You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Staż dziennikarski w Rumunii

Start

Interesuje Cię rumuńska kultura i historia, a do tego zawsze pociągała Cię praca redaktora lub dziennikarza? Nasz projekt dziennikarski w Rumunii może być dla Ciebie doskonałym doświadczeniem, w którym zobaczysz, jak wygląda praca w redakcji gazety i poznasz Rumunię oczami jej mieszkańców!

Local children get some help from a Journalism intern in Romania

Nie musisz znać języka rumuńskiego - „Satul”, czyli po rumuńsku „Wieś”, to ukazujący się dwa razy w roku, skierowany zarówno do miejscowych jak i zagranicznych czytelników periodyk opisujący wiejskie, tradycyjne obszary kraju, od reportaży po poszczególnych wioskach po artykuły przybliżające folklor. Pismo kolportowane jest w księgarniach, muzeach, ratuszach, na festiwalach, wystawach i w innych instytucjach kultury. Zadaniem wolontariusza będzie redagowanie anglojęzycznej sekcji. Pracować będziesz w biurze Projects Abroad w Braszowie, a do Twoich zadań, wykonywanych zarówno na miejscu jak i objazdowo, będzie pisanie i edycja artykułów, wyszukiwanie ciekawych, nowych tematów, wyjazdy do wiosek, przeprowadzanie wywiadów i robienie zdjęć. W wyjazdach może asystować Ci tłumacz, jeżeli obawiasz się, że nie dasz rady nawiązać kontaktu z mieszkańcami wsi, nieznającymi często języka angielskiego. Możesz zająć się także angielską sekcją strony internetowej pisma, a także jego promocją w mediach społecznościowych.

American volunteer interviewing for a print piece in Romania

Przeprowadzając wywiady z mieszkańcami zyskasz najgłębszy wgląd w rumuńską kulturę. Będziesz mieć także możliwość uczestniczenia w wiejskich festiwalach lub skosztować miejscowych potraw. Ciekawym doświadczeniem będzie też kontakt z mniejszościami etnicznymi zamieszkującymi Rumunię.

Będziesz miał styczność także z ukazującym się online „Voices in the World”, platformie wymiany poglądów dla młodych dziennikarzy i publicystów. To doskonałe miejsce, by opublikować tekst napisany z punktu widzenia obcokrajowca!

W jednej z lokalnych szkół możesz także pracować z grupką zapalonych dziennikarsko dzieci, by w wyniku cotygodniowych spotkań wyprodukować numer szkolnego, małego pisma.

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲