Culture and Community Volunteers live and work with Nomads in Mongolia whilst riding horses to herd cattle.

Mieszkaj i pracuj z nomadami w Mongolii

Zamieszkaj z nomadami w Mongolii i doświadcz jedynego w swoim rodzaju, tradycyjnego stylu życia

Przegląd

Żyj i pracuj z nomadami w Mongolii – zrób coś nowego i poznaj nową kulturę oraz wyjątkowy styl życia. Zamieszkasz z rodziną nomadów na mongolskim stepie, w spokojnej prowincji Tuv. Wyobraź sobie, jak odkrywasz ogromne przestrzenie pod niebieskim niebem i opiekujesz się zwierzętami gospodarskimi oraz końmi.

Rodziny nomadów w Mongolii podróżują wraz ze swymi zwierzętami w poszukiwaniu najlepszych pastwisk. Zostają tam, aż nadejdzie czas, by ruszyć w dalszą drogę. Taki tryb życia to niestety coraz rzadsze zjawisko, ale nasz program wymany kulturowej  pozwoli ci doświadczyć życia nomadów, zanim będzie za późno.

Rodzina, do której dołączysz, mieszka około sto kilometrów od Ułan Bator, stolicy Mongolii. Staniesz się częścią ich życia – pomożesz w hodowli zwierząt i gotowaniu lub będziesz uczył ich dzieci angielskiego. Pobyt w Mongolii to świetny sposób, by lepiej poznać kulturę tego kraju i zdobyć nowe umiejętności, jak np. dojenie krów czy jazda konna. A może zaczniesz mówić po mongolsku?

Terminy: 

Całkowicie elastyczne terminy

Zobacz daty

Minimalny czas trwania: 

Jeden tydzień

Wymagania: 

Każdy powyżej 16 lat może dołączyć


Czy życie i praca z nomadami w Mongolii to coś dla mnie?

Ten projekt to wspaniały wybór dla każdej osoby chcącej doświadczyć odmiennego, tradycyjnego stylu życia. To także dobry kierunek, jeśli chcesz przeżyć przygodę i na jakiś czas odciąć się od nowoczesnego świata.


Nie potrzebujesz doświadczenia, by dołączyć do projektu. Jeśli chcesz uczyć się i pomagać, przygotuj się na niesamowite przeżycia, których nigdy nie zapomnisz. Pomagaj rodzinie, z którą zamieszkasz, a jej członkowie chętnie pokażą ci, na czym polega życie na mongolskim stepie.


Doświadczenie, które zdobędziesz na wolontariacie, będzie dobrze wyglądać w twoim CV. Rozszerzysz swoją wiedzę o świecie i jeszcze lepiej zrozumiesz, dlaczego tak istotne jest przetrwanie różnych kultur i tradycji. Taka przygoda to także świetny temat do rozpoczęcia rozmowy!


Projekt ten trwa przez cały rok – możesz więc zacząć, kiedy tylko będzie ci to pasować. Zapraszamy cię na minimum jeden tydzień, ale im dłużej zostaniesz, tym więcej niesamowitych doświadczeń zabierzesz ze sobą do domu.

Najlepszym czasem na dołączenie do projektu jest przełom marca i kwietnia – wtedy bowiem zwierzęta zaczynają sezon rozrodczy. Rodzinom nomadów z pewnością przyda się dodatkowa para rąk do opieki nad cielętami i jagniętami. Kto wie, może będziesz mógł także asystować przy porodzie?

Female Culture and Community Volunteer poses with Mongolian Nomads during a Volunteering project.

Jakie będą moje zadania podczas trwania Projektu Wymiany Kulturowej w Mongolii

Będziesz w pełni angażował się w codzienne życie rodziny mongolskich nomadów. Oto kilka twoich przykładowych obowiązków:

  • Pomaganie rodzinie nomadów w codziennych obowiązkach w domu i terenie
  • Uczenie dzieci i rodziców podstaw angielskiego oraz jednoczesna nauka mongolskiego
  • Zdobywanie wiedzy o stylu życia nomadów – uczenie się zarówno od dorosłych, jak i od dzieci

Twoja praca skupiać się będzie na następujących obszarach:

Pomaganie rodzinie nomadów w codziennych obowiązkach w domu i terenie

Gorąco zachęcamy cię do jak największej aktywności na rzecz rodziny goszczącej. Będziesz pomagać w codziennych obowiązkach – takich jak gotowanie, wypasanie jaków i bydła, dojenie krów – oraz wielu innych. Nie masz doświadczenia? Nie ma problemu! Nomadzi cierpliwie wyjaśnią i nauczą cię wszystkiego!

Uczenie dzieci i rodziców podstaw angielskiego

Jeśli rodzina goszcząca ma dzieci, możesz uczyć je podstawowych zwrotów po angielsku. To świetny sposób, by jeszcze lepiej poznać swoich gospodarzy i zrelaksować się po pracy fizycznej. Możesz uczyć ich pozdrowień, liczenia czy alfabetu, a oni w zamian będą uczyć cię mongolskiego, świetnie się przy tym bawiąc. Jeśli dorośli będą chętni, wciągnij ich we wspólną naukę, a na pewno poznacie się lepiej.

Zdobywanie wiedzy o stylu życia nomadów

Żyjąc i pracując z nomadami w Mongolii docenisz ich proste życie i wiele się o nim dowiesz. Będzie to także dla ciebie okazja, by cieszyć się z pozoru zwykłymi rzeczami, jak np. patrzenie w rozgwieżdżone niebo bez wszechobecnych latarni. Możesz także prowadzić pamiętnik ze swojego pobytu w Mongolii, dzięki czemu nie umknie ci żaden szczegół!


Gdzie będę pracować w Mongolii?

Ulaanbaatar

Będziesz mieszkać i pracować wraz z nomadami w mongolskiej prowincji Tuv, położonej około 100 kilometrów na południowy zachód od Ułan Bator.

Zamieszkasz w jurcie, tradycyjnym mongolskim namiocie. Otaczać cię będą ogromne otwarte przestrzenie i góry – warto więc wykorzystać czas wolny na wycieczki i kontakt z przyrodą. Prowincja Tuv to świetne miejsce dla wspinaczy, poszukiwaczy przygód i wolontariuszy ceniących sobie możliwość oddania się cichej refleksji na łonie natury.

Odbiór z lotniska, loty i wizy

Kiedy przylecisz na właściwe lotnisko, członek zespołu Projects Abroad będzie na ciebie czekał. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat przylotów, wiz i orientacji na miejscu naszej stronie z procedurami przyjazdu do Mongolii.


Jak wygląda typowy dzień wolontariusza w Mongolii?

Typowy dzień wolontariusza w Mongolii różnić się będzie od wszystkich innych dni wolontariuszy Projects Abroad – drugiego takiego projektu nie ma! Obudzisz się około 7 rano i zjesz śniadanie z rodziną goszczącą, a następnie rozpoczniesz dzień.

Po solidnym posiłku weźmiesz się za codzienne obowiązki, zależne od pory roku i potrzeb konkretnej rodziny. Zajmiesz się dojeniem krów, wypasem owiec, kóz i bydła lub udasz się po wodę do studni. Pomożesz także czyścić zagrody i zbierać krowie łajno, które posłuży za paliwo. Pamiętaj tylko, by mieć ze sobą buty, których ci nie żal – zabrudzą się.

Popołudnia będziesz mógł spędzać relaksując się lub wyciszając. Możesz też wybrać się na pieszą wycieczkę, poczytać, pobawić się z dziećmi lub zdrzemnąć. A może wolisz pouczyć dzieci podstawowych wyrażeń po angielsku lub poprosić je, by nauczyły cię paru słów po mongolsku?

Wieczorami przygotowuje się posiłki i ponownie doi krowy, a następnie wszyscy razem siadają i jedzą kolację.

Co dwa tygodnie zespół Projects Abroad zabierze cię na wycieczkę do miasta. Wykorzystaj ten czas na wykąpanie się, spotkanie z innymi wolontariuszami, zakupy lub zwiedzanie atrakcji turystycznych.

Bądź gotowy na to, że część nowoczesnych urządzeń, jak np. telefony komórkowe, może nie działać na mongolskim stepie – nie możemy zagwarantować, że tam, gdzie mieszka twoja rodzina goszcząca, będziesz miał zasięg. Rodziny mają jednak telefony – infrastruktura lokalnego operatora umożliwia im kontakt z zespołem Projects Abroad, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możesz podładować swoje urządzenia mobilne lub połączyć się ze światem podczas odbywających się co dwa tygodnie wycieczek do miasta.

Culture and Community Volunteers are building a fence out of wood on a Nomad Project in Mongolia.

Jakie są cele i rezultaty tego projektu?

Celem tego projektu jest danie ci szansy na życie i pracę z nomadami w Mongolii oraz poznanie zupełnie odmiennej kultury i obyczajów. 

Bezpośrednio doświadczysz stylu życia, który nie zmienił się od pokoleń i – niestety – występuje w Mongolii coraz rzadziej. Dzieje się tak z kilku powodów, ale największy wpływ ma na to zmiana klimatu. Palący żar lejący się z nieba latem oraz ciężkie zimy zabijają bydło i niszczą plony, przez co życie nomadów staje się coraz trudniejsze. Przeprowadzają się oni do miasta w nadziei na znalezienie pracy, a to oznacza porzucenie koczowniczego trybu życia.

Bliższe poznanie kultury mongolskich nomadów będzie wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich osób, które dobrze czują się w terenie i są ciekawe tego, jak żyją i pracują ludzie w różnych częściach świata. Mongolscy nomadzi są jednym z najstarszych żyjących ludów koczowniczych!

Zostań naszym wolontariuszem, wykorzystaj życiową szansę i chłoń kulturę mongolskich nomadów!

Terelj National Park is where Projects Abroad volunteers will live and work with Nomads in Mongolia.

Mierzenie naszego wpływu

Wszystkie nasze projekty są działaniem na rzecz jasnych, długoterminowych celów, ze szczegółowymi i rocznymi celami. Każdy wolontariusz i stażysta, którego wysyłamy do realizacji tych projektów, pomaga nam pracować na rzecz tych celów, niezależnie od tego, ile czasu spędza realizując projekt.

Każdego roku robimy krok do tyłu i patrzymy, jaki postęp osiągnęliśmy w stosunku do naszych celów. Tworzymy raport globalnego wpływu, który dokumentuje nasze osiągnięcia. Dowiedz się więcej o wpływie, jaki wywiera nasza społeczność wolontariuszy, stażystów i nasz zespół, i zapoznaj się z najnowszym raportem.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Zamieszkasz z rodziną goszczącą na mongolskim stepie i będziesz mieszkał w ich jurcie (tradycyjna mongolska chata). Powitają cię w swoim domu i z chęcią podzielą się z tobą swoimi zwyczajami, podczas gdy ty nauczysz ich czegoś o swojej kulturze. Wierzymy, że to najlepszy sposób, żeby zanurzyć się w kulturze mongolskich nomadów i zdobyć naprawdę unikatowe doświadczenie.

Twój pokój będzie skromny, ale wygodny, czysty i bezpieczny.

Twoja opłata za projekt obejmuje trzy posiłki dziennie.

Dowiedz się więcej o naszym zakwaterowaniu.


Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Mongolia jest jednym z najbardziej egzotycznych krajów świata. Wolontariat tutaj oznacza możliwość doświadczenia kompletnie innego stylu życia.

Nasze projekty mają bazę w Ułan Bator, stolicy kraju. To miasto stanowi eklektyczny miks tego, co nowoczesne i tego, co tradycyjne. Pałac Rządowy jest świetnym tego przykładem, ze swoją dawną architekturą i błyszczącymi niebieskimi i złotymi światłami.

Nawet kiedy jesteś w mieście, nie jesteś nigdy daleko od wsi. Możesz zrobić szybką wycieczkę do osady nomadów, gdzie spotkasz podróżujące rodziny, mieszkające w tradycyjnych jurtach. Rekomendujemy wybranie się na przejażdżkę konną lub spacer, aby podziwiać piękno niekończących się stepowych przestrzeni.

Słynną statuę Dżyngis Chana po prostu trzeba zobaczyć. Możesz także poznać historię kraju w narodowym muzeum Mongolii.

Prowadzimy wiele różnych projektów w Mongolii, więc zapewne spotkasz tam wielu innych wolontariuszy. Możesz zatem podróżować samodzielnie lub eksplorować kraj z podobnymi do ciebie nowymi przyjaciółmi.


Bezpieczeństwo i wsparcie naszego zespołu

Twoje bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Mamy wiele procedur i systemów, dzięki którym możesz cieszyć się swoją podróżą ze spokojem ducha. Nasz lokalny zespół Projects Abroad jest dostępny 24 godziny na dobę, aby pomagać ci i upewnić się, że dobrze sobie radzisz w swoim miejscu zakwaterowania i pracy. Jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy, będą gotowi ci pomóc w każdej chwili.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i wsparcia.

Przy złożeniu aplikacji płacisz tylko 1250 zł, które stanowi cześć łącznej ceny.

Chcesz wyjechać na więcej niż jeden wolontariat? Zadzwoń do nas na 22 292 22 07, aby sprawdzić koszty.

Wybierz Czas trwania i Data rozpoczęcia, aby kontynuować

Dowiedz się więcej

'

Pola oznaczone * są obowiązkowe!

Nasze akredytacje