A volunteer working with children in Jamaica does an activity with a ball to improve hand-eye coordination at our Childcare Project.

Opieka nad dziećmi – wolontariat na Jamajce

Wspieraj wczesny rozwój dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin i ucz je czytania i pisania

Przegląd

Pojedź na Jamajkę i jako wolontariusz wspieraj wczesny rozwój dzieci i ucz je czytania i pisania. Pracuj z lokalnymi nauczycielami i opiekunami w centrach dziennej opieki dla dzieci z mniej uprzywilejowanych rodzin, w przedszkolach oraz centrum dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki pracy na wolontariacie będziesz mógł wpisać praktyczne doświadczenie w opiece nad dziećmi do swojego CV, a poza tym zrobisz coś dobrego dla innych.

Na Jamajce powszechne są nierówności społeczne i bieda. Analfabetyzm jest poważnym problemem, a centra opieki, z którymi współpracujemy mają zbyt mało pracowników. Możesz pomóc i zachęcić dzieci do nauki, prowadząc ciekawe zajęcia edukacyjne lub grając w gry. Skupisz się także na rozwoju czytania i pisania poprzez ćwiczenie z dziećmi tych umiejętności. 

Zamieszkasz u rodziny goszczącej w mieście Mandeville i tam też będziesz pracował. Wykorzystaj czas, który spędzisz na Jamajce – odwiedź piękne białe plaże i poznaj bliżej bujne zielone krajobrazy Karaibów! 

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy praca wolontariusza na Jamajce to coś dla mnie?

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwoju wczesnodziecięcym, zdobyć praktyczne doświadczenie w opiece nad dziećmi i pomagać potrzebującym ludziom? Podczas wolontariatu na Jamajce będziesz mieć taką okazję.

Zdobędziesz cenne doświadczenie w opiece nad dziećmi i rozwiniesz swoje umiejętności interpersonalne – zdolności przywódcze oraz umiejętność planowania i pracy w zespole. Jeśli kochasz dzieci i masz niespożyte pokłady energii – ten projekt jest dla ciebie!

By zostać naszym wolontariuszem, nie potrzebujesz doświadczenia – będziesz pracować ramię w ramię z lokalnymi nauczycielami i opiekunami, a poza tym możesz liczyć na ciągłe wsparcie zespołu Projects Abroad. Prowadzimy regularne warsztaty dla wszystkich uczestników wolontariatu – zarówno dla tych zajmujących się opieką nad dziećmi, jak też ich uczeniem. Podczas spotkań możesz zgłębić wiedzę na temat opieki nad dziećmi, a także wymienić poglądy i przedyskutować wyzwania, z którymi będziesz mierzyć się podczas wolontariatu. 

Nasz projekt trwa cały tok, możesz więc dołączyć do nas, kiedy tylko chcesz. Minimalny pobyt na Jamajce to jeden tydzień, ale zachęcamy cię do dłuższego pobytu – dzięki temu będziesz mógł jeszcze lepiej pomóc dzieciom!

Under the guidance of Projects Abroad volunteers working with children in Jamaica, a group of kids play with building blocks at a daycare centre.

Jakie będą moje zadania podczas trwania projektu?

Twoje obowiązki będą się różnić, w zależności od placówki, którą wybierzesz. Oto kilka przykładowych obowiązków wolontariusza:

 • Wspieranie lokalnych nauczycieli – ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju wczesnodziecięcego oraz nauki czytania i pisania wśród dzieci
 • Poprawa jakości życia osób z trudnościami w nauce
 • Opieka i nawiązywanie przyjacielskich relacji z mieszkańcami domu spokojnej starości

W swojej pracy skupisz się na następujących obszarach:

Wspieranie lokalnych nauczycieli

Wczesne dzieciństwo jest szalenie istotnym okresem rozwoju człowieka. To fundament przyszłej nauki, dobrobytu i sukcesu. Podczas wolontariatu na Jamajce będziesz pomagać dzieciom w nauce, przez co zwiększysz ich szanse na lepsze życie w przyszłości. Możesz skupić się np. na nauce alfabetu i umiejętności liczenia, czy też ćwiczeniu koordynacji ręka-oko. Możesz też tworzyć materiały edukacyjne, jak kolorowe plakaty czy karty pamięciowe. Dzięki twojej pracy nasz zespół i inni wolontariusze będą mogli korzystać z tych materiałów długo po tym, jak zakończysz swoją pracę na wolontariacie.

Monitorujemy postępy każdego dziecka za pomocą naszej Globalnej Bazy Danych, którą będziesz aktualizować wraz z realizacją kolejnych zadań. 

Pomoc lokalnemu zespołowi w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach

Możesz także pracować w placówce pomagającej dzieciom o różnych poziomach niepełnosprawności fizycznych i psychicznych oraz z trudnościami w nauce. 

Poprowadzisz interaktywne zajęcia stymulujące rozwój dzieci. Niektórzy z podopiecznych wymagać będą fizjoterapii lub specjalistycznych planów edukacyjnych. Mogą także być na specjalnej diecie. Nie da się ukryć, że naszemu zespołowi przyda się każda para chętnych do pomocy rąk!

Opieka i wsparcie dla mieszkańców domu spokojnej starości

Osoby starsze często są zaniedbywane – rozpaczliwie potrzebują więc dodatkowego wsparcia. Możesz bardzo im pomóc, prowadząc zajęcia stymulujące ich mentalnie, psychicznie i społecznie. Co możesz zrobić?

 • Organizować gry
 • Czytać podopiecznym
 • Rozmawiać z nimi
 • Towarzyszyć im w spacerach

Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz również pomóc w karmieniu podopiecznych.


Gdzie będę pracował na Jamajce?

Mandeville

Większość placówek, z którymi współpracujemy znajduje się w uniwersyteckim mieście Mandeville. 


Tam też podejmiesz pracę w centrum dziennej opieki, przedszkolu, szkole specjalnej lub w domu spokojnej starości. Powyższe placówki są obiektami publicznymi, części z nich brakuje więc pracowników i pieniędzy. Bardzo potrzebują one dodatkowego wsparcia wolontariuszy.


Dom spokojnej starości jest instytucją rządową, która opiekuje się osobami, które nie mogą same się utrzymać z powodu niepełnosprawności psychicznych lub fizycznych. Z reguły w takiej placówce mieszka około stu osób.


Jamajka słynie z pięknych białych plaż, a bujna roślinność interioru to coś naprawdę szczególnego. Mieszkańcy kraju są ciepli, przyjaźni i wprost niesamowicie gościnni. Poznaj kulturę tych wyluzowanych ludzi i daj się porwać rytmom reggae.


W czasie wolnym odwiedź majestatyczne wodospady, wybierz się na wycieczkę lub zrelaksuj się na idyllicznych plażach. Koniecznie pojedź do Ocho Rios, Negril, YS Falls oraz Treasure Beach.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu naszej stronie z procedurami przyjazdu na Jamajkę.


Jak wygląda typowy dzień wolontariusza na Jamajce?

Twoje zadania zależne będą od placówki, którą wybierzesz – są jednak pewne cechy wspólne. Typowy dzień pracy trwa pięć lub sześć godzin, tj. zaczyna się około ósmej rano i trwa do 14.

Każdy dzień będzie inny i codziennie robić będziesz co innego. Warto przeplatać gry z zadaniami typowo naukowymi. Dobrymi pomysłami na zabawę z dziećmi są: śpiewanie, taniec i sport.

Wieczory spędzać będziesz z rodziną goszczącą. Zjecie razem kolację i może porozmawiacie o tym, jak spędziłeś dzień? 

W czasie wolnym możesz zwiedzić miasto. Wybierzesz się na pieszą wycieczkę, zobaczysz niesamowite wodospady, a może wolisz relaks na pięknej białej plaży? Organizujemy także regularne spotkania towarzyskie dla wszystkich wolontariuszy, na które serdecznie cię zapraszamy!

Two volunteers working with children in Jamaica serve breakfast to children at a kindergarten during a nutritional outreach.

Jakie są cele i rezultaty tego projektu?

Główny cel tego projektu to dać dzieciom na Jamajce mocne podstawy do dalszej edukacji. Dzięki temu młodzi ludzie będą gotowi na wyzwania, które czekają na nich w szkole podstawowej.

Wiele społeczności na Jamajce znajduje się w skrajnie niekorzystnej sytuacji. To z kolei powoduje różne problemy społeczne, w tym brak dostępu do edukacji. Rodziców nie stać na posłanie dzieci do centrów dziennej opieki lub przedszkoli. Mamy nadzieję, że z twoja pomocą uda nam się przerwać wielopokoleniowy łańcuch analfabetyzmu i innych problemów edukacyjnych.

Przy pomocy Globalnej Bazy Danych monitorujemy rozwój każdego dziecka, z którym pracują nasi wolontariusze. Pomożesz nam, samodzielnie uzupełniając bazę danych na podstawie wyników swojej pracy.

Ten projekt ma także na celu niesienie pomocy starszym mieszkańcom Jamajki. Wiele osób, które wspieramy nie ma na kogo liczyć i w dodatku nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

W naszym Planie Opieki dla Jamajki wyszczególniliśmy pięć długoterminowych celów zrównoważonego rozwoju:

 • Wspieranie rozwoju wczesnodziecięcego
 • Poprawa standardów higieny wśród dzieci
 • Zwiększanie świadomości dotyczącej zdrowego żywienia, dbania o środowisko i planowania rodziny
 • Poprawa jakości życia ludzi z niepełnosprawnościami
 • Zwiększenie opieki i wsparcia emocjonalnego dla każdego dziecka

Zostań naszym wolontariuszem! Wesprzyj dzieci na Jamajce i pomóż nam realizować długoterminowe cele.

Projects Abroad volunteer helps an elderly woman with personal care during an outreach in Jamaica.

Wolontariat dla profesjonalistów

Ten projekt jest także idealny dla wykwalifikowanych profesjonalistów. Z twoimi umiejętnościami wspierającymi nasze nieustanne wysiłki, możemy razem zrobić jeszcze więcej.

Przypiszemy cię do miejsca pracy, w którym twoje umiejętności są najbardziej pożądane. To oznacza że możesz podzielić się swoimi kompetencjami i wiedzą z innymi osobami.

Możesz pracować ręka w rękę z naszymi organizacjami partnerskimi i lokalnymi społecznściami, aby wspierać zrównoważony rozwój.

Jeśli masz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać je w Projects Abroad.


Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Mandeville. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Jamajki i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Kiedy myślisz o karaibskich tropikach, Jamajka jest jednym z krajów, które przychodza na myśl. Ze swoimi plażami ze śnieżnobiałym piaskiem i bogata kulturą, ten wyspiarski kraj ma wiele do zaoferowania. To świetna lokalizacja do pracy na wolontariacie, i eksplorowania w czasie wolnym.

Lokalna kuchnia jest zdecydowanie warta spróbowania, ze swoimi pysznymi daniami takimi jak jamajskie pierogi i kurczak w panierce. Możesz spróbować ich w restauracjach nad brzegiem morza, a potem zejść na plażę, aby schłodzić się w wodach oceanu.

Ponieważ Jamajka ma bogatą kulturę i przyjaznych mieszkańców, zwiedzanie bazarów i muzeów to obowiązkowy punkt programu. Wizyta w muzeum sławnego Boba Marleya w Kingston to świetny pomysł na weekendowy wypad. Kiedy tam będziesz, możesz także zajrzeć do Fort Charles i National Heroes Park.

Na Jamajce będzie wielu wolontariuszy, pracujących na różnych projektach. To oznacza, że możesz zwiedzać albo samodzielnie, albo wraz z grupą innych wolontariuszy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje