A Projects Abroad volunteer working with children in Kenya gives soap to a child washing their hands outdoors.

Opieka nad dziećmi – wolontariat w Kenii

Pracuj w Nanyuki i wspieraj wczesny rozwój dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin

Przegląd

Doświadcz zupełnie innego stylu życia – jedź na wolontariat w Kenii, pracuj z dziećmi z mniej uprzywilejowanych rodzin i wspieraj je w lokalnym centrum opieki. Skup się na ich rozwoju wczesnodziecięcym i podnoszeniu umiejętności czytania i pisania. Pomagaj i opiekuj się dziećmi, a doświadczenie to z pewnością pozytywnie wpłynie na twoją przyszłą karierę.

Pomóż nam wpierać lokalnych nauczycieli i opiekunów. Ucz dzieci angielskiego i spraw, by każde z nich wyposażone zostało w niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im radzić sobie w szkole. Możesz także podnieść jakość życia wychowanków centrów opieki dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Będziesz pracować w Nanyuki, gdzie zamieszkasz u rodziny goszczącej. Wykorzystaj swój pobyt w Kenii, by spróbować lokalnych specjałów oraz poznać tradycję i… sawannę!

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy wolontariat w Kenii to coś dla mnie?

Wolontariat w Kenii to dla ciebie idealny wybór, jeśli lubisz dzieci i chciałbyś wspierać ich wczesny rozwój oraz edukację w mniej uprzywilejowanych obszarach kraju. To świetny sposób, by zdobyć praktyczne doświadczenie, które wpiszesz do swojego CV, a jednocześnie szansa na pomoc najbardziej potrzebującym maluchom. Wyróżnisz się na rozmowach kwalifikacyjnych, a twoje doświadczenie przyda ci się, jeśli wiążesz swoją przyszłość zawodową z opieką nad dziećmi i wspieraniem ich wczesnego rozwoju.

By do nas dołączyć, nie potrzebujesz doświadczenia. Wprowadzimy cię w przyszłe obowiązki i nauczymy wszystkiego, co musisz wiedzieć, by skutecznie wspierać lokalnych nauczycieli i opiekunów. Regularnie organizujemy też warsztaty dla wolontariuszy, podczas których wymieniają oni poglądy i omawiają napotkane wyzwania. Pamiętaj także, że zawsze możesz zgłosić się po wskazówki do zespołu Projects Abroad.

Ten projekt trwa przez cały rok – możesz więc dołączyć do nas kiedy tylko chcesz, na minimum dwa tygodnie. Oczywiście zachęcamy cię do dłuższego pobytu, dzięki czemu będziesz mieć większy wpływ na poprawę sytuacji dzieci w Kenii. Miej na uwadze, że niektóre placówki nie działają przez dłuższy czas w czasie świąt państwowych czy Bożego Narodzenia. Skontaktuj się z nami bezpośrednio, a wspólnie wybierzemy dla ciebie najlepszy termin przyjazdu do Kenii.

A group of Childcare volunteers working with children in Kenya pose for a photo before they start a community day event.

Jakie będą moje zadania podczas trwania projektu?

Oferujemy naszym wolontariuszom w Kenii wiele opcji pracy z dziećmi – możesz wspierać lokalnych nauczycieli i opiekunów w centrum dziennej opieki, żłobku, szkole lub szkole specjalnej. Oto kilka przykładowych obowiązków:

 • Pomaganie nauczycielom i personelowi w prowadzeniu zajęć oraz gier wspierających rozwój wczesnodziecięcy i rozwijających umiejętność czytania i pisania
 • Tworzenie materiałów edukacyjnych, takich jak karty pamięciowe i plakaty
 • Dzielenie się pomysłami z innymi wolontariuszami i członkami zespołu
 • Zachęcanie dzieci do codziennego dbania o higienę
 • Uczenie dzieci angielskiego i wspieranie personelu w porozumiewaniu się w tym języku

Twoja praca będzie dzielić się na pięć głównych obszarów:

Pomaganie nauczycielom i personelowi w prowadzeniu zajęć oraz gier

Wielu nauczycieli i opiekunów w Kenii nie radzi sobie z opieką nad dziećmi w szkołach i centrach dziennej opieki – dzieci jest dużo, a placówkom tym brakuje rąk do pracy. Możesz pomóc, planując i prowadząc zajęcia z czytania, pisania i liczenia. Oto kilka przykładowych aktywności:

 • Gra w piłkę, dzięki której poprawia się koordynacja ręka-oko
 • Lekcje sztuki i rzemiosła – ćwiczenie umiejętności kolorowania w zaznaczonym obszarze
 • Śpiewanie piosenek – nauka alfabetu
 • Nauka wyliczanek – ćwiczenie liczenia do dziesięciu

Będziesz pracować z niewielkimi grupami dzieci, dzięki czemu skupisz się na każdym z nich z osobna, dostarczając im więcej bodźców niezbędnych do rozwoju.

Tworzenie materiałów edukacyjnych

Większość placówek, z którymi współpracujemy, ma ograniczone środki – będziesz więc musiał wykazać się nie lada kreatywnością, przygotowując pomoce naukowe. Zespół Projects Abroad zapewni ci materiały niezbędne do stworzenia kart pamięciowych i plakatów. To będzie ważne zadanie – nauczyciele i przyszli wolontariusze będą mogli bowiem korzystać z wykonanych przez ciebie pomocy naukowych długo po tym, jak zakończysz swoją przygodę z wolontariatem.

Wciąż potrzeba także nowych pomysłów na kreatywne gry edukacyjne i zajęcia dla dzieci – możesz więc zrobić burzę mózgów wraz z innymi wolontariuszami i wymyślić coś ciekawego!

Dzielenie się pomysłami z innymi wolontariuszami i członkami zespołu

W przypadku tego projektu, otwarta komunikacja między wolontariuszami jest szalenie istotna – szczególnie w zakresie tworzenia zajęć dla dzieci i dzielenia się wiedzą. Zachęcamy cię do dyskusji z innymi uczestnikami projektu na temat pomysłów i bycia otwartym na ich uwagi. Będziesz uczyć się od członków lokalnego zespołu, ale oni także nauczą się czegoś od ciebie.

Jeśli masz jakieś przemyślenia lub możesz udzielić nauczycielom czy opiekunom wskazówek na podstawie własnych doświadczeń z Polski – nie wahaj się! Dzięki takiej wymianie spostrzeżeń, nauczyciele mogą rozwinąć swoje umiejętności, a opiekunowie – nauczyć się nowych metod pracy z dziećmi.

Zachęcanie dzieci do codziennego dbania o higienę

Codzienne dbanie o higienę jest niezbędne, by zachować zdrowie. Częścią twojej pracy będzie zachęcanie dzieci do przykładania większej wagi do higieny osobistej. Przykładowo, możesz upewniać się, że twoi podopieczni myją ręce przed każdym posiłkiem oraz we właściwy sposób, przynajmniej raz dziennie, szczotkują zęby.

Uczenie dzieci angielskiego i wspieranie personelu w porozumiewaniu się w tym języku

Angielski jest jednym z języków urzędowych w Kenii, a umiejętność posługiwania się nim znacznie zwiększa szansę na lepszą pracę w przyszłości. Podczas pobytu na wolontariacie będziesz uczyć dzieci nowych słówek i piosenek, które pomogą im poprawić wymowę. Skupisz się głównie na zachęcaniu ich do mówienia, dzięki czemu ich pewność siebie będzie rosnąć.

Możesz także skorzystać z okazji i uczyć lokalnych opiekunów i nauczycieli – jeśli oczywiście będą tego chcieli.


Gdzie będę pracować w Kenii?

Nanyuki

Będziesz pracował w mieście Nanyuki, w centrum dziennej opieki, szkole podstawowej lub specjalnej. W wielu placówkach na jednego nauczyciela lub opiekuna przypada zbyt wiele dzieci – dlatego bardzo przyda się każda dodatkowa para rąk do pracy. Wspierając lokalny personel dajesz dzieciom szansę na naukę i dorastanie w bezpiecznej atmosferze.


Miasto targowe Nanyuki leży w centralnej części kraju, nieco na północ od równika, u podnóża wielkiej góry – Kenii. W okolicy znajdują się liczne parki narodowe i rezerwaty dzikiej przyrody – będziesz mieć wiele okazji, by wybrać się na weekendowe safari!

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do Kenii.


Typowy dzień wolontariusza w Kenii

Typowy dzień na wolontariacie rozpoczyna się od śniadania z rodziną goszczącą. Następnie, mniej więcej na godzinę dziewiątą, udasz się do pracy. Na miejsce dostaniesz się komunikacją publiczną lub – jeśli odległość na to pozwoli – piechotą. Pierwszego dnia będzie ci towarzyszyć opiekun z ramienia Projects Abroad, który pokaże ci trasę.

Pracując z dziećmi w Kenii, bądź gotowy, że żaden dzień nie będzie taki sam! Jednego dnia możesz uczyć podopiecznych alfabetu lub liczenia do dziesięciu, by następnego prowadzić kreatywne zajęcia ze sztuki i rzemiosła.

Organizujemy też dni społeczności, podczas których czekają na ciebie zadania w terenie i wspieranie lokalnych mieszkańców na wiele sposobów.

Po pracy, która trwa do 15 lub 16, będziesz miał czas na zwiedzanie Nanyuki i relaks aż do kolacji, którą zjesz wspólnie z rodziną goszczącą.

Spędź czas wolny zwiedzając okolicę wspólnie z innymi wolontariuszami i daj się oczarować pięknu dzikiej przyrody!

Female Projects Abroad volunteer working with children in Kenya sits with kindergarten children in a classroom during an educational activity.

Jakie są cele tego projektu?

Celem tego projektu jest wsparcie wczesnego rozwoju i podniesienie umiejętności czytania i pisania wśród dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin w mieście Nanyuki. Projects Abroad z wyboru nie współpracuje z sierocińcami – skupia się  na programach społecznościowych, które umożliwiają dzieciom pozostanie z rodzinami.

Wiele centrów opieki, żłobków i szkół, z którymi współpracujemy w Kenii, jest przepełnionych. Lokalny personel pracuje z dużym zaangażowaniem, lecz liczba uczniów przypadających na jednego nauczyciela jest zbyt wysoka – dlatego tak ważna jest pomoc wolontariuszy. Dzięki tobie możemy sprawić, że każde dziecko zdobędzie umiejętności niezbędne do odnoszenia sukcesów w nauce. Realizujemy konkretne, długoterminowe cele, którymi są:

 • Wspieranie wczesnego rozwoju dzieci
 • Rozwijanie umiejętności czytania i pisania
 • Podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego
 • Lepsza stymulacja rozwoju każdego dziecka

Zostań wolontariuszem i pomóż nam realizować cele na rzecz rozwoju dzieci w Kenii!

Projects Abroad volunteers working with children in Kenya help build an outdoor jungle gym with wood for a school.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Nanyuki. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Kenii i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Wolontariat w Kenii to świetna okazja, by zwiedzić ten niezwykł kraj. Z takim wyborem różnorodnych aktywności, bądź pewny, że znajdziesz sporo sposobów, by wypełnić swoje wieczory i weekendy.

Wyprawa do Arfyki Wschodniej nie byłaby kompletna bez safari. Możesz zobaczyć dzikie zwierzęta, takie jak słonie, lwy i nawet zagrożoną żyrafę Rotszylda, eksplorując sawannę.

Bazą naszych projektów jest Nanyuki, które znane jest jako brama do góry Kenia. Mieszkając u podnóża tej majestatycznej góry, warto poświęcić dzień na spacer u jej stóp. Możesz spędzać wieczory w ruchliwych restauracjach, słuchając muzyki na żywo i próbując niektórych lokalnych dań. W Kenii znajdują się także bazary, które trzeba odwiedzić, z jaskrawymi tkaninami i ręcznie robionymi rzeźbami.

Możesz spędzać swój czas wolny na samodzielnej eksploracji lub podróżować z grupą. Ponieważ tak wielu wolontariuszy dołącza do nas w ciągu roku, możesz być pewien, że nawiążesz przyjaźnie i znajdziesz kompanów do podróży podczas swojej wyprawy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje