You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariaty zagraniczne z zakresu Edukacji

Start
Volunteer teaches a vocabulary lesson in a school in the Sacred Valley of the Incas, Peru
  • Twoje zadania: Współpraca z lokalnymi nauczycielami podczas zajęć z języka angielskiego, francuskiego czy informatyki
  • Wymagania: Płynna znajomość języka obcego
Informacje o projekcie

Niektórzy z nas już dawno zamiast do szkoły chodzą do pracy, inni dopiero szkołę ukończyli albo planują to wkrótce zrobić, jeszcze inni zaś, mimo że formalnie zakończyli swoją edukację do szkoły chodzić nie przestali, nadal uczą, tyle że nie siebie. Żeby uczyć nie trzeba być jednak wykształconym kierunkowo nauczycielem, wykładowcą czy pedagogiem. Wystarczy odrobina dobrej woli i poświęcenie chwili swojego czasu, aby pomóc drugiemu w czymś, co dla niego jest niezrozumiałe, nam natomiast wydaje się proste i oczywiste. Swoją pomoc na co dzień ofiarowujemy osobom z najbliższego otoczenia, przyjaciołom, rodzeństwu, rodzicom. Spróbujmy jednak czasem wyjść poza ten krąg znajomych i dostrzec potrzebującego w całkiem obcej osobie.

Charakter wolontariatu

Nasze zagraniczne projekty edukacyjne są otwarte dla wszystkich. Jeśli nie masz kwalifikacji ani doświadczenia pedagogicznego z nami je zdobędziesz w trakcie pracy w jednej z wybranych przez Ciebie placówek oświatowych, którą może być:

  • szkoła podstawowa,
  • gimnazjum,
  • szkoła specjalna,
  • uniwersytet.

Obecnie największe zapotrzebowanie jest na nauczycieli języka angielskiego, francuskiego oraz informatyki. Jeżeli chciałbyś jednak poprowadzić zajęcia sportowe, muzyczne , teatralne,  uczyć matematyki bądź jakiegokolwiek innego przedmiotu, nie wahaj się poinformować nas o tym, a my postaramy się jak najlepiej wykorzystać twoją wiedzę i umiejętności!

Niezależnie od tego, jaką placówkę oświatową i jaki przedmiot nauczania wybierzesz, możesz być pewny, że na miejscu czeka Cię miłe powitanie ze strony naszych uczniów, studentów i przedstawicieli miejscowych organizacji pomocowych, którzy podobnie jak lokalni pracownicy Projects Abroad będą Cię wspierali na każdym etapie Twojego wolontariatu. Po Twoim przyjeździe skontaktuje się z Tobą osoba odpowiedzialna za koordynację projektu i zapozna Cię z warunkami pracy w danej placówce a także przybliży Ci stosowane tam metody dydaktyczne, które zawsze możesz udoskonalić wedle własnego uznania.

Warunki, w jakich przyjdzie Ci mieszkać i pracować dalekie są od tych, do których przywykłeś. W klasach często jedynymi „pomocami naukowymi” są tablica i kreda. Po zapoznaniu się z przesłanymi Ci przykładowymi scenariuszami prowadzenia zajęć i zabaw, zastanów się nad tym, jaki materiały przydatne do nauki mógłbyś ze sobą zabrać. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest wiedza, jaką posiadasz i Twoje zaangażowanie do pracy, a nie wygląd czy wyposażenie sali lekcyjnej.

Teaching volunteer does educational activities with school children abroad

Decydując się na wolontariat, podejmujesz się bardzo odpowiedzialnej misji, jaką jest nauczanie tych, którzy często nie mają żadnej innej możliwości zdobycia wiedzy jak tylko dzięki Tobie. Uczniowie będą Ci za to bardzo wdzięczni. Z pewnością wzbudzisz także ich ciekawość i zechcą się jak najwięcej o Tobie dowiedzieć, skąd pochodzisz, czym się interesujesz, dlaczego zdecydowałeś się na przyjazd do ich kraju.

Nowe kontakty, które przerodzą się być może w dłuższe znajomości, będziesz mógł nawiązać także z innymi wolontariuszami pracującymi w Twojej placówce bądź jednej z pobliskich. Wymieniając z nimi doświadczenia, sam możesz wiele ciekawego się nauczyć. Wolontariat wzbogaci nie tylko Twoje CV, ale także Ciebie. Nabędziesz cenne umiejętności, które zwiększą Twoje szanse otrzymania wymarzonej pracy w szkołach, na uczelniach czy w instytutach językowych tak w kraju jak i poza jego granicami. Przede wszystkim jednak dasz szansę rozwoju tym, których możliwości są bardzo ograniczone wskutek nieumiejętnej polityk władz czy niesprzyjających okoliczności i warunków środowiskowych.

Jako wolontariusz możesz uczyć języka angielskiego, francuskiego, włoskiego lub innych. Nie musisz w tym celu posiadać żadnego certyfikatu językowego ani udowodnić nam, że masz doświadczenie dydaktyczne w pracy z dziećmi i młodzieżą. Nie musisz nawet znać języka urzędowego kraju, do którego się wybierasz. Wystarczy Ci dobra znajomość języka, którego będziesz uczył, głównie w mowie, tak abyś poćwiczył z dziećmi konwersację, a miejscowych nauczycieli, często dobrze radzących sobie z gramatyką języka, nauczył sprawiającej im problemy intonacji. Dzięki temu nabiorą większej pewności siebie, na czym skorzystają w przyszłości także nauczane przez nich dzieci.

Jako nauczyciel języka obcego poprowadzisz około 18 godzin zajęć konwersacji tygodniowo. Będziesz również musiał poświęcić czas na przygotowanie się do zajęć i sprawdzanie prac swoich uczniów. Godziny Twojej pracy zatem z pewnością się wydłużą. Dodatkowo możesz zaangażować się w prowadzenie bądź pomoc w organizacji zajęć sportowych, teatralnych czy muzycznych. Dzieci bawiąc się, wiele się uczą. Wykorzystaj to, aby rozwinąć ich talenty!

Masz do wyboru następujące dziedziny:

Ogólne projekty nauczycielskie
Wychowanie fizyczne

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲