You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat Archeologiczny w Rumunii

Start

Volunteers recovering pottery pieces on the Archaeology project in Romania

W Rumunii, pod ziemią, wciąż spoczywa wiele skarbów przeszłości, które czekają na wydobycie. Dzięki naszemu archeologicznemu projektowi w Rumunii masz szansę własnoręcznie wydostać je na światło dzienne! Będziesz mógł uczestniczyć w pracach wykopaliskowych w kilku miejscach w Rumunii (na wykopaliskach w Deva, Alba-Julia, Bordusani-Popina i w Harszowej), której historia sięga czasów starożytnych – na jej ziemiach znajdowała się należąca do Cesarstwa Rzymskiego prowincja Dacja. Również i dalsza historia tych ziem pamięta wiele fascynujących wydarzeń, takich jak rządy Vlada Palownika – powszechnie znanego jako „Drakula” w Transylwanii. Dzięki naszemu projektowi będziesz mógł poznać bliżej legendę, która narosła wokół tego człowieka i skonfrontować ją z faktami historycznymi, a także pracować na wykopaliskach, które odsłaniają pamiątki z tamtych czasów!

Gap Year volunteers dig on an archaeological site on the Archaeology project in Romania

Zobaczysz także, jak wygląda codzienna praca archeologa – od czynnego udziału w wydobywaniu reliktów przeszłości po pracę nad ich rekonstrukcją i dokumentowanie wykopalisk. Czas spędzisz też w muzeach, ucząc się na znajdujących się tam przykładach historii i zdobywając wiedzę, która później przyda Ci się podczas prac wydobywczych. Poza pracą na wyżej wskazanych stanowiskach wykopaliskowych będziesz miał okazję pracować na starych cmentarzach przy identyfikacji i restaurowaniu starych grobów, uczestniczeniem w wydobywaniu kości i artefaktów na starożytnym stanowisku cmentarnym w Sibiu, a także zwiedzić ufortyfikowane, romańskie kościoły w Transylwanii i letni pałac Brukenthal w Avrig. Zależnie od miejsca, w którym uczestniczysz w wykopaliskach zatrzymasz się w schronisku, hotelach, w obozie archeologicznym lub u lokalnych rodzin. Będziesz mieć możliwość, by poznać się z innymi uczestnikami projektu, a także innych projektów, które organizujemy w Rumunii. W weekendy masz też szansę pojechać do Braszowa.

Projekt z racji wykopaliskowego charakteru prowadzonego na świeżym powietrzu nie jest dostępny w okresie zimowym, od października do marca. W tym okresie wolontariusze będą zaangażowani w działania Instytutu Archeologii Uniwersytetu w Cluj pracując na terenie uniwersytetu przy inwentaryzacji znalezisk.

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲