A group of sharks pictured by Projects Abroad volunteers whilst diving on their Shark Conservation volunteering project in Fiji.

Ochrona rekinów – wolontariat na Fidżi

Nurkuj w wodach Południowego Pacyfiku i odegraj ważną rolę w naszym projekcie ochrony rekinów

Przegląd

Jedź na Fidżi i dołącz do naszego wolontariatu nurkowego w Oceanii! W wodach Pacyfiku nauczysz się nurkować i pomożesz naukowcom chronić rekiny – jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na naszej planecie. Przede wszystkim będziesz asystował w badaniach nad tymi pięknymi, drapieżnymi stworzeniami, co pozwoli ci pracować z nimi oko w oko! Zdobędziesz ogromne doświadczenie praktyczne, które przyda ci się, jeśli postanowisz związać swoją przyszłość zawodową z ochroną przyrody.

Na Fidżi będziesz wspierał czołowych światowych badaczy rekinów z organizacji WWF i Project AWARE. Nauczysz się bezpiecznie karmić, identyfikować i oznaczać rekiny w ich naturalnym środowisku. Dane, które zbierzesz, pozwolą wykreślić je z listy najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na świecie.

Nauczymy cię także nurkować, a swój certyfikat nurkowy PADI otrzymasz w idyllicznym otoczeniu tropikalnej przyrody. Jeśli jesteś już doświadczonym nurkiem, będziesz miał okazję zdobyć dodatkowe, specjalistyczne kwalifikacje – m.in. certyfikat DiveMaster lub inne umiejętności, które pomogą ci w pracy na rzecz ochrony przyrody.

Siedziba naszego projektu mieści się w Pacific Harbour, mieście uznawanym za stolicę przygody na Fidżi. Tam też zamieszkasz wspólnie z innymi wolontariuszami.

Jak mówi Ian Campbell, manager Global Shark Programme WWF, ten projekt to „prawdopodobnie najważniejszy program ochrony rekinów na świecie”.

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Dwa tygodnie

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy ochrona rekinów – wolontariat na Fidżi to coś dla mnie?

Twoją pasją jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu? Uwielbiasz przygody i dreszcz emocji? Kochasz przyrodę i podwodny świat? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś „tak” – ten projekt jest dla ciebie! 

Ponadto, jeśli wiążesz swoją przyszłość zawodową z ochroną przyrody, dołączając do nas na Fidżi – także wiele zyskasz. Będziesz pracował ramię w ramię i uczył się od najlepszych biologów morskich na świecie, dzięki czemu zdobędziesz praktyczne doświadczenie w ochronie życia morskiego, co będzie dobrze prezentować się w twoim CV. Co więcej, będziesz miał o czym opowiadać podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Nie masz doświadczenia? Nie ma sprawy! W pierwszych tygodniach przejdziesz pełne szkolenie i zdobędziesz certyfikat nurkowy PADI Open Water. Wolontariat Nurkowy w Oceanii to ekscytujące, lecz całkowicie bezpieczne przeżycie – zawsze będzie z tobą doświadczony instruktor z naszej renomowanej organizacji partnerskiej Beqa Adventure Divers. Mogą się oni pochwalić stuprocentowym bezpieczeństwem podczas wypraw na nurkowanie z rekinami.

Jesteś doświadczonym nurkiem? Na Fidżi będziesz mógł zdobyć dodatkowe specjalistyczne kwalifikacje, takie jak PADI AWARE Shark Conservation Diver czy – dostępny wyłącznie dla naszych wolontariuszy – certyfikat PADI Projects Abroad Survey Diver, podczas którego uczymy prowadzić badania podwodne. Wolontariusze zostający z nami na osiem tygodni mogą także przejść dodatkowe szkolenie i uzyskać certyfikat DiveMaster.

Mamy wiele propozycji na osób chętnych odbyć Wolontariat z Rekinami na Fidżi. Nasz projekt trwa cały rok, możesz więc dołączyć do nas, kiedy tylko ci pasuje, na minimum dwa tygodnie. Zachęcamy cię jednak do dłuższego pobytu, dzięki czemu jeszcze lepiej pomożesz rekinom i więcej się nauczysz.

Volunteers are pictured planting mangroves as part of their shark conservation volunteering in Fiji with Projects Abroad.

Jakie będą moje zadania podczas wolontariatu nurkowego na Fidżi?

Masz wiele możliwości, by pomóc chronić rekiny i środowisko na Fidżi. Oto, co między innymi możesz zrobić:

 • Zdobyć certyfikat nurkowy PADI (cena kursu jest wliczona w koszt wolontariatu)
 • Zbierać cenne dane dotyczące rekinów podczas badań podwodnych
 • Sadzić namorzyny wzdłuż malowniczego wybrzeża
 • Prowadzić ważne działania zwiększające świadomość i wiedzę dotyczącą ochrony środowiska wśród lokalnych społeczności

W swojej pracy skupisz się na następujących obszarach:

Zdobądź certyfikat nurkowy PADI

W oceanie spędzać będziesz dużo czasu, dlatego w ramach projektu oferujemy ci zdobycie konkretnych umiejętności nurkowych potwierdzonych certyfikatem PADI. Jeśli dopiero zaczynasz, w ciągu pierwszych dwóch tygodni ukończysz podstawowy kurs PADI Open Water Dive. Jeśli jednak masz już doświadczenie z nurkowaniem, czeka cię zaawansowane szkolenie PADI Advanced Course lub PADI Rescue Diver Course.

Ponadto ukończysz specjalistyczny kurs PADI AWARE Shark Conservation Diver oraz praktyczny PADI Projects Abroad Survey Diver Distinctive Speciality Course, podczas którego będziesz intensywnie uczyć się rozróżniać poszczególne gatunki ryb. Ponadto nauczysz się prowadzić podwodne badania rekinów.

Zbieranie danych

Na wolontariacie będziesz pomagał naszemu zespołowi podczas zbierania danych w ramach podwodnych badań, nagrań z użyciem przynęty (BRUV) oraz znakowania rekinów. Badania są najistotniejszą częścią tego projektu, a z zebranych przez nas danych korzystają globalne platformy monitorujące sytuację rekinów, m.in. eShark i SharkBase. W 2016 roku wyniki naszej pracy znalazły się wśród pięciu najważniejszych publikacji w rankingu prowadzonym przez wyżej wymienione platformy. Do twoich zadań należeć będzie:

 • nurkowanie wśród żarłaczy tępogłowych i obserwacja oraz dokumentowanie zachowań konkretnych osobników
 • prowadzenie podwodnych badań mających na celu rozróżnienie poszczególnych gatunków
 • pomoc przy rozmieszczaniu sprzętu do podwodnych nagrań z użyciem przynęty (BRUV), dzięki czemu możliwe będzie filmowanie rekinów bez obecności i ingerencji człowieka
 • obserwowanie, jak lokalni specjaliści znakują młode rekiny – pozwala to poznać długość ich życia, zachowania godowe oraz lokalizacje siedlisk

Sadzenie namorzynów

Poza pracą z rekinami, będziesz także pielęgnować sadzonki namorzynów i sadzić te rośliny wzdłuż linii brzegowej.

Namorzyny tworzą bardzo istotny ekosystem w tym regionie – stanowią obszar lęgowy dla wielu gatunków ryb, neutralizują szkodliwe efekty emisji dwutlenku węgla oraz chronią brzeg przed falami sztormowymi. Dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami wiemy, ile roślin musimy zasadzić, by zneutralizować negatywny wpływ dwutlenku węgla na środowisko Fidżi.

Zwiększanie świadomości społecznej i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

Rocznie z rąk człowieka giną 73 miliony rekinów. Prowadząc wśród lokalnej społeczności inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony tych drapieżników, możesz zmienić ten stan rzeczy! Angażując się w prace społeczne i organizując warsztaty, zwiększysz świadomość mieszkańców Fidżi dotyczącą tych zagrożonych ryb oraz zrównoważonego rozwoju. Dzięki twojej pracy społeczność zaangażuje się w pomoc rekinom, a ich chronienie stanie się priorytetem dla przyszłych pokoleń.

Jako nasz wolontariusz będziesz między innymi:

 • prowadzić warsztaty dla lokalnych mieszkańców, uświadamiając im, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego i życie w sposób zrównoważony
 • uczyć dzieci o recyklingu, zmianach klimatycznych i wielu gatunkach morskich stworzeń
 • zbierać plastikowe butelki z partnerskich restauracji i kurortów, by wykorzystać je jako doniczki w szkółkach namorzynów

Partnerzy Wolontariatu Nurkowego na Fidżi

Celem Projects Abroad jest niesienie skutecznej pomocy rekinom na jak największą skalę. Co więcej, by zapewnić niezapomniane doświadczenie naszym wolontariuszom, dbamy o to, by mieli oni pełne wsparcie podczas pobytu na Fidżi – jest to możliwe między innymi dzięki współpracy ze wspaniałymi organizacjami partnerskimi.

W ochronie morskiego życia bardzo dużą rolę odgrywa pozyskiwanie danych. Chcemy, by każdy wolontariusz mógł uczestniczyć w tych bardzo potrzebnych działaniach, dlatego blisko współpracujemy ze stowarzyszeniem nurkowym PADI oraz mistrzami podwodnych eksploracji – Beqa Adventure Divers.

Wspiera nas także wiele organizacji partnerskich – m.in. World Wide Fund for Nature (WWF), Project AWARE oraz Friends for Sharks. Dzielimy się z nimi pozyskanymi danymi, dzięki czemu mamy większy wpływ na strategie polityczne dotyczące ochrony rekinów – wspólnie możemy więc jeszcze lepiej dbać o te morskie drapieżniki. 


Gdzie będę pracował na Fidżi?

Pacific Harbour

Zamieszkasz w Pacific Harbour, popularnej destynacji turystycznej zwanej „stolicą przygody”, leżącej na południowym wybrzeżu wyspy Viti Levu.

Większość czasu spędzać będziesz prowadząc podwodne badania u wybrzeży Pacific Harbour, w sławnej Lagunie Beqa oraz w rezerwacie morskim Shark Reef. Pomożesz także zwiększać świadomość społeczną w lokalnych społecznościach i wesprzesz nas w innych zadaniach na rzecz ochrony środowiska.

W czasie wolnym również będziesz miał co robić! Lubisz adrenalinę? Wybierz się na kajaki, kolejkę tyrolską lub rafting! Możesz także iść na pieszą wycieczkę wśród zapierających dech wodospadów i bujnych lasów deszczowych. A jeśli wolisz się wyluzować, w Pacific Harbour znajdziesz najpiękniejsze plaże na Fidżi.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu na Fidżi.


Typowy dzień podczas wolontariatu nurkowego na Fidżi

Wraz z innymi wolontariuszami będziesz pracować od niedzieli do czwartku w godzinach 7–16. We wszystkich działaniach będzie was wspierać przeszkolony lokalny personel, w tym wykwalifikowani biolodzy morscy.

Po śniadaniu z innymi wolontariuszami udasz się do pracy. Popłyniesz łodzią na ocean, gdzie wraz z naszym lokalnym zespołem przygotujesz dwie przynęty – to wstęp do akcji filmowania żerujących rekinów. Następnie przez półtorej godziny będziesz nurkować z butlą, badając życie w głębinach i zbierając dane. Nasi partnerzy nurkowi, Beqa Adventure Divers, to eksperci od ochrony rekinów – ich statystyka to 100% bezpiecznych wypraw na nurkowanie z tymi rybami!

Nastęnie obejrzysz zapis wideo z żeru – rozpoznasz wszystkie nagrane gatunki? Popołudniami możesz uczyć społeczność pobliskiej wioski dbać o dobrostan rekinów oraz zwiększać świadomość mieszkańców dotyczącą tych morskich drapieżników lub też przeszkolić dziećmi z recyklingu czy udać się na wykład o…rekinach!

Weźmiesz także udział w warsztatach, dzięki którym bliżej poznasz styl życia mieszkańców Fidżi. Nauczysz się gotować lokalne potrawy, strugać bilo – tradycyjne kubki z kokosów i wyplatać przedmioty z liści palmowych.

A przy kolacji możesz porozmawiać z innymi wolontariuszami o tym, co robiłeś tego dnia. Wieczorami z reguły będziesz mieć wolne – warto wykorzystać ten czas na zwiedzanie Fidżi. Wybierz się na wycieczkę trekkingową w górzysty interior tej rajskiej wyspy, zobacz tradycyjny festiwal lub zrelaksuj się w basenie i popijając kavę, zachwyć się widokiem słońca zachodzącego na tle Oceanu Spokojnego.

Volunteers from Projects Abroad are seen participating in a beach clean up as part of their shark conservation volunteering work in Fiji.

Jakie są cele i rezultaty wolontariatu nurkowego w Oceanii?

Celem tego projektu jest chronienie rekinów w rejonie Fidżi. Nasz rozpoczęty w styczniu 2014 roku Projekt Ochrony Rekinów jest odpowiedzią na zmniejszanie się liczby tych drapieżników w regionie. Mimo iż rząd Fidżi uznał ochronę tych ryb za priorytet, ich populacja wciąż się kurczy, pomimo utworzenia morskich obszarów ochronnych.

Co więcej, jak twierdzi Boris Worm – profesor biologii na kanadyjskim Uniwersytecie Dalhousie – „dziś rekiny są zagrożone, jak nigdy przedtem”.

Te morskie drapieżniki odgrywają ważną rolę w ekosystemie, a ich wyginięcie będzie mieć katastrofalne konsekwencje zarówno dla życia morskiego, jak i ludzi. Jeśli zabraknie rekinów, w wyniku niszczycielskiego ciągu zdarzeń, po pewnym czasie rafy koralowe zostaną zajęte przez rozrastające się glony, co dla koralowców skończy się tragicznie. Jeśli rafy wymrą, tysiące gatunków stracą swoje siedliska, co z kolei odbierze znaczną część dochodu lokalnym rybakom, a mieszkańcom –  źródło pożywienia. Ponadto cały kraj straci wpływy z turystyki nurkowej, która przestanie istnieć.

By skutecznie realizować nasze długoterminowe cele i rozwiązywać powyższe problemy, stworzyliśmy Plan Zarządzania Ochroną Rekinów na Fidżi. Oto niektóre z naszych celów: 

 • Zbieranie danych dotyczących życia morskiego, w celu tworzenia lepszej polityki ochrony środowiska
 • Sadzenie namorzynów, celem stworzenia pierwszego ośrodka turystycznego na Fidżi, który nie zostawia śladu węglowego
 • Zwiększanie społecznej świadomości dotyczącej dbania o środowisko i uświadamianie mieszkańcom znaczenia rekinów dla ekosystemu
 • Promowanie zrównoważonego stylu życia wśród lokalnych społeczności

Dołącz do Projektu Ochrony Środowiska na Fidżi – pomóż nam realizować długoterminowe cele i chronić rekiny!


Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Będziesz dzielił zakwaterowanie z innymi wolontariuszami i stażystami Projects Abroad podczas swojego pobytu w Pacific Harbour. To świetny sposób, by lepiej poznać innych wolontariuszy i stażystów, dzielić się doświadczeniami i eksplorować razem okolicę w czasie wolnym. Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Odkryj piękno południowego Pacyfiku jako wolontariusz z nami na Fidżi. Ten położony na tropikalnej wyspie kraj oferuje wiele aktywności i widoków, którymi możesz cieszyć się w swoim czasie wolnym.

Nie moglibyśmy opowiedzieć o Fidżi, nie wspominając o plażach. Ze swoim miękkim, białym piaskiem i błękitnym morzem są świetnym miejscem, by się zrelaksować po ciężkim dniu pracy jako wolontariusz. Z plażami wiąże się też wiele innych ekscytujących aktywności, takich jak uprawianie sportów wodnych i nurkowanie.

Aby wzbogacić swoje doświadczenie, możesz odwiedzić jaskrawą, malowaną kolorami tęczy świątynię Sri Siva Subramaniya. Możesz także spędzać czas spacerując po galeriach sztuki i oglądając arcydzieła sztuki garncarskiej w Nadi. Kula Eco Park daje ci możliwość obejrzenia lokalnych roślin i zwierząt.

Dla osób poszukujących wrażeń dostępny jest też zjazd na linie nad parkiem! Możesz eksplorować te wszystkie miejsca sam lub z grupą. Ponieważ na Fidżi przyjeżdża co roku sporo wolontariuszy, z pewnością nawiążesz przyjaźnie z osobami, z którymi możesz podróżować.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje