You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat przy ochronie afrykańskiej sawanny w Kenii

Start
Informacje podstawowe

Każdy w swoim życiu przeżył chyba chwilę, kiedy zapragnął odwiedzić afrykańską sawannę i na własne oczy ujrzeć zachód słońca na czerwonym niebie z majaczącymi na horyzoncie żyrafami. Dzięki wolontariatowi w Kenii to marzenie może się spełnić! Rezerwat Kigio jest położonym o dwie godziny drogi na północ od Nairobi miejscem, w którym zagrożone wyginięciem wielkie ssaki Afryki odnajdują schronienie przed kłusownikami i mogą się swobodnie rozmnażać. Wśród zadrzewionych brzegów rzek i trawiastych sawann żyje jedna z największych populacji zagrożonej wyginięciem żyrafy Rotschilda – gatunek, na ochronie którego uwaga pracowników parku jest szczególnie skupiona.

Nie musisz mieć specjalistycznego wyszkolenia czy doświadczenia – wystarczą chęci, by swoją pomocą przyczynić się do przetrwania żyrafy i innych, rzadkich zwierząt mieszkających w Kigio!Do szerokiego zasięgu obowiązków wolontariuszy należeć będzie:

Volunteers observe giraffes on the African Savannah conservation in Kenya

 • Obserwacja, badanie i inwentaryzowanie dużych ssaków – na terenie Kigio żyje obecnie 35 żyraf Rotschilda (spośród 670 osobników na całym świecie!), stada bawołów afrykańskich, zebr stepowych, impal, liczne hieny, hipopotamy i leopardy. To i tak nie wszystkie spośród licznych gatunków zamieszkujących sawanny rezerwatu – samych ptaków naliczyć można ponad 200 gatunków!
 • Usuwanie chwastów
 • Konserwacja ogrodzeń
 • Budowanie wodopojów
 • Budowanie ukrytych punktów widokowych
 • Utrzymanie ścieżek
 • Badania nad erozją gleb
 • Badanie śladów zwierząt
 • Udział w antykłusowniczych patrolach
 • Tworzenie map roślinności
 • Inwentaryzacja ptactwa
 • Tworzenie i utrzymywanie szkółek drzew

Projects Abroad Conservation Project Site in Kenya

Wolontariusze pracują przez pięć dni w tygodniu od 8.00 do 12.00 i od 14.00 do 17.00, z drobnymi przesunięciami w zależności od charakteru wykonywanej danego dnia pracy. Jednym z celów programu w Kenii jest uświadamianie lokalnych społeczności o wadze konieczności utrzymania środowiska naturalnego i zamieszkującej go fauny w jak najlepszym stanie. Dzięki akcjom informacyjnym liczymy również na ograniczenie szkód wywołanych przez kłusownictwo.

Volunteers and staff work on wildlife Conservation in Kenya with Projects Abroad

Wolontariusze w czasie trwania projektu mieszkają w budynku położonym w sercu rezerwatu, wyposażonym w łazienki i kuchnię. Na zewnętrznym ganku z powodzeniem można wypocząć lub zjeść wspólnie posiłek, podziwiając afrykańskie zachody słońca i bezkres sawanny. W wolnym czasie możesz też zagrać w piłkę na obozowym boisku. Z racji na dzikie zwierzęta zamieszkujące obszar położony poza obozem, wolontariusze nie mogą opuszczać jego terenu bez opieki. Co tydzień organizowane będą wyjazdy do okolicznego miasteczka w celu uzupełnienia zapasów i wykonania telefonów do domu.

Istnieje możliwość wzięcia udziału w projekcie przez okres krótszy niż sugerowany miesiąc, należy mieć jednak świadomość, że można w takim przypadku nie wziąć udziału we wszystkich atrakcjach, jakie zapewnia pobyt w samym sercu Rezerwatu Kigio!

Dowiedź się więcej na temat celów, które przyświecają nam przy realizacji tego projektu: Plan zarządania projektem.

Miesięczne aktualizacje Plan zarządania projektem

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲