You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat przy ochronie środowiska Himalajów w Nepalu

Start
Informacje podstawowe
  • Lokalizacja: Ghandruk, Pasmo górskie Annapurna
  • Zakwaterowanie: Hostel dla wolontariuszy
  • Minimalny czas pobytu: 2 tygodnie

 Wolontariat przy ochronie środowiska Himalajów w Nepalu realizujemy w spektakularnym paśmie górskim Annapurna. Współpracujemy tam z krajową organizacją ochrony środowiska ACAP. Pomaga ona zachować i zwiększyć różnorodność biologiczną w tym obszarze. Obszar Annapurna jest domem dla unikatowych gatunków zwierząt tj. leopardy, czarne niedźwiedzie himalajskie, jelenie i kilka gatunków ptaków, w tym zagrożone gatunki sępów.

Jaka będzie Twoja rola?

Grupa wolontariuszy pozuje na tle gór w Nepalu

Wolontariusze na tym projekcie mogą angażować się w szeroką gamę działań, takich jak:

Badania nad zwierzętami – Podobnie jak w przypadku każdego obszaru objętego ochroną, tak i tutaj konieczne jest monitorowanie populacji dzikich zwierząt. Spadająca liczebność określonych populacji, w których wybrane gatunki zaczynają dominować, wskazuje na to, że obszar jest pod presją ze strony działalności człowieka. Uważamy, że podstawowe znaczenie ma zebranie powyższych informacji o gatunkach i stworzenie silnej bazy danych, którą będziemy mogli wykorzystać przy projektowaniu strategii ochrony.

Zagrożone gatunki – Kładziemy nacisk na badania zagrożonych gatunków. W Nepalu występują niektóre z najrzadszych i najbardziej nieuchwytnych zwierząt na świecie. Co ważne wiele z nich udało nam się uwiecznić na fotografiach.

Badania nad ptakami – Nepal jest domem dla 867 gatunków ptaków, co stanowi ok. 8% światowej populacji. 35 gatunków jest globalnie zagrożonych, do ich identyfikacji w swoich badaniach używamy listy MacKinnon. Do tej pory zidentyfikowaliśmy ponad 200 gatunków i opublikowaliśmy prace badawcze dotyczące tych rzadkich tj: Pied Thrush.

Projekt ochrony Motyli – Lepidotera (motyle i ćmy) są drugą najbardziej zróżnicowaną grupą owadów na naszej planecie, a więc jesteśmy zobowiązani do dbania o nie. Obecnie tworzymy spis gatunków lokalnych, rezydujących i wędrownych, obok okolic Ghandruk.

Badania Herpetologiczne – Górski obszar Annapurny jest domem dla 40 gatunków gadów i 23 gatunków płazów. Poprzez nocne spacery i spotkania oportunistyczne przygotowujemy listę okolic Ghandruk i badamy, które siedliska odpowiadają danym gatunkom.

Badanie regeneracji Rododendronów – Jest to nowe badanie, którym będziemy próbowali ustalić czy twierdzenie, że obszar ten jest największym lasem Rododendronowym na świecie jest prawdziwe. Wolontariusze będą również oceniać skład gatunkowy i zastanowią się nad wpływem androgenów na regenerację lasu.

Monitorowanie stacji wodociągowej – Dane o temperaturze, wilgotności i opadach są zbierane codziennie, ponieważ w okolicy nie ma stacji meteorologicznej.

Oczyszczanie środowiska - Planujemy uruchomić w przyszłości tę ważną działalność, pomoże ona oczyścić rzekę, las i wioskę. Mamy również plany by uświadamiać mieszkańców o ważności recyklingu.

Każdy z wolontariuszy zostanie przeszkolony z zakresu zadań, które będzie wykonywał. Biorąc pod uwagę różnice w Nepalskim klimacie, okres deszczowy między czerwcem, a październikiem i okres susz między październikiem, a czerwcem, powyższe działania mogą nie być realizowane przez cały czas. Prace w ramach wolontariatu będą organizowane w zależności od pór roku i  warunków pogodowych.

Jakie mamy cele?

Wolontariusz montuje na drzewie aparat do fotografowania zwierząt

Celem wolontariatu z ochrony środowiska Himalajów w Nepalu jest zachowanie i wzmocnienie zasobów naturalnych w regionie Ghandruku. Obszar ten jest bogaty w różnorodność biologiczną i jest skarbnicą dla 1 233 gatunków roślin, 102 ssaków, 488 ptaków, 40 gadów i 23 płazów.

Geografia i różnorodność biologiczna Nepalu jest wyjątkowa. Począwszy od tropikalnych lasów, po obszary górzyste W Nepalu znajduje się największa góra świata – Mount Everest i ponad 240 szczytów o wysokości przewyższającej 20 000 stóp.

Ze względu na zmiany klimatyczne obszary te są stale zagrożone utratą różnorodności biologicznej i degradacją środowiska

Gdzie będziesz zakwaterowany?

Wolontariusz z projektu ochrony środowiska w Nepalu

Ze względu na duży obszar objęty tym wolontariatem, wolontariusze zamieszkają w hostelu położonym w Ghandruku, położonym około 3 godzin jazdy od Pokhary. Mimo, że obiekty te mają podstawowe wyposażenie, wynagrodzą Ci to wspaniałe widoki, przy których będziesz się budzić każdego ranka.

Życie w Ghandruk oferuje unikalne doświadczenia i gwarantuje poznanie smaków lokalnej kuchni. Pokhara jest jednym z najpopularniejszych Nepalskich miejsc wśród turystów poszukujących przygód w Himalajach, jednocześnie w porównaniu z Katmandu, oferuje spokojne i relaksujące życie.

Należy pamiętać, że projekt ten obejmuje dużą aktywność pieszą, więc sprawność fizyczna jest tutaj zaletą.

Możesz wziąć udział w tym projekcie na czas 2 tygodni, lub 4 i dłużej.

Dowiedz się więcej o celach tego projektu: Nepal Conservation Management Plan.

Miesięczne aktualizacje Nepal Conservation Management plan

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲