Students release turtles for their conservation volunteering in Mexico.

Ochrona żółwi morskich – wolontariat w Meksyku

Wspieraj nasze długoterminowe działania na wybrzeżu Pacyfiku i pomóż nam chronić zagrożone żółwie morskie

Przegląd

Mieszkaj i pracuj na wybrzeżu Pacyfiku, pomagając – jako wolontariusz – chronić zagrożone żółwie morskie w Meksyku. Będziesz pracować ramię w ramię z ekspertami od ochrony środowiska z lokalnego ośrodka ekologicznego oraz na terenie pobliskiej laguny z plażami z czarnym piaskiem. Dzięki temu możesz chronić przyrodę i w tym samym czasie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Żółwie morskie w Meksyku są zagrożone. Tracą swoje miejsca lęgowe z powodu erozji obszarów przybrzeżnych, a kłusownicy kradną ich jajka. Potrzebujemy twojej pomocy, by przenieść gniazda żółwi do chronionych zagród, a następnie bezpiecznie wypuścić młode do oceanu. Pomożesz także chronić bioróżnorodność okolicznego obszaru, prowadząc badania naukowe nad krokodylami i iguanami. Z danych, które zbierzesz, skorzystają naukowcy z obu Ameryk!

Zamieszkasz i będziesz pracować wraz ze swoją grupą nieopodal pięknej czarnopiaszczystej plaży w mieście Cuyutlan. Zostaniesz zakwaterowany wraz z innymi wolontariuszami niedaleko centrum miasta. W wolnym czasie możesz dużo zrobić i dużo zwiedzić – zachęcamy cię do jak najlepszego wykorzystania czasu, który spędzisz w Meksyku.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy projekt ochrony żółwi morskich w Meksyku to coś dla mnie?

Jeśli jesteś zainteresowany chronieniem życia morskiego na lądzie i chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę na łonie natury – ten projekt jest dla ciebie! Będziesz patrolował plaże z czarnym piaskiem w poszukiwaniu gniazd żółwi morskich i ostrożnie transportował jajka w bezpieczne miejsce. Będziesz też wypuszczał małe, dopiero co wyklute żółwie i patrzył, jak pokonują piaski, by dostać się do oceanu. Poza tym czeka cię leniwe żeglowanie po lagunie, obserwacja wielu różnych gatunków zwierząt oraz sporządzanie notatek, które następnie przekażesz naukowcom.

Nasza praca w Meksyku jest bardzo ważna. Twoja praca będzie ważną częścią starań, które podejmujemy na rzecz ochrony życia morskiego i przybrzeżnego. Będziesz pracować bezpośrednio z naszymi ekspertami, od których wiele się nauczysz. To doświadczenie przyda ci się szczególnie, jeśli wiążesz swoją przyszłość zawodową z ochroną środowiska. A jeśli po prostu zależy ci na przyrodzie i chcesz ją chronić – ten wolontariat także będzie dobrym wyborem!

Będziesz miał również szansę doskonalić swoje umiejętności interpersonalne, takie jak komunikacja czy umiejętność dostosowania się do różnych okoliczności – przyda ci się to w każdej branży.

By do nas dołączyć, nie potrzebujesz doświadczenia. Nad twoją pracą będą czuwać eksperci, a członkowie zespołu Projects Abroad będą zawsze dostępni i udzielą ci wszelkich wskazówek i wsparcia.

Projekt ochrony środowiska w Meksyku trwa przez cały rok, możesz więc dołączyć do nas, kiedy tylko ci pasuje. Zapraszamy cię na minimum jeden tydzień, ale polecamy dłuższy pobyt – w ten sposób bowiem zdobędziesz większe doświadczenie.

A sea turtle hatchling released during conservation volunteering in Mexico.

W Cuyutlan zawsze jest coś do zrobienia! Oto kilka aktywności, w które możesz się zaangażować:

W Cuyutlan zawsze jest coś do zrobienia! Oto kilka aktywności, w które możesz się zaangażować:

  • Poszukiwanie i przenoszenie gniazd żółwi morskich w bezpieczne miejsca
  • Opieka nad żółwiami morskimi i dbanie o czystość zbiorników, w których mieszkają
  • Poznawanie bioróżnorodności regionu – część istotnych, trwających inicjatyw badawczych
  • Praca społeczno-edukacyjna na rzecz mieszkańców – zwiększanie świadomości dotyczącej dbania o środowisko
  • Popołudniowe sprzątanie plaż
  • Pomaganie lokalnemu personelowi w parku krokodyli

W swojej pracy skupisz się na następujących obszarach: 

Poszukiwanie i przenoszenie gniazd żółwi morskich w bezpieczne miejsca

Erozja obszarów przybrzeżnych to duży problem, mający długofalowy wpływ na żółwie w Meksyku. Kłusownictwo jednak stanowi obecnie jeszcze większe zagrożenie dla tych gadów morskich. Kłusownicy wykopują złożone przez żółwie jajka i sprzedają je na lokalnych rynkach. Każdej nocy organizujemy partole na plażach, by chronić jajka.

Gdy znajdujemy gniazdo, przenosimy je w bezpieczne miejsce w ośrodku ekologicznym, z którym współpracujemy. Znajduje się on na chronionym obszarze i jajka mogą być inkubowane w spokoju. Gdy małe żółwiki się wyklują, wypuszczamy je do oceanu. Bardzo potrzebujemy twojej pomocy.

Dbanie o czystość zbiorników, w których mieszkają żółwie

Rząd Meksyku upoważnił nasz partnerski ośrodek ekologiczny do opieki nad żółwiami – szczególnie tymi, które zostały ranne i nie mogą zostać wypuszczone na wolność. Tu także przydaje się nasza pomoc, ktoś musi w końcu zajmować się żółwiami mieszkającymi w ośrodku. Pomożesz czyścić zbiorniki oraz karmić i opiekować się tymi morskimi gadami. Co miesiąc każdy osobnik jest także mierzony i ważony. 

Badania dotyczące bioróżnorodności

Każdego tygodnia udasz się nad lagunę El Chupadero do ujścia rzeki Palo Verde, gdzie będziesz monitorował lokalne dzikie zwierzęta. Robimy to na kilka sposobów:

  • prowadzimy ewidencję zwierząt poprzez obserwację w dzień i fotopułapki w nocy,
  • monitorujemy i zbieramy dane dotyczące stanu pobliskich lasów namorzynowych,
  • hodujemy sadzonki namorzynów w szklarniach,
  • ponownie zalesiamy obszary, z których namorzyny zniknęły lub zostały uszkodzone.

Dbanie o namorzyny jest szczególnie istotne – rośliny te są siedliskiem wielu gatunków, chronią linię brzegową przed erozją i odgrywają ważną rolę w walce ze zmianami klimatu. Potrzebujemy twojej pomocy, by zasadzić tyle tych roślin, ile będzie możliwe!

Praca społeczno-edukacyjna

Edukacja jest bardzo ważnym elementem naszej pracy na rzecz ochrony środowiska w Meksyku. Współpracujemy z ośrodkiem ekologicznym i zwiększamy świadomość dotyczącą dbania o przyrodę wśród lokalnych społeczności. Z myślą o przyszłych pokoleniach podkreślamy, jak ważne jest dbanie o środowisko i zwierzęta. Wesprzesz naszą pracę, odwiedzając szkoły i prowadząc kampanie edukacyjne wśród mieszkańców.

Sprzątanie plaż

Zmniejszenie liczby zanieczyszczeń w oceanach jest kluczowe dla bezpieczeństwa życia morskiego. Śmieci, w szczególności niebiodegradowalny plastik, są niebezpieczne. Żółwie morskie, które zakładają tu swoje gniazda, mogą zaplątać się w plastik lub pomylić go z jedzeniem, a to może zranić je lub nawet zabić. Weźmiesz udział w regularnym sprzątaniu plaż, podczas których staramy się usuwać tyle śmieci, ile się da.

Praca z krokodylami

Raz w tygodniu odwiedzisz Park Krokodyli La Colorada położony w Cofradia de Morelos. Pomożesz, prowadząc prace porządkowe w zagrodach znajdujących się na terenie parku. Będziesz także gromadził dane biometryczne i znakował krokodyle w pobliskiej lagunie.

Kim są partnerzy naszego projektu?

Wszystkie miejsca objęte ochroną znajdują się pod opieką SEMARNAT – meksykańskiego Departamentu ds. Środowiska i Zasobów Naturalnych. W uznaniu zaangażowania Projects Abroad w ochronę środowiska, SEMARNAT upoważnił nas do zarządzania częścią linii brzegowej. Jednym z warunków naszej umowy jest prowadzenie przez Projects Abroad istotnych badań naukowych na wybrzeżu.

Ściśle współpracujemy także z El Tortugario Centro Ecológico de Cuyutlan – ośrodkiem ekologicznym w Cuyutlan specjalizującym się w opiece nad żółwiami. Głównym celem ośrodka jest podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska i bioróżnorodności.


Gdzie będę pracował w Meksyku?

Cuyutlan

Zamieszkasz w Cuyutlan, spokojnym miasteczku, gdzie delikatne fale oceanu oblewają plaże z czarnym piaskiem. W takich okolicznościach możesz naprawdę zapomnieć o całym świecie.

Większość czasu spędzisz pracując w El Tortugario Centro Ecológico de Cuyutlan, wykonując zadania na plaży lub nad pobliską laguną. Raz w tygodniu udasz się również do Parku Krokodyli La Colorada.

Zamieszkasz wspólnie z innymi wolontariuszami nieopodal plaży i w bliskiej odległości od ośrodka ekologicznego – będziesz miał więc niedaleko do pracy. Dom, w którym będziecie mieszkać, mieści się tylko kilka kilometrów od centrum miasteczka.

W domu znajduje się kilka pojedynczych oraz wieloosobowych pokoi, wspólna kuchnia oraz basen. W jednym pokoju mogą mieszkać tylko wolontariusze tej samej płci. Każde z was będzie dbać o wspólny dom – do waszych obowiązków należeć będzie sprzątanie oraz prowadzenie podstawowych prac konserwacyjnych.

W wolnym czasie możesz pozwiedzać lokalne atrakcje i spędzać czas z innymi wolontariuszami, by lepiej ich poznać.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do Meksyku.


Typowy dzień podczas wolontariatu z żółwiami morskimi w Meksyku

Będziesz pracował od poniedziałku do piątku, około pięciu godzin dziennie.

Czas pracy podczas tego projektu będziesz dzielił między ośrodek ekologiczny a plażę lub pobliską lagunę. W ośrodku będziesz pracować z żółwiami. Będziesz monitorował ich gniazda w chronionych zagrodach. Będziesz także mył dorosłe żółwie i dbał, by było odpowiednio karmione oraz regularnie mierzone i ważone. Prowadzimy także nocne patrole w poszukiwaniu nowych gniazd – odbywają się one w trybie rotacyjnym.

Raz w tygodniu, w czwartki, będziesz pełnił obowiązki w parku krokodyli. Będziesz zbierał dane biometryczne i oznaczał osobniki w pobliskiej lagunie oraz śledził lokalne populacje.

Będziesz miał dużo czasu na relaks – szczególnie podczas najgorętszych momentów w ciągu dnia, kiedy przerywamy pracę, by schronić się przed południowym słońcem.

W czasie wolnym i w weekendy możesz zwiedzać okolicę i spędzać czas z innymi wolontariuszami. Koniecznie odwiedź słynne, rozsiane po całym mieście restauracje serwujące owoce morza, z typowymi dla tego regionu daszkami z wysuszonych palmowych liści.

A group cleans a crocodile enclosure for their conservation volunteering in Mexico.

Jakie są cele i rezultaty projektu ochrony środowiska w Meksyku?

Celem tego projektu jest zapewnienie przetrwania zagrożonym żółwiom morskim i zachowanie dobrostanu ekologicznego tego obszaru.

Zagrożone żółwie, którym pomagamy, składają jajka na plaży. Niestety ich obszary lęgowe szybko znikają. Zmienia się klimat, a ludzie też nie pozostają bez winy. Ponadto kłusownicy zabierają jajka i sprzedają je na lokalnych rynkach. Dlatego staramy się chronić jak największą liczbę gniazd. Ale, by robić to skutecznie, potrzebujemy wolontariuszy takich jak ty!

Pomagamy konkretnym, zagrożonym gatunkom żółwi morskich w Meksyku – są to zielone żółwie morskie, żółwie oliwkowe i – najbardziej zagrożone – żółwie skórzaste. Statystyki dotyczące tych ostatnich są szczególnie przerażające. Na wolności żyje dziś tylko 2 300 samic pacyficznego żółwia skórzastego!

Poza ratowaniem żółwi, wspieramy lokalny ekosystem. Monitorujemy populacje dzikich zwierząt i zbieramy dane, z których korzystają naukowcy i lokalne władze. Staramy się także ograniczać erozję obszarów przybrzeżnych poprzez hodowanie i sadzenie namorzynów. Rośliny te nie tylko chronią linię brzegową przed erozją, ale także stają się domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt oraz powstrzymują zmiany klimatyczne.

Dołącz do wolontariatu z żółwiami morskimi w Meksyku i stań się ważną częścią naszych długoterminowych wysiłków na rzecz ochrony i zachowania ekosystemu w Meksyku!

Two students plant mangroves for their conservation volunteering in Mexico.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Będziesz dzielił zakwaterowanie z innymi wolontariuszami Projects Abroad podczas swojego pobytu w Cuyutlan. To świetny sposób, by poznać innych wolontariuszy, dzielić się doświadczeniami i razem zwiedzać okolicę w czasie wolnym. Twoje zakwaterowanie będzie skromne, ale wygodne, czyste i bezpieczne.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Piękne plaże, interesujące galerie sztuki i ruchliwe restauracje – w Meksyku dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Będziesz miał co robić w swoim wolnym czasie podczas projektu w tym dynamicznym kraju.

Jest coś pociągającego w wyprawach do starych budynków. Jeśli interesuje cię architektura neogotycka, wybierz się na wycieczkę do Templo Expiatorio del Santisimo Sacramento. To dzieło sztuki z ozdobnymi iglicami i przepięknymi witrażami.

Jest tam także wiele muzeów, co daje ci szansę zanurzenia się w bogatej historii kraju. Aby spróbować czegoś innego, możesz spędzić dzień podziwiając dziką faunę i bogatą florę w parku ekologicznym Las Peñas.

Nie możesz wyjechać z Meksyku, nie spróbowawszy autentycznej meksykańskiej kuchni. Możesz spędzić wieczór jedząc pozole lub tamales w lokalnej restauracji, obserwując jaskrawopomarańczowe słońce znikające za horyzontem.

Mamy w Meksyku wiele różnych projektów, tak więc będzie tam wielu wolontariuszy w twojej okolicy podczas twojej wyprawy. Możesz zatem zwiedzać samodzielnie lub w grupie innych wolontariuszy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje