You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat w szkole w Kostaryce

Start
Ogólne projekty nauczycielskie

Czujesz się pewnie ze swoją znajomością języka angielskiego i chciałbyś spróbować swoich sił w roli jego nauczyciela, a przy okazji zwiedzić odległe rejony Ziemi? Nasz projekt w Kostaryce jest stworzony specjalnie dla Ciebie! Ten niewielki kraj w Ameryce Środkowej przezywa ostatnio gwałtowny rozwój turystyki, co wiąże się z koniecznością adaptacji jego mieszkańców – między innymi poprzez naukę międzynarodowego języka, jakim jest angielski. Dzięki Tobie (nie musisz mieć uprawnień nauczycielskich!) młodzi Kostarykanie będą w stanie poznać ten język i osiągnąć później życiowy sukces. Nie obawiaj się, pomożemy Ci i udzielimy wskazówek na każdym kroku Twojej przygody!

Większość placówek, w których możesz prowadzić zajęcia, to szkoły podstawowe w Hereidzie oraz stolicy kraju, San Jose (a także w okolicznych miejscowościach). Jeśli Twoja znajomość języka jest znacząca, możesz spróbować swych sił w szkole ponadpodstawowej. Możesz także prowadzić zajęcia w formie zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zależnie od lokalizacji, możesz mieć nawet 40 pojętnych uczniów!

A group of Costa Rican school children listen to two Projects Abroad volunteers during class

Do Twoich zadań należeć będzie przygotowanie uczniów do posługiwania się w piśmie i w mowie językiem angielskim. Warto zwrócić zwłaszcza uwagę na angielski mówiony – nic tak nie wspomaga nauki języka jak bezpośredni z nim kontakt. Będziesz pomagać nauczycielowi w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć, a jeśli wykażesz się, będziesz mieć też szansę poprowadzić je zupełnie samodzielnie! Twoje metody nauczania mogą okazać się świetną pomocą naukową, więc nie obawiaj się dzielić uwagami, spostrzeżeniami i sugestiami ze swoim nauczycielem prowadzącym.

Pamiętaj, że to bardzo odpowiedzialne zadanie – tylko z dobrze przygotowanej i przeprowadzonej lekcji uczniowie wyciągną wiedzę. Jeżeli płynnie posługujesz się językiem francuskim, napisz do nas – istnieje możliwość zorganizowania zajęć z tego właśnie języka!


Wakacje w Kostaryce trwają od połowy grudnia do połowy lutego, a także w pierwszych dwóch tygodniach lipca. Do tego dochodzi tygodniowa przerwa podczas Wielkanocy i listopadowy, trzytygodniowy okres egzaminacyjny, w którym wolontariusze nie mogą uczyć. 

Dlatego organizujemy dodatkowe zajęcia i wolontariat grupowy od drugiego tygodnia stycznia do połowy lutego, a także w trakcie lipca. Obejmuje on naukę języka angielskiego lub trenowanie sportu i prace renowacyjne w lokalnej szkole lub w ośrodku opieki dziennej. 
Ten program wakacyjny nie jest dostępny od połowy grudnia do połowy stycznia, gdy szkoły są zamknięte. Jeśli zdecydujesz się na wolontariat Kostaryce, w okresie obejmującym święta Bożego Narodzenia, Nowego Roku lub Wielkanocy, będziesz mógł podróżować, bądź cieszyć się uroczystościami z rodziną goszczącą

Volunteer assisting students with classwork in a school in Costa Rica

Wolontariusze biorący udział w projekcie mogą wziąć także na miejscu udział w naszym projekcie z zakresu ochrony rekinów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o majestatycznych i pradawnych mieszkańcach oceanów i czynnie pomóc w ich ochronie, nie wahaj się i zapytaj nas o szczegóły! Świetnym pomysłem może być połączenie obu projektów i wykorzystanie wiedzy o rekinach, którą zdobędziesz, na lekcjach, które będziesz przeprowadzał. Pozwoli to także i Twoim uczniom zdobyć świadomość o konieczności zachowania tych zwierząt w środowisku naturalnym.

Dowiedź się więcej na temat celów, które przyświecają nam przy realizacji tego projektu: Costa Rica Plan zarządzania projektem.

Wychowanie fizyczne Plan zarządzania projektem

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲