmi na Sri Lance trwa przez cały rok – zapraszamy cię więc w dowolnym terminie na minimum dwa tygodnie. Oczywiście polecamy ci dłuższy pobyt, abyś mógł spędzić więcej czasu z dziećmi, a twoja praca będzie miała większy wpływ na ich edukację.

Projects Abroad volunteer with children in Sri Lanka teaches English to young children at her Childcare placement.

Jakie będą moje zadania podczas trwania Projektu Opieki nad Dziećmi na Sri Lance?

Projekty związane z opieką nad dziećmi oferują wiele zadań, w które możesz się zaangażować jako nasz wolontariusz. Oto kilka z nich:

  • Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci poprzez angażujące zajęcia
  • Zapewnianie specjalistycznej opieki dzieciom z niepełnosprawnościami
  • Tworzenie materiałów dydaktycznych

W swojej pracy skupisz się na następujących obszarach:

Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci poprzez angażujące zajęcia

Pomóż dzieciom opanować podstawowe umiejętności edukacyjne, takie jak liczenie czy znajomość alfabetu. Pomóż im stworzyć fundament pod przyszłą naukę w szkole. Wykaż się kreatywnością i ucz dzieci poprzez gry, piosenki, taniec i sztukę.

Zapewnianie opieki dzieciom z niepełnosprawnościami

By móc przechodzić przez kolejne – właściwe dla wieku – etapy rozwoju, dzieci z niepełnosprawnościami często potrzebują dodatkowego wsparcia w nauce podstawowych umiejętności. Poświęcisz im sporo uwagi –pograsz w gry, wesprzesz w realizacji konkretnych zadań i po prostu wejdziesz z nimi w interakcję. Być może będzie im potrzebna twoja pomoc w bardziej prozaicznych sytuacjach, np. w porannym szykowaniu się.

Tworzenie materiałów dydaktycznych

Przygotujesz pomoce naukowe, które przydadzą się w prowadzeniu lekcji czy gier – możesz zrobić np. karty pamięciowe czy kartoniki z literami. Takie ręcznie robione materiały są wyjątkowo pomocne, będą bowiem służyć długo po tym, jak zakończysz swą przygodę jako wolontariusz Projects Abroad.


Gdzie będę pracował na Sri Lance?

Kolombo

Zamieszkasz w jednym z małych nadbrzeżnych miast, maksymalnie dwie godziny drogi od byłej stolicy kraju – Kolombo. Na Sri Lance działa dobrze zorganizowany i niedrogi transport publiczny, łatwo jest więc podróżować. 

Do wyboru będziesz mieć wiele placówek partnerskich: przedszkola, szkoły specjalne, centra dziennej opieki oraz ośrodki kultury. W każdym miejscu panują inne warunki – w niektórych placówkach są one surowe.

Sri Lanka słynie z cudów natury, wykorzystaj więc okazję, by poznać ten kraj bliżej. Odwiedź rezerwat przyrody, zrelaksuj się na plaży lub wybierz się na przechadzkę pośród bujnej zieleni.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu na Sri Lankę.


Typowy dzień podczas Wolontariatu z Dziećmi na Sri Lance

Standardowy dzień pracy trwa od 8.30 do 17, od poniedziałku do piątku. W godzinach 8.30 – 11.30 będziesz wykonywał zadania w jednej z placówek partnerskich. Po południu, w godzinach 15 – 17, pracować będziesz ze starszymi dziećmi.

Możesz wybrać pracę w przedszkolu, centrum dziennej opieki, szkole specjalnej lub w ośrodku kultury. W zależności od placówki, twój typowy dzień będzie się różnić. 

Dzieci, z którymi będziesz pracować w centrach opieki i ośrodkach kultury, z reguły chodzą rano do szkoły. W związku z tym godziny poranne spędzisz wykonując zadania właśnie tam. Popołudniami pomożesz dzieciom w odrabianiu prac domowych, przeprowadzisz zajęcia sportowe lub spędzisz czas z maluchami, które potrzebują więcej uwagi i pomocy – np. w nauce czytania. 

Wieczory będziesz mógł spędzać dowolnie. Warto wyjść gdzieś z innymi wolontariuszami, odwiedzić lokalne atrakcje turystyczne lub zrelaksować się w domu i zjeść kolację wspólnie z rodziną goszczącą.

Female Childcare volunteer and children wear hats they have made during a fun activity on a Care placement in Sri Lanka.

Jakie są cele i rezultaty Programu Opieki nad Dziećmi na Sri Lance?

Głównym celem tego projektu jest wspieranie wczesnego rozwoju dzieci.

Wczesne lata życia są kluczowe dla rozwoju człowieka – wtedy bowiem tworzy się fundament pod jego przyszłą edukację, dobrobyt i sukces. Przedszkola w biednych społecznościach są często przepełnione i niedofinansowane, co oznacza, że dzieciom nie poświęca się należnej uwagi, a ponadto brakuje im bodźców rozwojowych.

Wesprzesz dzieci na Sri Lance, zapewniając im interakcję, dzięki której będą gotowe osiągać sukces w przyszłości. Śledząc ich postępy przy pomocy naszej bazy danych możemy od razu określić obszary, w których potrzebują one dodatkowego wsparcia. Możesz więc pracować z konkretnym dzieckiem nad zwiększaniem jego umiejętności, dzięki czemu będzie ono lepiej przygotowane do podjęcia nauki w szkole.

Projects Abroad nie współpracuje z sierocińcami na Sri Lance – stawia raczej na programy społecznościowe, które umożliwiają dzieciom pozostanie ze swoimi rodzinami. Określiliśmy trzy główne cele – dzięki ich realizacji możemy wspierać edukację i rozwój tych dzieci:

  • Zwiększanie znajomości języka angielskiego wśród dzieci
  • Szlifowanie umiejętności czytania i pisania
  • Podnoszenie jakości życia osób z niepełnosprawnościami

Zostań naszym wolontariuszem – pomóż nam realizować długoterminowe cele i zmieniać życie dzieci na Sri Lance na lepsze!

Childcare volunteers in Sri Lanka paint tyres for a multi-sensory garden at their Childcare placement.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w lub pod Kolombo. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Sri Lanki i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Sir Lanka jest znana ze zróżnicowanych krajobrazów. Od plaż do tropikalnych dżungli, każdy znajdzie coś dla siebie w tym kolorowym kraju. Tętniący życiem bazar Pettah trzeba koniecznie zobaczyć. Możesz tam porozmawiać z przyjaznymi sprzedawcami, kupić ręcznie robione produkty i cieszyć się elektryzującą atmosferą. Aby poszerzyć swoje perspektywy kulturalne, możesz spędzić popołudnie w muzeum narodowym Kolombo. Świątynia buddyjska Gangaramaya jest także miejscem, które warto zobaczyć ze względu na bogatą kolekcję eksponatów.

Miasto Galle jest portem z silnym dziedzictwem holenderskim i mnóstwem starych kolonialnych budynków, które można zwiedzić. Możesz także wybrać się rowerem w głąb lądu, pływać w chłodnych wodospadach i odwiedzić tradycyjne miasteczka na wzgórzach. Parki narodowe Sri Lanki obejmują parki safari, gdzie możesz zobaczyć dzikie zwierzęta, takie jak pantery i słonie. Lub spędzić poranek na obserwowaniu ptaków w jednym z bagiennych rezerwatów. Są także rezerwaty w lasach deszczowych, pełnych bioróżnorodności.

Będziesz dzielić to unikatowe doświadczenie z wieloma innymi wolontariuszami. To oznacza, że możesz podróżować samodzielnie lub spędzić swój wolny czas z przyjaciółmi poznanymi podczas wyprawy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje