A volunteer working with children in Peru sits with a child in a classroom to help them with an activity.

Wolontariat – praca z dziećmi w Peru

Pracuj w centrum opieki dla dzieci z biednych rodzin i wspólnie z lokalnymi nauczycielami wspieraj wczesny rozwój maluchów

Przegląd

Zostań wolontariuszem w Peru i pomagaj lokalnym nauczycielom oraz opiekunom w centrach opieki dla dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin. Skupisz się na wspieraniu wczesnego rozwoju maluchów i pomożesz im rozwijać umiejętności, których potrzebują, by zdrowo się rozwijać i odnosić sukcesy. Wykorzystaj okazję do zdobycia praktycznego doświadczenia w opiece nad dziećmi i daj coś z siebie potrzebującym.

Należy budować silną podstawę edukacyjną dzieci od najmłodszych lat – to bardzo ważne. Umiejętności, które rozwiną także dzięki twojej pomocy, ułatwią im rozpoczęcie formalnej edukacji. Będziesz również dbał o ich zdrowie, zachęcając do codziennej troski o higienę. Na wolontariacie możesz także wybrać pracę z dziećmi z niepełnosprawnościami, które potrzebują dodatkowego wsparcia.

Będziesz pracować w mieście Cusco, gdzie zamieszkasz u rodziny goszczącej. Zachęcamy cię do aktywnego poznawania Peru i jego kultury, byś mógł przywieźć do Polski niezapomniane wspomnienia.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy Wolontariat z Dziećmi w Peru to coś dla mnie?

Jeśli chcesz pomagać maluchom z biednych rodzin, ten projekt jest dla ciebie!

To także wspaniała opcja, jeśli wiążesz swoją karierę z pracą z dziećmi. Przyszli pracownicy socjalni i nauczyciele biorący udział w projekcie wpiszą do swojego CV bardzo wartościowe doświadczenie. Co więcej, pracując w Peru rozwiniesz przydatne umiejętności – takie jak planowanie i zdolności przywódcze – niezbędne na każdej ścieżce kariery.

Najistotniejsze jest jednak to, że pomożesz nam realizować długoterminowy plan i nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

By dołączyć do Projektu Opieki nad Dziećmi w Peru, nie potrzebujesz doświadczenia. Nauczymy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, a nasz zespół i lokalni nauczyciele zawsze służą pomocą i radą. Organizujemy także regularne warsztaty dla naszych wolontariuszy uczestniczących w projektach związanych z opieką i nauczaniem dzieci, dzięki czemu będziesz mógł wymieniać się pomysłami i otrzymać wskazówki.

Nasz projekt w Peru trwa przez cały rok – możesz więc dołączyć do nas kiedykolwiek chcesz. Zapraszamy cię na minimum dwa tygodnie, ale zachęcamy do przyjazdu na dłużej! Dzięki temu będziesz mógł zrobić jeszcze więcej dla maluchów z biednych rodzin.

A group of Projects Abroad volunteers working with children in Peru paint a school to help enhance the learning environment.

Jakie będą moje zadania podczas Wolontariatu w Przedszkolu w Peru?

Będziesz pracował w jednej z naszych placówek partnerskich, wspierając lokalnych nauczycieli i opiekunów. Oto kilka zadań, które pomożesz realizować:

  • Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci poprzez ciekawe zajęcia edukacyjne
  • Uczenie maluchów czytania, pisania i liczenia
  • Wspieranie lokalnego personelu w centrach opieki i przedszkolach
  • Zachęcanie dzieci do regularnego dbania o higienę – m.in. mycia rąk i zębów
  • Prowadzenie zajęć edukacyjnych w szkołach letnich podczas wakacji

W swojej pracy skupiać się będziesz na następujących obszarach:

Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci poprzez ciekawe zajęcia edukacyjne

Małe dzieci bardzo szybko się uczą. Umiejętności, które zdobędą we wczesnym dzieciństwie, pomogą im właściwie się rozwijać i odnosić sukcesy w szkole. Określiliśmy konkretne obszary, nad którymi trzeba jeszcze popracować z każdym dzieckiem – nasza ocena zależała od ich rozwoju fizycznego, społecznego i poznawczego.

Będziesz wspierać rozwój dzieci, organizując angażujące zajęcia i zabawy – gra w piłkę pomoże im np. wyćwiczyć koordynację ręka – oko. Będziesz monitorował rozwój każdego dziecka i dokumentował wszystko w naszej Globalnej Bazie Danych.

Uczenie maluchów czytania, pisania i liczenia

Jeśli dzieci nauczą się podstaw, zanim jeszcze rozpoczną formalną edukację, zyskają pewność siebie i szansę na dobry start w szkole. Pomożesz maluchom rozwijać umiejętności czytania, pisania i liczenia poprzez ciekawe i kreatywne zajęcia oraz gry. Możesz także bawić się z nimi w wyliczanki, dzięki czemu lepiej poznają cyfry.

Wspieranie lokalnego personelu w centrach opieki i przedszkolach

Twoja pomoc bardzo przyda się pracownikom centrów opieki. Możesz wspierać ich w tworzeniu materiałów dydaktycznych, planowaniu zajęć i wielu innych czynnościach. Warto, byś spędził trochę czasu na przygotowywaniu plakatów i kart pamięciowych – nauczyciele i inni wolontariusze będą ich używać jeszcze długo po tym, jak zakończysz swoją przygodę z Projects Abroad.

Zachęcanie dzieci do regularnego dbania o higienę – np. mycia rąk i zębów

Ważną częścią twojej pracy będzie dbanie o zdrowie podopiecznych. Najlepszym sposobem będzie zachęcanie ich do codziennego dbania o higienę. Upewnij się, że dzieci myją ręce przed jedzeniem oraz naucz je najbardziej skutecznych metod mycia zębów.

Prowadzenie zajęć edukacyjnych w szkołach letnich

Jeśli zdecydujesz się dołączyć do Programu Opieki nad Dziećmi w Peru podczas wakacji – które przypadają na styczeń i luty – czeka na ciebie praca w szkole letniej z uczniami w wieku od 7 do 14 lat. Będziesz uczyć ich podstaw angielskiego oraz prowadzić angażujące zajęcia – np. lekcje sztuki i rzemiosła czy treningi sportowe.


Gdzie będę pracował w Peru?

Cusco

Zamieszkasz w Cusco, urzekającym mieście z bogatą historią – było ono niegdyś stolicą starożytnego Państwa Inków, a pozostałości ich cywilizacji są widoczne do dziś. Zwiedzając miasto i podziwiając jego architekturę, odbędziesz podróż w czasie. Nieopodal leżącego w Andach Cusco znajduje się Święta Dolina Inków.

Będziesz pracował w jednej z naszych placówek partnerskich. Przedszkole, centrum opieki czy szkoła specjalna? Sam wybierzesz. Większość dzieci pochodzi z mniej uprzywilejowanych rodzin, a ich rodzice często muszą pracować do późna, by utrzymać rodzinę.

Personel placówek nie radzi sobie z liczbą dzieci – każda para rąk do pomocy jest więc na wagę złota. Dzięki twojej pracy opiekunowie będą mogli poświęcić więcej uwagi najbardziej potrzebującym maluchom.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu naszej stronie z procedurami przyjazdu do Peru.


Typowy dzień podczas Wolontariatu z Dziećmi w Peru

Przebieg twojego typowego dnia w Peru zależeć będzie od placówki, do której zostaniesz przydzielony. Co do zasady, wolontariusze pracują od poniedziałku do piątku – zaczynają około 8 rano i kończą mniej więcej o 16. W niektórych placówkach praca kończy się nieco wcześniej.

Od rana będziesz pomagać w zajęciach w swojej placówce. Przykładowo, przygotujesz i przeprowadzisz gry edukacyjne, których celem będzie zdobywanie nowych umiejętności. Zaangażujesz się także w uczenie dzieci podstaw czytania i pisania. Wszystkie postępy twojej pracy dokumentowane będą w naszej Globalnej Bazie Danych, co umożliwi nam monitorowanie postępów każdego malucha.

Około 10.30 jest przerwa, podczas której przypilnujesz bawiących się dzieci. Codziennie będziesz mieć także przerwę na lunch. Przypomnij dzieciom o umyciu rąk, gdy wrócą już z zabawy na świeżym powietrzu!

Wieczorami będziesz jeść kolację ze swoją rodziną goszczącą lub spędzisz czas z innymi wolontariuszami.

W dni wolne od pracy nasi wolontariusze angażują się w działania na rzecz lokalnej społeczności – są to np. wizyty w domach spokojnej starości, w których zapewniamy towarzystwo i wsparcie osobom starszym. Możesz pomóc w przygotowywaniu posiłków lub zabierać mieszkańców na spacery. Inne prace społeczne, które prowadzimy, to m.in. sadzenie warzyw i malowanie murali edukacyjnych w szkołach.

Czas wolny i weekendy możesz spędzić na zwiedzaniu Cusco i okolic – poznawaj ten piękny kraj i próbuj lokalnych przysmaków!

Projects Abroad volunteers work together to create educational materials to help young children learn in Peru.

Jakie są cele i rezultaty Projektu Opieki nad Dziećmi w Peru?

Głównym celem Projektu Opieki nad Dziećmi w Peru jest wspieranie wczesnego rozwoju maluchów i pomoc lokalnemu personelowi z centrów opieki dla dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin.

Wielu naszych podopiecznych pochodzi w biednych rodzin, a ich rodzice muszą pracować do późna, by utrzymać rodzinę. Nasze placówki partnerskie są niedoinwestowane, a nauczyciele mają problem z zapewnieniem należytej opieki i uwagi wszystkim dzieciom. Potrzebujemy wolontariuszy, którzy wesprą lokalny personel i nauczą dzieci umiejętności, które pozwolą im w przyszłości odnosić sukcesy w szkole.

Określiliśmy jasne, długoterminowe cele dla tego projektu – wierzymy, że ich realizacja będzie miała duży wpływ na sytuację dzieci w Peru. Skupiamy się na następujących obszarach:

  • Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci
  • Podnoszenie umiejętności czytania, pisania i liczenia
  • Poprawa znajomości angielskiego
  • Podnoszenie jakości życia osób z niepełnosprawnościami

Zostań naszym wolontariuszem i pomóż nam wspierać dzieci w Peru!

Projects Abroad Childcare volunteer helps children in Peru draw within a care centre placement.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Cuzco. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Peru i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Peru to dynamiczny kraj, oferujący mieszankę różnych atrakcji dla każdego wolontariusza. Czy interesujesz się sztuką, kulturą, historią czy naturą, na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Jedną z największych atrakcji Peru jest historia Inków i Majów. W kraju tym znajdziesz budzące zachwyt stanowiska archeologiczne. takie jak Coricancha, Tambomachay, i rzecz jasna, Machu Picchu.

Podczas weekendu możesz odbyć wycieczkę do wioski Pisac, gdzie możesz buszować na bazarach z przyciągającymi wzrok tekstyliami. Nie zapomnij obejrzeć lam i alpak!

Są tam także pełne ludzi restauracje: znakomite miejsce, by spędzić wieczór, relaksując się i rozkoszując lokalną kuchnią, w której znajdziesz takie dania, jak ceviche.

W Peru prowadzimy wiele różnorodnych projektów, więc zapewne podczas swojej podróży poznasz wielu innych wolontariuszy. To świetna okazja, by połączyć się i zwiedzać jako grupa. Jednak jeśli wolisz, możesz eksplorować Peru samodzielnie.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje