You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat przy ochronie suchych lasów tropikalnych w Kostaryce

Start
Informacje podstawowe

Pragniesz, lasy równikowe nie były dla kolejnych pokoleń jedynie elementem historii? Dzięki naszemu projektowi w Kostaryce możesz przyczynić się czynnie i bezpośrednio do ich ochrony i rekultywacji! W Parku Narodowym Barra Honda każda para rąk chętnych do pracy jest na wagę złota!

Projects Abroad volunteer works with staff member on a reforestation project in Costa Rica

Weźmiesz udział w pracach badawczych nad lokalną przyrodą, pomagając w ochronie nieprzeliczonego bogactwa fauny lasów deszczowych Ameryki Środkowej, zwłaszcza licznych gatunków nietoperzy, gadów, ptaków (zwłaszcza przepięknych ar szkarłatnych), motyli i większych ssaków (spośród których wymienić warto chociażby oceloty i koati).

W trakcie trwania wolontariatu będziesz brać udział w wielu czynnościach, między innymi:

  • Zakładaniu kamer sensorycznych i sprzętu do monitorowania zwierząt
  • Uczestnictwie w projekcie dla lokalnych szkół o nazwie Niebieska Flaga, mającym na celu poszerzanie świadomości ekologicznej uczniów poprzez projekty edukacyjne i budowę ekologicznych ogrodów
  • Porządkowaniu, oczyszczaniu i konserwacji ścieżek
  • Sporządzaniu map Parku Narodowego
  • Zapisywaniu danych meteorologicznych
  • Utrzymywaniu szkółki drzewnej Parku Narodowego
  • Pracach porządkowych na terenach zapór przeciwpożarowych (w porze suchej)

Projects Abroad volunteers move trees to be planted as part of a reforestation project in Costa Rica

Ponadto pracownicy Parku Narodowego przygotowali dla Ciebie serię wykładów dotyczących fauny, zamieszkującej obszar rezerwatu oraz czynności mających na celu ich ochronę.

Volunteers survey natural lands in Costa Rica on the Conservation project

Zamieszkasz położonym na terenie Parku Narodowego obozie, gdzie wraz z innymi wolontariuszami i pracownikami będziesz wykonywać swoje obowiązki i spędzać czas wolny. Mimo prostych warunków, możesz do woli korzystać z obozowej kuchni i obiektów wypoczynkowych (m.inn. świetlicy z ogólnodostępnym telewizorem i boiska piłkarskiego!)

Wolontariusze, podzieleni na kilka grup, biorą czynny udział w projekcie przez około 6 godzin dziennie, zazwyczaj zaczynając wczesnym rankiem, w okresie aktywności dzikich zwierząt. Niekiedy trafi Ci się także możliwość wykonywania poszczególnych zajęć nocą. Godziny południowe przeznaczone są na odpoczynek, który wykorzystać możesz na bliższe poznanie innych uczestników projektu. Park Narodowy znany jest z obszernych kompleksów podziemnych jaskiń, które mogą być świetnym miejscem do zwiedzania w czasie wolnym.

Parque Nacional Barra Honda, a Projects Abroad Conservation partner

Obszary równikowe cechują się zmiennością klimatu w cyklu rocznym. Od maja do listopada, w porze deszczowej, opady są obfitsze i trudniejsze do przewidzenia. Zależnie od pory roku zmienia się aktywność niektórych gatunków zwierząt, więc czynności wykonywane przez wolontariuszy mogą różnić się w zależności od terminu pobytu.

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na miesięczny lub dłuższy pobyt w Kostaryce, możesz przyłączyć się do projektu nawet na okres tygodnia!

Dowiedź się więcej na temat celów, które przyświecają nam przy realizacji tego projektu: Costa Rica Conservation Management Plan.

Dodatkowe informacje Miesięczne aktualizacje Plan zarządzania projektem, Dane & Raporty

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲