You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat przy Ochronie Raf Koralowych w Tajlandii 

Start
Informacje podstawowe

Jeżeli fascynowały Cię lasy drzew namorzynowych, których korzenie wyrastają wprost z płytkich, przybrzeżnych wód oceanu, wyprawa do Tajlandii, gdzie w prowincji Krabi, w pobliżu Ao Nang, znajdują się jedne z najstarszych, zachowanych puszcz namorzynowych może być podróżą Twojego życia! W czasie wolontariatu możesz czynnie przyczynić się także do ochrony będących częścią tego samego ekosystemu raf koralowych Morza Andamańskiego - czy wiedziałeś, że wiele stworzeń, które na co dzień żyją wśród koralowców wykluwają się i dorastają właśnie pośród korzeni namorzynów?

Volunteers on the Conservation project during an induction

Ważną częścią projektu jest nurkowanie w płytkich, przybrzeżnych wodach. Jeżeli nie opanowałeś tej umiejętności, nie obawiaj się, wszystkiego możesz nauczyć się na miejscu! Na początku wolontariusze przechodzą kurs nurkowania aż do kursu II stopnia AOWD, pozwalającego na nurkowanie na głębokości 30 m. Jeżeli ukończyłeś taki kurs wcześniej, możesz od początku wziąć udział w pełnym zakresie czynności przewidzianych w projekcie, a także ukończyć kurs nurkowania ratunkowego lub specjalistycznego. Czasem, przez wzgląd na złe warunki atmosferyczne, nurkowanie może okazać się niemożliwe.

Pod wodą Twoim głównym obowiązkiem będzie obserwacja rafy koralowej oraz ryb i innych organizmów wodnych; będziesz też zbierać informacje na temat stanu, warunków, zagrożeń i pogorszenia stanu czy.

  • Podwodne wyprawy w celu badania raf koralowych i ich mieszkańców, wśród których wymienić warto żółwie morskie, płaszczki, małe gatunki rekinów i setki gatunków ryb koralowych
  • Oczyszczanie wód ze śmieci i zanieczyszczeń
  • Zbieranie danych dotyczących ekosystemu
  • Sadzenie nowych drzew namorzynowych
  • Udział w projektach edukacyjnych wśród lokalnych społeczności
  • Czyszczenie plaż

Dane, które pomagać będziesz zbierać trafią następnie do baz danych wielu organizacji zajmujących się ochroną środowiska! Grafik pracy ustalany jest co tydzień. Przez pięć dni w tygodniu działasz na rzecz projektu. Praca często może być męcząca fizycznie i zaczynać się wcześnie rano w celu uniknięcia palącego, południowego słońca. Pozostałe dwa dni przeznaczone są na wypoczynek. Możesz wykorzystać go na spędzaniu czasu z innymi wolontariuszami na plaży, wybraniu się do okolicznych miasteczek i samodzielnym lub wspólnym nurkowaniu dla przyjemności. Wolontariusze mieszkać będą w czteroosobowych, drewnianych domkach wyposażonych w łazienkę, bieżącą wodę i prąd.

Volunteers on the Conservation project participate in dives

Jeżeli nie masz możliwości wzięcia udziału w pełnowymiarowym, miesięcznym czasie trwania projektu, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrał się do Tajlandii na krótszy okres. W takim przypadku jednak sugerowanym jest, by przybyć do Krabi w sobotę lub niedzielę, by móc jak najwcześniej wziąć udział w czynnościach przewidzianych w projekcie. Podczas trwania projektu zbierane będą także informacje dotyczące rozmnażających się wśród korzeni namorzynów rekinów, przesyłane następnie do centrali na Fidżi, zajmującej się międzykontynentanlnym projektem ochrony rekinów.

Dowiedź się więcej na temat celów, które przyświecają nam przy realizacji tego projektu: Thailand Conservation Management Plan.

Kurs nurkowy Divemaster (dodatek) Dodatkowe informacje Miesięczne aktualizacje Plan zarządzania projektem, Dane & Raporty

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲