Children line up with their backpacks outside their classroom in Nepal

Zostań wolontariuszem i opiekuj się dziećmi w Nepalu

Pracuj w centrach dziennej opieki, zdobądź doświadczenie w zajmowaniu się dziećmi i wspieraj ich wczesny rozwój

Przegląd

Zostań naszym wolontariuszem i pomóż dzieciom w Nepalu! Wraz ze specjalistami z centrów dziennej opieki i szkół specjalnych opiekuj się dziećmi i wspieraj wczesny rozwój maluchów z mniej uprzywilejowanych rodzin.

Wspieranie rozwoju wczesnodziecięcego i podnoszenie poziomu umiejętności czytania i pisania wśród maluchów to nasze długoterminowe cele, a do ich realizacji potrzebujemy wolontariuszy takich jak ty. Pomożesz nam, organizując angażujące zajęcia dla dzieci – może to być np. śpiewanie piosenek, dzięki czemu dzieci lepiej poznają alfabet, składanie puzzli, gra w berka i wiele innych atrakcji.

Wolontariat z dziećmi w Nepalu to świetna okazja, by dać coś z siebie potrzebującym, a przy okazji zdobyć doświadczenie w opiece nad maluchami w innym otoczeniu niż to, do którego jesteś przyzwyczajony. 

Zamieszkasz i będziesz pracować w jednym z dwóch niesamowitych miejsc, w których znajdują się nasze siedziby. Czas wolny i weekendy koniecznie poświęć na zwiedzanie obiektów dziedzictwa kulturowego Nepalu, uprawianie sportów, ćwiczenie jogi i wiele innych atrakcji czekających na ciebie w tym kraju.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy wolontariat z dziećmi w Nepalu to coś dla mnie?

Praca na wolontariacie w przedszkolu w Nepalu to dla ciebie szansa na bliższe przyjrzenie się temu, jak w praktyce wygląda opieka nad dziećmi i wspieranie ich wczesnego rozwoju. Będziesz miał szansę przekonać się, czy praca z dziećmi rzeczywiście jest tym, co chcesz robić w przyszłości. Ponadto, doświadczenie z Nepalu da ci mocną pozycję w CV i przewagę nad konkurencją! Rozwiniesz także swoje umiejętności przywódcze oraz zdolność planowania, które przydadzą ci się w pracy – niezależnie od branży, którą wybierzesz.

By do nas dołączyć, nie potrzebujesz żadnego doświadczenia. Będziesz wspierać lokalnych opiekunów i nauczycieli, a zespół Projects Abroad będzie do twojej dyspozycji, jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości. Organizujemy regularne warsztaty dla wolontariuszy, podczas których będziesz mógł podzielić się pomysłami z innymi uczestnikami projektu oraz porozmawiać o napotykanych problemach. Możesz także skorzystać z naszych zasobów online – znajdziesz tam wiele pomysłów na ciekawe zajęcia dla dzieci.

Projekt ten trwa przez cały rok – możesz więc dołączyć do nas, kiedy tylko chcesz!

Projects Abroad Childcare volunteers in Nepal sit down with children and play educational games ar a kindergarten.

Jakie będą moje zadania podczas wolontariatu w przedszkolu w Nepalu?

Będziesz pracować w centrum opieki lub w szkole specjalnej, gdzie wesprzesz lokalnych opiekunów i nauczycieli. Oto kilka twoich przykładowych zadań:

  • Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci
  • Uczenie maluchów czytania, pisania i liczenia
  • Uświadamianie dzieciom, jak ważne jest codzienne dbanie o higienę

Twoja praca skupiać się będzie na następujących obszarach:

Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci

Rozwój małego dziecka składa się z określonych etapów i każdy maluch powinien mieć szanse swobodnie przez nie przechodzić. Dlatego też twoim głównym zadaniem będzie wspieranie wczesnego rozwoju dzieci. Pomożesz im poprawiać koordynację ręka-oko, np. grając w piłkę oraz nauczysz ich pracy w zespole, m.in. organizując biegi z jajkiem na łyżce.

Dzięki twojej pracy dzieci będą mogły lepiej poznawać świat i – co najważniejsze – swoje silne strony i możliwości. 

Uczenie maluchów czytania, pisania i liczenia

Jednym z celów naszego projektu w Nepalu jest podniesienie kompetencji dzieci w zakresie czytania i pisania. Pomożesz nam realizować plan, pracując z dziećmi nad rozwojem tych umiejętności. Maluchy chętniej zaangażują się w naukę, jeśli zorganizujesz dla nich gry i nieszablonowe zajęcia. Piosenki i wyliczanki to dobry kierunek – szczególnie jeśli akurat uczysz alfabetu czy cyfr. Możesz także przygotować plansze z wyrazami do odnalezienia lub poświęcić lekcję na pogadanki.

Uświadamianie dzieciom, jak ważne jest codzienne dbanie o higienę

Zabawne piosenki, lekcje sztuki i rzemiosła, kolorowanki czy teatrzyk kukiełkowy – warto wykorzystać je do uczenia dzieci higieny i pokazać im, jak powinny właściwie myć swe małe dłonie. Regularne zajęcia poruszające temat higieny przełożą się na stan zdrowia twoich podopiecznych. Ponadto, pomożesz im nabrać dobrych nawyków, które zostaną z nimi na całe życie. Codzienne dbanie o higienę jest kluczowe – powinieneś podkreślać to, by dzieci zdały sobie z tego sprawę.


Gdzie będę pracował w Nepalu?

Wolontariat z dziećmi w Nepalu to wyjątkowa okazja by poznać ten niewielki, górzysty kraj. Będziesz pracować w jednym z dwóch miast – Katmandu lub Chitwan. W obu miejscach współpracujemy z wieloma placówkami.

Kathmandu

Stolica Nepalu, w której możesz doświadczyć kultury i historii tego kraju. W regionie znajdują się różne placówki – szkoły, centra dziennej opieki oraz ośrodki dla niedożywionych dzieci.

Chitwan

Jedno z największych miast w Nepalu, w którym także znajdują się nasze placówki partnerskie – m. in.  szkoły tradycyjne oraz specjalne.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do Nepalu.


Typowy dzień podczas wolontariatu z dziećmi w Nepalu

Twój dzień zacznie się od zjedzenia śniadania wraz z rodziną goszczącą. Następnie spakujesz lunch i ruszysz komunikacją publiczną do swojej placówki.

Dzień pracy z reguły trwa od około 9.30 do 16, od poniedziałku do piątku – tak bowiem działają przedszkola. Godziny pracy mogą się jednak zmieniać w zależności od zajęć zaplanowanych na dany dzień. 

Po dotarciu do pracy rozpoczniesz realizację zadań. Będziesz czytać dzieciom, wykonywać z nimi ćwiczenia fizyczne poprawiające koordynację lub rozmawiać po angielsku. Zadbasz także o to, by wszystkie maluchy myły porządnie ręce przed posiłkiem.

Podczas drzemki, na którą dzieci idą po jedzeniu, będziesz mógł zaplanować zadania na kolejny dzień bądź poprosić nauczyciela albo opiekuna o przydzielenie ci kolejnych zadań.

Popołudniami pomożesz w prowadzeniu zajęć lub planowaniu pracy swojej placówki.

Wieczory i weekendy koniecznie poświęć na zwiedzanie! Wizyta w tak urokliwym i pięknym kraju jak Nepal nie zdarza się przecież codziennie. Zdobądź szczyt, odwiedź świątynię, poćwicz mówienie po nepalsku na lokalnym bazarze lub po prostu się zrelaksuj.

Projects Abroad volunteers working with children in Nepal are demonstrating how to brush your teeth in a school Childcare project.

Jakie są cele i rezultaty tego projektu?

Celem tego projektu jest wsparcie wczesnego rozwoju dzieci w Nepalu oraz pomoc nauczycielom i opiekunom w naszych placówkach partnerskich.

Organizacja Narodów Zjednoczonych umieściła Nepal na liście najmniej rozwiniętych krajów świata. Mniej uprzywilejowane społeczności na co dzień mierzą się z wieloma przeciwnościami – biedą, głodem i brakiem wykształcenia. Najbardziej cierpią na tym dzieci.

Wspierając centra opieki oraz szkoły specjalne, zwiększamy szanse dzieci na zdobycie edukacji i godne życie. Projects Abroad z wyboru nie współpracuje z sierocińcami, lecz skupia się na programach społecznościowych, umożliwiających dzieciom pozostanie z rodzinami.

Z pomocą wolontariuszy, udało nam się określić najważniejsze problemy społeczności Nepalu. Nasi ochotnicy dbają, by każde dziecko miało odpowiednio dużo bodźców niezbędnych do rozwoju oraz ćwiczą z maluchami czytanie i pisanie, angażując dzieci w ciekawe zajęcia oraz gry.

Dzielimy się także z opiekunami i rodzicami wiedzą na temat zdrowego żywienia – ten temat jest bowiem w Nepalu zaniedbywany. Połowa dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywiona, a wielu Nepalczyków nie zdaje sobie sprawy, czego potrzebują maluchy, by zdrowo się rozwijać. Naszym priorytetem jest dbanie o prawidłowy rozwój dzieci – pomożesz nam, zwiększając świadomość dotyczącą tego zagadnienia.

Oto pięć celów, które określiliśmy w naszym Planie Pomocy dla Nepalu:

  • Zwiększanie umiejętności czytania i pisania
  • Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci
  • Zwiększenie poziomu higieny osobistej wśród dzieci
  • Podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej zdrowego życia, dbania o środowiska i planowania rodziny
  • Zwiększenie ilości bodźców rozwojowych dla każdego dziecka

Dołącz do naszego wolontariatu dla dzieci w Nepalu i pomóż nam realizować powyższe cele!

Female Childcare volunteer working with children in Nepal are leading physical activitie in a day care centre during a project.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Katmandu lub Chitwanie. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Nepalu i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Kiedy myślisz o Nepalu, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, są majestatyczne Himalaje. To tylko jeden z przykładów niezwykłego piękna nepalskiej przyrody. W połączeniu z bogatą kulturą, czyni to Nepal unikatowym miejscem wartym pracy na wolontariacie i zwiedzania.

Jest mnóstwo sposobów, by eksplorować nieziemsko piękne i niezwykle zróżnicowane krajobrazy Nepalu. Możesz zejść z utartego szlaku do parku narodowego Chitwan, wybrać się na rower wzdłuż doliny Katmandu lub na spacer u podnóża Annapurny.

Wieczorami i w weekendy warto poświęcić czas, by obejrzeć widoki w Katmandu, takie jak plac Durbar, gdzie możesz zwiedzić wnętrze antycznego pałacu. his includes Durbar Square, where you can stand in the midst of an ancient palace.

Boudhanath Stupa jest także obiektem, który warto zobaczyć. Nepal jest jednym z naszych najpopularniejszych destynacji, tak więc w kraju podczas twojej wycieczki będzie wielu innych wolontariuszy. To daje ci wybór, czy chcesz spędzić swój wolny czas sam czy z grupą.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje