You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat przy Ochronie Rekinów na Fidżi

Start
Informacje podstawowe

To wyjątkowy projekt. Realizujemy go we współpracy z Fiji Shark Foundation i Coral Reef Alliance – organizacjami powołanymi w celu ochrony i badań nad rekinami na Fidżi. Uczestnicy wezmą udział w profesjonalnych pracach naukowych prowadzonych pod okiem światowej sławy ekspertów z dziedziny badań nad rekinami. Na co dzień opiekę merytoryczną nad uczestnikami będzie sprawować biolog specjalizujący się w biologii morza. Projekt realizowany jest na południowym wybrzeżu wyspy Viti Levu, 45 minut jazdy autobusem z Suva i 3 godziny z Nadi.

Dowiedź się więcej na temat celów, które przyświecają nam przy realizacji tego projektu: Shark Conservation Management Plan.

Kto może wziąć udział w projekcie?

A volunteer participates in an observation dive on the Shark Conservation project in Fiji.

Uczestnicy projektu nie muszą mieć doświadczenia w pracy z rekinami, nie muszą mieć także uprawnień nurkowych. Warunkiem udziału w projekcie jest umiejętność pływania i dobra kondycja fizyczna. Osoby bez uprawnień nurkowych, w pierwszych dwóch tygodniach przechodzą kurs nurkowy w międzynarodowym systemie „PADI Open Water”. Wraz z ukończeniem kursu uzyskują powszechnie akceptowany certyfikat potwierdzający ich umiejętności nurkowe. Częścią szkolenia nurkowego jest także nauka zachowania podczas nurkowania z rekinami, co zostanie potwierdzone uzyskaniem certyfikatu „Project Aware Shark Specialty Certification”. Posiadacze uprawnień nurkowych mogą zacząć pracę przy projekcie bez zwłoki już w pierwszym tygodniu pobytu.

Bezpieczeństwo

Fiji Shark Foundation i stowarzyszenie nurków Beqa Adventure Divers to organizacje wyznaczone przez rząd Fidżi do ochrony rekinów na archipelagu. Są one gwarantem bezpieczeństwa uczestników. W historii badań nad rekinami prowadzonymi przez te organizacje nigdy nie odnotowano żadnych wypadków związanych z nurkowaniem pośród tych fascynujących zwierząt.

Jaka jest moja rola w Projekcie „Ochrony rekinów na Fidżi”?

Jako uczestnik programu bierzesz udział w trwających badaniach i pracach prowadzonych przez lokalnych naukowców, takich jak:

A Shark Conservation volunteer conducts research in Fiji.

  • Oznaczanie młodych osobników
  • Liczenie populacji poszczególnych gatunków
  • Lokowanie podwodnych kamer i sczytywanie zapisów
  • Monitorowanie sygnałów z nadajników satelitarnych
  • Wprowadzanie i analiza danych
  • Wyznaczanie stref ochronnych dla rekinów
  • Wdrażanie systemu edukacji o ochronie środowiska
  • Pomoc medyczna dla rekinów
  • Pomoc przy zalesianiu terenów nadmorskich

Uczestnicy projektu pracują 5 dni w tygodniu, przeważnie 3 dni pracując pod wodą i 2 dni na lądzie. Typowy dzień pracy trwa od 7:00 do 16:00. Czasami zajęcia zaczynają się wcześniej i trwają do późniejszych godzin, bądź odbywają się w weekendy. Pamiętaj, że wszystkie czynności będziesz wykonywać pod czujnym okiem opiekunów i ekspertów.

Gdzie będę zakwaterowany ?

Volunteer on the Shark Conservation project observes ocean life underwater in Fiji

Będziesz mieszkać w willi na wybrzeżu Pacyfiku, w dzielonych pokojach (2 lub 4 os.). Pomoc domowa będzie utrzymywać porządek w miejscu zamieszkania, zapewni także 3 posiłki dziennie oraz prowiant na morskie wyprawy. Odbierzemy Cię na międzynarodowym lotnisku w Nadi i przewieziemy autobusem na wybrzeże, podróż trwa ok. 3 godziny. Miasto Suva, gdzie odbywa się wiele innych projektów, znajduje się w odległości mniej więcej 45 min jazdy autobusem. Lokalna kuchnia składa się w dużej mierze z ryżu, chleba, drobiu, bogatych w skrobię warzyw, ale także i hinduskiego curry. W sezonie można zjeść także pysze melony, arbuzy mango i papaje. Wegetarianie również będą zachwyceni.

Czas wolny

Wybrzeże Pacyfiku znane jest jako turystyczna stolica Fidżi. W wolnym czasie możesz popływać kajakiem, powędrować w lasach deszczowych, czy pooglądać zapierające dech wodospady. Oczywiście na wybrzeżu są też plaże, gdzie można wylegiwać się plackiem, opalać, pływać w oceanie oraz pograć w piłkę, bądź siatkówkę plażową. Projekt dostępny jest także w opcji 2 tygodniowej, jeśli nie dysponujesz dużą ilością czasu. Program jest przygotowany przez naszych lokalnych współpracowników tak, by jak najlepiej wykorzystać czas Twojego pobytu. Pamiętaj jednakże, że możesz czuć pewien niedosyt w porównaniu do odczuć uczestników, którzy odwiedzili Fidżi na dłużej.

Miesięczne aktualizacje Kurs nurkowy Divemaster (dodatek) Plan zarządzania projektem, Dane & Raporty

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲