This picture shows two male cheetahs focused but resting in the shade and was taken on one of our wildlife conservation volunteer opportunities in Botswana.

Ochrona środowiska – wolontariat w Botswanie

Zamieszkaj w odległej części południowej Afryki – na pograniczu RPA i Botswany – pomagając nam chronić słonie i lokalną dziką przyrodę

Przegląd

Mieszkaj i pracuj w odległej części Botswany, na sawannie w sercu południowoafrykańskiego buszu. Pomożesz nam chronić lokalną dziką przyrodę – słonie, lamparty, lwy i wiele innych gatunków. To niepowtarzalna szansa, by zobaczyć te niezwykłe stworzenia w ich naturalnym środowisku oraz dowiedzieć się, na czym w praktyce polega ochrona przyrody.

Zaangażuj się i osobiście prowadź badania nad słoniami i bierz udział w patrolach antykłusowniczych – czeka na ciebie zresztą o wiele więcej wyzwań. Będziesz pod opieką specjalistów od ochrony przyrody i pomożesz nam realizować naszą misję stworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której zwierzęta mogą swobodnie przemieszczać się i żyć.

Zamieszkasz w rezerwacie Wild at Tuli nad rzeką Limpopo, gorące popołudnia spędzisz nad brzegiem basenu, a wieczorami przy ognisku podzielisz się z innymi wolontariuszami ciekawymi historiami.

Ten wolontariat to najwspanialsza przygoda w afrykańskim buszu – chcemy, byś przeżył ją z nami!

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy projekt ochrony przyrody w Botswanie jest dla mnie?

Na wolontariat z ochrony przyrody w Botswanie zapraszamy chętnych w każdym wieku. To oferta stworzona dla wszystkich miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, zainteresowanych ochroną środowiska.

Jeśli chcesz oderwać się od wirtualnego świata i miejskiego życia, ta przygoda w dziczy jest dokładnie tym, czego ci trzeba.

Wiążesz swoją karierę z ochroną środowiska lub pracą ze zwierzętami? Ten projekt zapewnia idealną równowagę: będziesz mieć okazję zarówno prowadzić badania, jak i pracować fizycznie. Wiedzę będziesz czerpać bezpośrednio od ekspertów do spraw ochrony przyrody, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne doświadczenie, które będzie dobrze wyglądać w twoim CV. Możesz opowiedzieć o swoich przeżyciach na rozmowie kwalifikacyjnej i podzielić się tym, czego się nauczyłeś.

A couple of interns taking in the scenery overlooking a lake whilst taking part in a census activity on their wildlife conservation volunteering project in Botswana with Projects Abroad.

Jakie zadania związane z ochroną przyrody czekają mnie na wolontariacie w parku narodowym w Afryce?

Jako wolontariusz będziesz bardzo potrzebnym i ważnym ogniwem w naszym projekcie, którego celem jest ochrona dzikiej przyrody w rezerwacie Wild at Tuli.

Oto kilka zadań, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć podczas trwania projektu:

  • Badania słoni – w tym konkretnych rodzin – mające na celu śledzenie wzrostu ich populacji i przemieszczania się
  • Udział w patrolach antykłusowniczych i pomoc w likwidowaniu sideł
  • Pomoc w budowie wodopojów i dbanie o to, by zawsze były pełne
  • Badanie konkretnych gatunków ptaków, zwierząt i roślin mające na celu śledzenie ich liczby

Pomóż nam w badaniu słoni

Region Tuli jest domem dla dużej populacji słoni, która jest główną atrakcją tej okolicy. Te delikatne giganty mają zasadniczy wpływ na środowisko z uwagi na ich zwyczaje żywieniowe – słonie jedzą przez 12–18 godzin dziennie.

W związku z powyższym, musimy trzymać rękę na pulsie i monitorować wzrost ich populacji oraz przemieszczanie się – i w tym zadaniu właśnie będziesz nas wspierać. Przykładowo, pomożesz nam identyfikować i obserwować poszczególne osobniki oraz całe rodziny. Nauczysz się także śledzić i rejestrować ich trasy.

Patrole antykłusownicze

Zabijanie zwierząt na mięso jest ogromnym problemem dla instytucji dbających o dziką przyrodę w Botswanie. Jako wolontariusz pomożesz ograniczyć kłusownictwo w regionie Tuli. Przede wszystkim będziesz wspierał członków lokalnego zespołu w usuwaniu sideł rozkładanych w rezerwacie.

W 2017 roku, nasi wolontariusze zlikwidowali ponad 1 500 sideł w Botswanie. Odnotowaliśmy zauważalny spadek liczby sideł i wzrost liczebności dzikich zwierząt w ostatnich latach. Wierzymy, że oznacza to zmniejszenie się skali kłusownictwa, lecz wciąż potrzebujemy twojej pomocy, by móc kontynuować walkę z tym zjawiskiem.

Naturalnie, nie będziesz musiał brać udziału w żadnych czynnościach, podczas których istniałoby ryzyko bezpośredniej konfrontacji z kłusownikami.

Oszczędzanie wody

W południowej Afryce brakuje wody – dlatego musimy działać na rzecz jej oszczędzania.

Jako wolontariusz będziesz pomagał nam budować i naprawiać wodopoje oraz zbiorniki na deszczówkę, jak też robić odwierty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że woda zostanie zmagazynowana w porze deszczowej, a podczas pory suchej nie zabraknie świeżej wody do picia.

Badania

Nadzorowanie przemieszczania się dzikich zwierząt nie jest łatwym zadaniem, ale całkiem dobrze sobie z nim radzimy. Podczas swojego pobytu w Botswanie możemy potrzebować twojej pomocy przy tworzeniu spisu ptaków czy krokodyli, identyfikacji zwierzęcych tropów lub tworzeniu wykazu wszystkich ssaków żyjących w rezerwacie.

Kto jest partnerem Wolontariatu w Rezerwacie w Afryce?

Współpracujemy z rezerwatem Wild at Tuli w Botswanie. 

Gospodarzami rezerwatu są Dr Helena Fitchat (która pochodzi z Czech) i pani Judi Gounaris, dwie wyjątkowe kobiety, które we krwi mają miłość do przygody i dzikiej afrykańskiej przyrody.


Gdzie będę pracował w Botswanie?

Wild At Tuli

Podczas swojej pracy w ramach wolontariatu z ochrony dzikiej przyrody w Botswanie będziesz mieszkał w rezerwacie Wild at Tuli, położonym w pobliżu granicy z RPA. 

Rezerwat, zlokalizowany na brzegach wielkiej rzeki Limpopo, znajduje się w samym sercu afrykańskiego buszu. Duża populacja słoni, krokodyle odpoczywające spokojnie w ciepłym piasku nad rzeką oraz nocny akompaniament śmiechów hien i ryków lwów – Tuli to naprawdę dzikie miejsce.

Obóz w Wild at Tuli, w którym będziesz mieszkał, zbudowany jest w stylu kolonialnym, przywodzącym na myśl wyprawy na safari. Możesz spędzać wieczory pod rozgwieżdżonym niebem, dzieląc się opowieściami przy ognisku z innymi wolontariuszami i członkami lokalnej obsługi rezerwatu, a gorące popołudnia – chłodząc się w basenie. Zachęcamy cię, abyś w pełni „zanurzył się” w tym doświadczeniu. Chociaż projekt został skrupulatnie sprawdzony pod kątem ryzyka, a twoja praca będzie stale nadzorowana, musisz pamiętać, że wokół ciebie są dzikie zwierzęta. Nigdy nie możesz zatem opuszczać obozu inaczej, niż w towarzystwie wykwalifikowanego członka obsługi rezerwatu.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do RPA.


Typowy dzień wolontariusza w Wild at Tuli

Jako od wolontariusza w zakresie ochrony przyrody w Botswanie, będziemy wymagać od ciebie sześciu godzin pracy dziennie. Zadania będą rozdzielone w następujący sposób:

  • Cztery godziny ciężkiej pracy podczas chłodniejszych godzin porannych
  • Dwie godziny lżejszych zadań późnym popołudniem

Rano będziesz zazwyczaj pomagał członkom lokalnej obsługi w zadaniach takich jak kopanie dziur z wodą, lub dołączysz do patrolu antykłusowniczego, aby wraz z jego członkami usuwać sidła i identyfikować tropy zwierząt.

Ponieważ wczesne popołudnia mogą być niezwykle gorące, w tym czasie będziesz miał wolne – możesz wykorzystać te godziny na jedzenie, sen, pływanie, relaks i czytanie. 

Późne popołudnia i wczesne wieczory to świetny czas, by prowadzić badania – to właśnie wtedy zwierzęta i ptaki zaczynają budzić się do życia i szukać źródeł wody, by zaspokoić swoje pragnienie. W tym czasie możesz także dołączyć do strażników w innym patrolu antykłusowniczym.

Ponieważ będziesz zakwaterowany razem z innymi wolontariuszami, będziecie mogli spędzać razem wieczory i weekendy, nawiązując przyjaźnie, wymieniając się wiedzą i wybierając na wycieczki, w tym spacery po buszu.

Volunteers from Projects Abroad are seen helping with landscaping jobs as part of their wildlife conservation work oppurtunity in Botswana.

Jakie są cele i rezultaty tego projektu ochrony przyrody?

Celem tego projektu jest ochrona przyrody i cennych gatunków dzikich zwierząt, które stykają się obecnie z szeregiem zagrożeń.

Rezerwat Tuli, położony na  styku trzech granic – Botswany, RPA i Zimbabwe – staje się coraz uboższy pod względem populacji dzikich zwierząt. Jest to związane z:

  • ekspansją ludzkich siedzib,
  • nielegalnymi polowaniami,
  • pustynnieniem terenu,
  • niszczeniem naturalnych ekosystemów.

Badając gatunki, kontrolując erozję gleby i przeciwdziałając kłusownictwu, pomagamy zachować ten cenny fragment afrykańskiej przyrody. 

Dalekosiężnym celem jest stworzenie umocowanej prawnie organizacji, która połączy Wild at Tuli z innymi rezerwatami dzikich zwierząt, parkami narodowymi i obszarami chronionymi w regionie. 

Łącząc siły z innymi rezerwatami i parkami, możemy mówić wspólnym, silnym głosem, wyraźnie podkreślając potrzebę ochrony przyrody w Botswanie. Zostań wolontariuszem i pomóż nam osiągnąć ten cel!

A group of Projects Abroad volunteers take part in an elephant identification activity during their wildlife conservation volunteer work in Botswana, South Africa.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Będziesz dzielił namiot wraz z innymi wolontariuszami Projects Abroad podczas swojego pobytu w obozie w rezerwacie Wild at Tuli. To świetny sposób, by poznać innych wolontariuszy i wspólnie doświadczyć życia w sercu afrykańskiego buszu.

W obozie znajdują się łazienki z ciepłą wodą. Nie ma elektryczności, ale mamy stacje ładujące działające na energię słoneczną, dzięki którym możemy zapewnić oświetlenie w nocy.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

 Wolontariat w Botswanie to sposób na doświadczenie kompletnie innego stylu życia. Mieszkając i pracując w rezerwacie dzikiej przyrody, będziesz w stanie zjednoczyć się z naturą i doświadczyć piękna Afryki. Będziesz spędzał większość swojego czasu w rezerwacie. Możesz spędzić czas wolny wraz z podobnie myślącymi wolontariuszami, którzy z pasją zmieniają świat.

Ciche popołudnia to idealny czas, by poczytać dobrą książkę lub zrelaksować się pod drzewem akacjowym. Wieczorami możesz piec słodycze nad ogniskiem lub grać w gry planszowe z innymi wolontariuszami.

Spędzisz także dużo czasu na safari, obserwując majestatyczne afrykańskie zwierzęta, takiej jak nosorożce, słonie i pantery.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje