A Projects Abroad volunteer collects data on a Diving and Marine Conservation volunteering project.

Wolontariat na rzecz ochrony raf koralowych w Tajlandii

Zamieszkaj i pracuj w Tajlandii – pomóż nam chronić przyrodę  i środowisko morskie

Przegląd

Wyobraź sobie, że dryfujesz łagodnie pod wodami Morza Andamańskiego, a butla z tlenem na plecach zapewnia ci swobodny oddech… A jeśli w tym samym czasie mógłbyś ratować rafy koralowe? Wolontariat w Tajlandii to wspaniała pozycja do wpisania w CV, a poza tym dowód na to, że chcesz dbać o środowisko naturalne.

W trakcie projektu ochrony raf koralowych w Tajlandii będziesz pracować z doświadczonymi, pełnymi pasji ekologami. Pierwszy tydzień poświęcisz na zdobycie certyfikatu PADI – lub też ukończenie kolejnych, zaawansowanych kursów, jeśli masz już za sobą ten podstawowy. Następnie będziesz mógł brać udział m.in. w podwodnych badaniach i rozmnażaniu koralowców. Czeka cię także praca na lądzie m.in. przy sadzeniu mangrowców.

Zamieszkasz wraz z innymi uczestnikami programu w komfortowych bungalowach w naszej bazie, a pracować będziesz w miasteczku Ao Nang. W czasie wolnym możesz wylegiwać się na przepięknych plażach w Ao Nang, kosztować wybornych dań kuchni tajskiej lub robić wycieczki na pobliskie wyspy wraz z innymi wolontariuszami

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy projekt ochrony raf koralowych w Tajlandii to coś dla mnie?

Jeśli lubisz pracę na świeżym powietrzu i chcesz wspierać przyrodę oraz środowisko morskie – ten projekt jest dla ciebie.

Wiążesz swoją karierę z ochroną przyrody lub nurkowaniem? Dzięki temu projektowi zyskasz mocną pozycję w CV oraz zademonstrujesz swoje zaangażowanie w ochronę przyszłości naszej planety. Wyróżnisz się spośród tłumu kandydatów do pracy, a ponadto rozwiniesz umiejętności interpersonalne.

Wszystko to, co zrobisz jako wolontariusz przyczyni się do przetrwania i rozwoju morskiego życia. Przykładowo – sadzimy mangrowce, by chronić linie brzegowe i neutralizować szkodliwe efekty emisji dwutlenku węgla oraz prowadzimy szkolenia dla lokalnej społeczności i pomagamy im zrozumieć, jak wielki wpływ na środowisko naturalne ma ich działalność.

By wziąć udział w tym projekcie, nie potrzebujesz doświadczenia – nauczymy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, a poza tym będziesz mieć ciągłe wsparcie naszego zespołu. Co więcej, każda podwodna wyprawa odbędzie się pod okiem wyspecjalizowanych nurków.

Projekt ten trwa przez cały rok, a dołączyć do nas możesz na minimum jeden tydzień. Oczywiście polecamy ci dłuższy pobyt – dzięki temu zobaczysz i zrobisz więcej.

Two volunteers are seen measuring a sea turtle and collecting data whilst on a diving and marine conservation work experience project in Thailand.

Jaką pracę na rzecz ochrony raf koralowych będę wykonywał w Tajlandii?

Jako wolontariusz będziesz wspierał lokalnych ekologów i aktywnie chronił życie morskie oraz weźmiesz udział w kampaniach edukacyjnych. Oto kilka przykładowych zadań:

 • Nauka nurkowania i udział w podwodnych badaniach u boku profesjonalnych nurków
 • Sprzątanie plaż wzdłuż linii brzegowej Ao Nang
 • Sadzenie i przesadzanie mangrowców w ramach akcji ponownego zalesiania
 • Zwiększanie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności

Twoja praca dzielić się będzie na cztery główne kategorie:

Nauka nurkowania i udział w podwodnych badaniach u boku profesjonalnych nurków

W pierwszym tygodniu wolontariatu na rzecz ochrony raf koralowych w Tajlandii nauczysz się nurkować. Wyposażymy cię w maskę, płetwy oraz piankę. Pod okiem wykwalifikowanych nurków nauczysz się m.in.

 • Podwodnego języka migowego
 • Oddychania z butlą tlenową
 • Postępowania w sytuacji, gdy wypadnie ci ustnik

Trening odbywa się na basenie w naszej bazie. Po tygodniu pobytu w Tajlandii otrzymasz certyfikat nurkowy PADI. Upoważni cię on do wykonywania podwodnych prac zespołowych mających na celu ochronę środowiska morskiego. Na dłuższą metę twoja praca przyczyni się do poprawy stanu raf koralowych w Tajlandii.

Sprzątanie plaż wzdłuż linii brzegowej Ao Nang

Śmieci zagrażają nie tylko morskiemu życiu, ale całej dzikiej przyrodzie. Wraz z wolontariuszami z całego świata będziesz chodzić po plażach Ao Nang zbierając i odpowiednio składując odpadki. Samych niedopałków papierosów znajdziesz na plażach tysiące.

Po ukończeniu sprzątania każdej z plaż spiszesz protokół, który przekażesz lokalnym władzom. Dane, które zbierzesz zostaną następnie użyte w celach edukacyjnych i pomogą w tworzeniu długoterminowych planów ochrony przyrody w tym rejonie.

Sadzenie i przesadzanie mangrowców w ramach akcji ponownego zalesiania

Przynajmniej raz w tygodniu weźmiesz udział w przesadzaniu mangrowców. Warto solidnie się ubrudzić, jeśli może to mieć rzeczywisty, długoterminowy wpływ na środowisko, prawda? Lasy mangrowe pomagają chronić linię brzegową Tajlandii przed erozją, a ponadto neutralizują szkodliwe efekty emisji dwutlenku węgla. Co więcej, są one domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Własnoręcznie wykopywać będziesz młode mangrowce, by następnie przesadzić je w miejsce, gdzie będą mogły zapuścić korzenie. Twoim zadaniem będzie również sadzenie nowych drzewek.

Zwiększanie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności

Odkryj w sobie nauczyciela i wykaż się kreatywnością, przygotowując lekcje lub wystąpienia dotyczące dbania o oceany. Odwiedzisz kilka szkół i opowiesz o zagadnieniach dotyczących ochrony środowiska, dzięki czemu lokalna społeczność zwiększy swą świadomość ekologiczną. Przygotujesz ciekawe przedstawienie o recyklingu, z pacynkami w rolach głównych lub piosenkę, w prostych słowach opowiadającą o morskim życiu.

Jeśli zostaniesz o to poproszony, wykonasz również pewne zadania dla lokalnej społeczności. Może to być sprzątanie plaż lub pogadanka o tym, czym zajmujesz się w ramach wolontariatu.

Kim są partnerzy naszego projektu?

Prowadzimy podstawowe kursy nurkowe PADI dla naszych wolontariuszy. Przez kilka pierwszych dni w Tajlandii będziesz uczyć się nurkowania w teorii i praktyce.

Już po tygodniu będziesz mógł nurkować i wspierać nasz zespół w ważnych podwodnych badaniach. Okres treningowy jest bardzo istotnym elementem twojej pracy na rzecz ochrony przyrody.

Robimy, co w naszej mocy, by morskie i przybrzeżne środowisko przetrwało i zaczęło się odradzać. Podejmujemy więc różne działania we współpracy z wieloma partnerami – zarówno lokalnymi, jak i międzynarodowymi. Są to między innymi:

 • Project AWARE
 • Ocean Conservancy
 • Mangrove Action Project
 • Park Narodowy Phi Phi 
 • Departament Parków Narodowych
 • Uniwersytet Kasetsart

Partnerstwo z lokalnymi i międzynarodowymi grupami pokazuje nasze zaangażowanie w ochronę życia morskiego w Tajlandii i jej okolicach.


Gdzie w Tajlandii będę pracować?

Ao Nang

Zamieszkasz w Klong Heang, w prowincji Krabi. To niedaleko plaży Ao Nang i kilka minut jazdy od miasta Krabi. Najbliższa plaża znajduje się 15-20 minut spacerem od naszej bazy.

Wraz z innymi wolontariuszami zamieszkasz w bungalowach, z których największe są czteroosobowe. Domki podłączone są do sieci elektrycznej, są klimatyzowane i wyposażone w kabiny prysznicowe z gorącą wodą. W domkach wieloosobowych mogą mieszkać tylko przedstawiciele jednej płci.

Będziesz nurkować w Morzu Andamańskim i realizować zadania wzdłuż plaży Ao Nang. Kampanie edukacyjne będą przeprowadzane w szkołach w okolicy.

Po pracy będziesz mógł zrelaksować się w basenie w naszej bazie lub wybrać się na wycieczkę do Krabi – zrobić zakupy, zjeść w restauracji czy pozwiedzać okolicę.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu na naszej stronie z procedurami przyjazdu do Tajlandii.


Typowy dzień wolontariusza w Tajlandii

Typowy dzień wolontariusza w Tajlandii zaczyna się około 7 rano i kończy o 16. Dni wypełnią ci działania na rzecz lokalnego środowiska i społeczności. Wraz z innymi wolontariuszami zjesz śniadanie w bazie, by następnie wyruszyć zorganizowanym przez Projects Abroad transportem do pracy.

Każdego tygodnia będziesz działał według ustalonego planu. Raz w tygodniu weźmiesz udział w sadzeniu mangrowców lub sprzątaniu plaży. Zajęcia i badania podwodne odbywają się trzy razy w tygodniu.

Niektóre popołudnia przeznaczamy na warsztaty lub dajemy ci czas na przygotowanie się do badań podwodnych lub kursów nurkowych. Liczymy też, że pomożesz nam w pracach społecznych i programach edukacyjnych w szkołach.

Jako wolontariusz w programie ochrony raf koralowych w Tajlandii możesz także odwiedzić lokalne akwarium, by poznać historię nurkowania lub zgłosić się do centrum biologii morskiej i pomóc w sprzątaniu zbiorników, w których mieszkają żółwie morskie. Plany dnia mogą się zmieniać w zależności od pory roku, pogody lub odpływów i przypływów.

Lunch i kolację zjesz w bazie, chyba że będziesz akurat nurkował – wtedy posilisz się na łodzi.

W czasie wolnym możesz bawić się i zwiedzać. Ao Nang, jak i cała okolica, oferuje ci wiele atrakcji! Wolisz wspinanie, kajaki czy relaks w basenie?

Two volunteers are seen diving and collecting samples whilst on their marine conservation work in Thailand with Projects Abroad.

Jakie są cele i rezultaty tego projektu?

Celem tego projektu jest niesienie pomocy zagrożonemu życiu morskiemu w rejonie Krabi. Każdego roku wolontariusze wkładają dużo pracy i energii w istotne zadania z zakresu ochrony środowiska – zarówno w mieście, jak też wzdłuż plaży i podczas badań podwodnych.

Program ochrony raf koralowych w Tajlandii rozpoczęliśmy w 2005 roku, w odpowiedzi na zagrożenia czyhające na środowisko morskie w tamtym rejonie. Robimy, co w naszej mocy, by morskie i przybrzeżne życie przetrwało i zaczęło się odradzać. By osiągnąć cel, współpracujemy z wieloma lokalnymi i międzynarodowymi partnerami.

Pracować będziesz z naszym pełnym pasji zespołem i wolontariuszami z całego świata. Danymi, które zbieramy w trakcie podwodnych badań, dzielimy się z przedstawicielami lokalnych władz w nadziei, że zdobyte przez nas informacje przyczynią się do poprawy stanu środowiska morskiego.

Regularnie sprzątamy plaże oraz wykonujemy prace społeczne. Naszym celem jest także ciągłe edukowanie lokalnych społeczności w zakresie dbania o zasoby naturalne. Realizując nasze długoterminowe cele, sadzimy także mangrowce w rejonie Krabi.

Chroniąc środowisko morskie w Tajlandii, wspierasz ochronę oceanów. Już dziś zostań wolontariuszem i pomóż nam realizować wielkie cele!

Projects Abroad volunteer is pictured with a group of local children conducting a beach clean up operation as part of his marine conservation work in Thailand.

Plany zarządzania

Ustalamy cele i oczekiwane rezultaty naszych projektów w dokumentach zwanych planami zarządzania. Korzystamy z nich, żeby właściwie zaplanować pracę, którą będziesz wykonywać. Pomagają nam one również mierzyć i oceniać nasze osiągnięcia i wpływ każdego roku.

Nasze plany zarządzania sprawiają, że nasze projekty stają się lepsze. To oznacza, że stajesz się częścią czegoś, co naprawdę ma znaczenie i wywiera wpływ tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Poczytaj więcej o naszych planach zarządzania.


Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Będziesz dzielił zakwaterowanie z innymi wolontariuszami i stażystami Projects Abroad podczas swojego pobytu w Ao Nang. To świetny sposób, by poznać innych wolontariuszy, dzielić się doświadczeniami i razem zwiedzać okolicę w czasie wolnym. Twoje zakwaterowanie będzie skromne, ale wygodne, czyste i bezpieczne.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Zobacz oszałamiające krajobrazy i poznaj bogatą kulturę Południowo-Wschodniej Azji. Tajlandia to niezapomniany kraj, gdzie w czasie wolnym możesz robić wiele ekscytujących rzeczy.

Jedną z zalet bycia wolontariuszem w Tajlandii są przepiękne plaże. Możliwości nurkowania sprawiają, że jest to idealna destynacja dla osób kochających podwodne życie. Pozostałym z pewnością spodoba się relaks na plażach w ciepłych promieniach słońca.

Rzeczą, którą trzeba zobaczyć w Tajlandii, jest świątynia Tiger Cave. Ze swoją bogatą historią i dopracowanymi statuami, to widok, którego nie można przegapić. Bądź przygotowany na stromy spacer o długości 1237 kroków. Ale jak dotrzesz na wierzchołek, widoki wynagrodzą ci wysiłek.

Eksplorowanie parku narodowego Khao Phanom Bencha, z jego tajemniczymi grotami i oślniewającymi wodospadami, to świetny sposób na spędzenie soboty lub niedzieli.

Prowadzimy w Tajlandii wiele różnych projektów, tak więc z pewnością będą tam inni wolontariusze, uczestniczący w tym doświadczeniu wraz z tobą. Możesz wybrać zwiedzanie samodzielne lub z grupą wolontariuszy.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje