A Childcare volunteer in Ghana offers a child a high five for successfully completing an educational task.

Opieka nad dziećmi – wolontariat w Ghanie

Jedź do Ghany, zdobądź doświadczenie w opiece nad dziećmi i pomóż im się rozwijać

Przegląd

Zostań wolontariuszem w Ghanie i razem z nami podnoś jakość życia dzieci z mniej uprzywilejowanych środowisk. Asystuj lokalnym nauczycielom i opiekunom w przedszkolach, centrach dziennej opieki i szkołach specjalnych. Wolontariat z dziećmi w Ghanie będzie dla ciebie świetną okazją na zdobycie praktycznego doświadczenia w opiece nad dziećmi oraz rozwinięcie nowych umiejętności. A najlepsze jest to, że będziesz nieść pomoc tam, gdzie jest ona naprawdę potrzebna.

Projekt ten skupia się na rozwoju wczesnodziecięcym i nauce przez zabawę. Twoja praca pomoże nam realizować długoterminowe cele – rozwijanie umiejętności czytania, pisania oraz liczenia, jak też podnoszenie poziomu higieny wśród małych dzieci z Ghany. 

Będziesz mieszkać u rodziny goszczącej w jednej z trzech niezwykłych lokalizacji. To będzie twój dom z dala od domu rodzinnego, w którym poznasz gościnność, kulturę i tradycje Ghany.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy wolontariat w przedszkolu w Ghanie to coś dla mnie?

Ten program to idealny wybór dla wszystkich osób chcących podnosić jakość życia małych dzieci i pomagać tam, gdzie naprawdę jest to potrzebne.

Udział w projekcie pomoże ci rozwinąć przydatne życiowe umiejętności, takie jak praca w zespole, zdolności przywódcze i umiejętność planowania. Zwiększy się także twoja wrażliwość i empatia, a ponadto lepiej zrozumiesz wielowymiarowość naszego świata i zobaczysz, że wbrew pozorom można być biednym, ale szczęśliwym!

Doświadczenie, które przywieziesz z Ghany pomoże ci w przyszłej pracy zawodowej – umiejętności, które rozwiniesz podczas wolontariatu przydadzą ci się, niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybierzesz.

Jeśli masz dużo energii, idziesz przez życie z uśmiechem oraz lubisz bawić się z dziećmi – ten wolontariat będzie dla ciebie dobrym wyborem.

A child listens to a Childcare volunteer explain an English writing activity at a school in Ghana.

Jakie będą moje zadania podczas trwania projektu?

Oto kilka twoich przykładowych zadań podczas Wolontariatu z dziećmi w Ghanie:

 • Prowadzenie zajęć edukacyjnych – np. uczenie dzieci czytania
 • Burze mózgów z innymi wolontariuszami, mające na celu stworzenie nowych, ciekawych zajęć dla dzieci
 • Prowadzenie kampanii podnoszących świadomość dotyczącą higieny – by dzieci były zdrowe
 • Śledzenie rozwoju dzieci i placówek edukacyjnych przy użyciu specjalnych narzędzi i technik

Z pewnością spodoba ci się to, że będziesz mógł często przejmować inicjatywę, a to wszystko przy naszym silnym wsparciu i obszernej bazie wiedzy, z której będziesz mógł korzystać.


Twoja praca z dziećmi w Ghanie dzielić się będzie na cztery główne zadania:

Pomóż nauczycielom, by mogli otoczyć wszystkie dzieci należną troską

Klasy są często zbyt liczne, by nauczyciele lub opiekunowie mogli poświęcić każdemu dziecku należną mu uwagę. Będziesz mieć bardzo ważną rolę – twoja obecność i spostrzegawczość sprawią, że dzieci, które danego dnia najbardziej potrzebują, by ktoś poświęcił im czas, nie zostaną same.

Odciąż nauczycieli i uczniów! Wyjdź poza rutynę i poprowadź ciekawe, kreatywne zajęcia. Mogą to być lekcje sztuki i rzemiosła albo czytania. Możesz także pokazać dzieciom nową grę! Po zajęciach, zanim rodzice odbiorą swoje pociechy ze szkoły, możesz pomóc uczniom w odrabianiu pracy domowej lub zorganizować dla nich zajęcia sportowe na świeżym powietrzu.

Współpracuj z innymi wolontariuszami

Jedną z największych zalet bycia naszym wolontariuszem jest to, że możesz poznawać podobnych do ciebie ludzi z całego świata. Wykorzystaj tę okazję – wymieniaj się pomysłami na zajęcia, lekcje i gry dla dzieci. Możesz także podzielić się nimi z personelem placówki, w której będziesz pracował, a może dodadzą je oni do istniejącego planu zajęć, by wprowadzić różnorodność.

Prowadź warsztaty dotyczące higieny

Niektóre dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest higiena. Możesz im pomóc, ucząc je właściwie myć zęby i tłumacząc, dlaczego warto regularnie myć ręce w ciągu dnia. Zrób to w formie piosenek, gier czy wyzwań, a z pewnością spodoba im się to i więcej zapamiętają. 

Śledź rozwój dzieci i identyfikuj konkretne potrzeby placówki

Jednym ze sposobów na badanie rozwoju dzieci i identyfikowanie potrzeb danej szkoły lub centrum opieki jest korzystanie ze specjalnych list kontrolnych, które nauczysz się tworzyć podczas trwania projektu. Z ich pomocą będziesz oceniał stan każdego dziecka w następujących obszarach:

 • Umiejętność liczenia
 • Umiejętność czytania i pisania
 • Zdolności motoryczne
 • Rozwój emocjonalny
 • Umiejętności społeczne
 • Higiena

Zebrane informacje wgrywać będziesz do naszej Globalnej Bazy Danych, podczas regularnych warsztatów z naszym lokalnym zespołem. Baza danych Projects Abroad pozwala nam śledzić rozwój każdego dziecka i postępy wszystkich projektów, które prowadzimy na całym świecie. Tutaj dowiesz się, jak działa ta baza.


Gdzie będę pracować w Ghanie?

W zależności od twoich zainteresowań i/lub umiejętności, będziesz pracować w jednej z poniższych placówek:

 • Przedszkole
 • Centrum dziennej opieki
 • Szkoła specjalna

Większość naszych wolontariuszy pracuje na wzgórzach Akuapem, ale część placówek znajduje się w Akrze i Cape Coast.

Akuapem Hills

Region ten zlokalizowany jest na wschodzie Ghany i jest częścią pasma górskiego Togo. Jego kolory to żywa zieleń afrykańskiego buszu i intensywna czerwień żyznej ziemi. To właśnie tam znajduje się najwięcej współpracujących z nami placówek.

Akra

Licząca 2,7 miliona mieszkańców Akra to stolica i zarazem największe miasto Ghany, w którym znajdziesz wiele placówek – w tym szkołę specjalną. Jeśli więc chcesz doświadczyć tego parnego, kwitnącego zachodnioafrykańskiego miasta, udaj się właśnie tam.

Cape Coast

To duże miasto portowe leżące nad Zatoką Gwinejską. Do 1957 roku, kiedy to Ghana uzyskała niepodległość, miastem rządzili kolejno Brytyjczycy, Portugalczycy, Szwedzi, Duńczycy i Holendrzy. Znajduje się tam wiele placówek, w tym szkoła specjalna.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do Ghany.


Typowy dzień podczas wolontariatu z dziećmi w Ghanie

Typowy dzień na wolontariacie trwa od 8 do 15 – w tych samych godzinach działają również przedszkola i centra dziennej opieki. Będziesz blisko współpracować z nauczycielami i opiekunami, by zapewnić małym, pełnym energii dzieciom rozrywkę i coś do zrobienia.

Każdy dzień będzie inny – jednego dnia możesz pomagać w lekcjach sztuki i rzemiosła, by następnego prowadzić zajęcia sportowe na świeżym powietrzu lub uczyć dzieci podstaw języka angielskiego.

W godzinach wolnych od pracy będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, by pozwiedzać okolicę wraz z innymi wolontariuszami.

Zamieszkasz z goszczącą cię rodziną – śniadania i kolacje będą więc świetną okazją, by lepiej ich poznać i w pełni “zanurzyć się” w ich stylu życia.

Projects Abroad volunteers working with children in Ghana team up to do renovations at a daycare centre in a rural village.

Jakie są cele i rezultaty tego projektu?

Celem tego projektu jest zapewnienie prawidłowego wczesnego rozwoju dzieciom z mniej uprzywilejowanych środowisk, poprzez wszechstronną edukację. Projects Abroad z wyboru nie pracuje z dziećmi z sierocińców. Skupiamy się raczej na promowaniu urozmaiconego nauczania w ramach programów środowiskowych, które umożliwiają dzieciom pozostawanie z rodzinami.

Klasy w szkołach podstawowych, przedszkolach i centrach dziennej opieki często są przepełnione – nauczyciele i opiekunowie mają więc trudności, by poświęcić należytą uwagę wszystkim dzieciom. Z tego powodu niektórzy uczniowie mogą mieć problemy z niektórymi przedmiotami – np. z tymi niezwiązanymi z ich zainteresowaniami.

W naszym Planie Zarządzania Opieką w Ghanie określiliśmy pięć celów, których realizacja zapewni dzieciom zrównoważony rozwój. Staramy się realizować je w ramach naszego projektu. Są to:

 • Wspieranie rozwoju wczesnodziecięcego
 • Doskonalenie umiejętności czytania i pisania
 • Podnoszenie standardów higieny
 • Doskonalenie umiejętności liczenia
 • Poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami

Dołącz do wolontariatu w przedszkolu w Ghanie i pomóż nam realizować te długoterminowe cele!

Projects Abroad volunteers help kindergarten children in Ghana with crafts activities at a local school.

Wolontariat dla profesjonalistów

Ten projekt jest także idealny dla wykwalifikowanych profesjonalistów. Z twoimi umiejętnościami wspierającymi nasze nieustanne wysiłki, możemy razem zrobić jeszcze więcej.

Przypiszemy cię do miejsca pracy, w którym twoje umiejętności są najbardziej pożądane. To oznacza że możesz podzielić się swoimi kompetencjami i wiedzą z innymi osobami.

Możesz pracować ręka w rękę z naszymi organizacjami partnerskimi i lokalnymi społecznściami, aby wspierać zrównoważony rozwój.

Jeśli masz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać je w Projects Abroad.


Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą w Accrze, Akuapem Hills, Cape Coast lub Dodowie. Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze Ghany i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Zwykle staramy się, żebyś mieszkał wraz z przynajmniej jednym wolontariuszem lub stażystą Projects Abroad z tą samą rodziną goszczącą. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Wolontariat w Ghanie to świetny sposób, aby eksplorować ten kolorowy zachodnioafrykański kraj. Jest tam duża liczba aktywności, którymi możesz się zająć, co daje ci mnóstwo okazji do ekscytującego spędzenia swojego wolnego czasu.

Muzyka jest centralną częścią kultury Ghany. W większych miastach, szczególnie w Akkrze, usłyszysz świetne zespoły na żywo i spędzisz kilka niezapomnianych nocy na mieście. Wieczory spędzane w ruchliwych restauracjach pozwolą ci także spróbować smacznej lokalnej kuchni.

Aby zyskać wgląd w historię Ghany, możesz urządzić wycieczkę po fortach niewolników w Cape Coast i odwiedzić muzea. Miłośników natury z pewnością ucieszy trekking przez lasy deszczowe narodowych parków Kakum lub Mole.

Prowadzimy w Ghanie wiele projektów, więc możesz być pewny, że podczas swojej wyprawy spotkasz innych wolontariuszy. To oznacza, że możesz eksplorować kraj samodzielnie lub wraz z grupą innych wolontariuszy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje