Dowiedz się więcej

W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm oferujących projekty wolontariatu. Niestety, w przypadku wielu z nich, może istnieć ogromna różnica w jakości i standardach. 

Dlatego właśnie powinieneś sprawdzić, jakiej firmie organizującej wolontariaty za granicą możesz zaufać. To pomoże ci podjąć opartą na danych decyzję która umożliwi ci naprawdę mieć wpływ, oraz która będzie troszczyć się o twoje bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą. Innymi słowy, pomoże ci dowiedzieć się, które organizacje są odpowiedzialne i oferują etyczne wolontariaty

W Projects Abroad, organizujemy zrównoważone projekty na całym świecie już od ponad 25 lat. Do dziś zaufało nam ponad 115 000 wolontariuszy. Jako lider branży w zakresie odpowiedzialnego podróżowania, stworzyliśmy checklistę, którą zawsze się kierujemy, i zachęcamy inne organizacje, by zrobiły to samo. 

8-częściowa checklista determinuje, w jaki sposób definiujemy odpowiedzialny wolontariat:

Care volunteers with school children in Africa

1. Przedstawiamy prawdziwy dowód wpływu

Organizacje powinny być transparentne w temacie swojego wpływu.  Wierzymy, że najlepszą praktyką jest publikowanie rocznego raportu wpływu

Co więcej, organizacje skupione na zrównoważonym wolontariacie za granicą muszą pracować na rzecz długofalowych celów i stosować silne procedury monitoringu i ewaluacji. To jest istotne, aby zmierzyć wpływ. 

W Projects Abroad pracujemy na rzecz celów związanych ze zrównoważonym rozwojem, ustalonych przez ONZ, i ustanawiamy własne narzędzia do monitoringu i ewaluacji, takie jak plany zarządzania lub baza globalnego wpływu. Ta struktura oznacza także, że możesz  wziąć udział w odpowiedzialnym projekcie w trybie last minute, ponieważ te środki są stosowane przez cały rok we wszystkich naszych projektach, i możesz dołączyć w każdym czasie. 

Zastanawiasz się, jaki wpływ możesz mieć, jeśli jesteś wolontariuszem tylko przez krótki czas? 

Ensuring safety equipment is used for diving volunteers

2. Nie zostawiamy bezpieczeństwa przypadkowi

Organizacji zajmującej się wolontariatem łatwo jest powiedzieć, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Rekomendujemy, abyś dowiedział się więcej o tym, jakie dokładnie środki stosuje dana organizacja.

Projects Abroad to złoty standard w bezpieczeństwie i wsparciu ze strony zespołu, ponieważ: 

 • Mamy swój zespół ds. zarządzania ryzykiem, który jest odpowiedzialny za wdrażanie i regularne sprawdzanie naszych protokołów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa
 • Wszystkie nasze projekty, zakwaterowanie i transport są regularnie prześwietlane i oceniane pod kątem ryzyka (oceny ryzyka są dostępne na żądanie).
 • Zatrudniamy nasz własny, pełnoetatowy zespół w każdej z naszych destynacji. Członkowie zespołu są sprawdzeni pod kątem niekaralności i otrzymują regularne szkolenie, także z zakresu pierwszej pomocy. 
 • Mamy plany zarządzania kryzysowego i w sytuacjach nagłych, aby upewnić się, że każda z destynacji jest gotowa na wszelkie ewentualności. 
 • Mamy wewnętrznego doradcę medycznego.
 • Każdy uczestnik otrzymuje ubezpieczenie medyczne i podróżne w standardowej cenie projektu. Pokrywa ono wszelkie koszty od wydatków medycznych po utratę bagażu.
 • Mamy rygorystyczne protokoły opieki nad dziećmi. 
 • Zapewniamy dokładne przygotowanie przed wyjazdem, włączając w to kurs świadomości kulturowej
 • Nasze praktyki dotyczące bezpieczeństwa zostały zewnętrznie sprawdzone i otrzymały akredytację ze strony takich organizacji jak Expedition Providers Association, Learning Outside the Classroom Quality Badge i British Standard 8848.

3. Zapewniamy wsparcie lokalnych zespołów

Myślimy że to ważne, aby zawsze sprawdzić przed rezerwacją projektu, kto będzie odpowiedzialny za twoje bezpieczeństwo i dobrostan na miejscu. 

Niektóre organizacje po prostu rekrutują wolontariuszy i wysyłają ich do niezależnych firm. Więc możesz myśleć, że odbywasz wolontariat z jedną firmą, ale tak naprawdę odbywasz go z lokalnym podwykonawcą. To oznacza, że organizacja, której płacisz, nie ma pełnej odpowiedzialności za projekt ani za twoje bezpieczeństwo. Są po prostu pośrednikami. 

Nigdy nie outsourcujemy bezpieczeństwa i dobrostanu naszych wolontariuszy innym firmom. Kiedy rezerwujesz projekt z Projects Abroad, jesteś z nami od początku do końca. Dlaczego to dobre? Ponieważ bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za to, co robimy, od momentu pierwszego kontaktu, do chwili, jak powrócisz do domu.

4. Możesz dowiedzieć się, jak wydajemy twoją opłatę

Organizacje wolontaryjne powinni zawsze być otwarte na temat tego, w jaki sposób wykorzystują pieniądze. Organizacja powinna być w stanie zapewnić ci jasny opis tego, w jaki sposób wydawana jest twoja opłata za program. Możesz przeczytać, w jaki sposób my wykorzystujemy tę opłatę

Zachęcamy cię także, byś dowiedział się, co zawarte jest w tej cenie, a co nie. Nasza cena może być wyższa niż cena w innych organizacjach, ale jesteśmy dumni z tego, że nie mamy żadnych ukrytych opłat. We also encourage you to find out what’s included in your fee and what’s not. Cena za nasz program zawiera wszystko w standardzie, w tym:

 • Odbiór/przywóz na lotnisko 
 • Transport naziemny do i z miejsca pracy 
 • Trzy posiłki dziennie
 • Ubezpieczenie medyczne i podróżne 
 • Szkolenie 
 • Międzynarodowe opłaty za bank i kartę kredytową 

Nie lubimy niespodzianek i nie lubimy być zaskakiwani, dlatego nie oczekujemy tego również od ciebie!

5. Upewniamy się, że nasze projekty są zrównoważone

Zrównoważone podróżowanie oznacza, że twój wpływ nie kończy się, kiedy wracasz do domu. Zamiast tego, projekty kontynuują swój korzystny wpływ na środowisko i lokalne społeczności. Niektóre organizacje wizytują kraj tylko wtedy, gdy mają wolontariuszy. To oznacza, że przez parę tygodni w roku wolontariusze wspierają projekt, ale potem nie ma on wsparcia przez resztę roku. 

W Projects Abroad, mamy permanentne bazy w każdej społeczności, w której pracujemy, co oznacza, że wolontariusze mogą do nas przyjeżdżać przez cały rok. To pomaga upewnić się, że wszystkie nasze projekty wspierają zrównoważone i etyczne podróżowanie poprzez pracę na rzecz długoterminowych celów. 

Wszystkie nasze projekty nakierowane są na długofalowe cele. Te cele zostały ustalone po rygorystycznym oszacowaniu potrzeb wraz z lokalnymi społecznościami. Są także powiązane z celami ONZ dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. 

Każdy projekt ma swój własny plan zarządzania, który pozwala połączyć codzienne obowiązki z długofalowymi celami ustalonymi dla projektu. Aby pomóc nam monitorować i oceniać nasze postępy, zbudowaliśmy globalną bazę wpływu i publikujemy dane corocznie w globalnych raportach wpływu.

6. Udzielamy ci wszelkich informacji

Wierzymy, że to istotne, iż otrzymasz wszystkie szczegóły związane ze swoim projektem i zakwaterowaniem, zanim zaczniesz podróż. Jak inaczej mógłbyś się przygotować i skorzystać jak najwięcej ze swojego czasu za granicą?

Abyś mógł zacząć z przytupem i od pierwszego dnia wywierać wpływ, upewniamy się, że masz szczegółową informację co najmniej jeden miesiąc przed rozpoczęciem podróży na swojej osobistej stronie www. Ta informacja zawiera szczegóły na temat twojego:

 • Miejsca pracy
 • Stanowiska
 • Zakwaterowania
 • Członków rodziny goszczącej 
 • Zasobów, aby zacząć planować aktywności/zadania
 • Danych kontaktowych do naszego zespołu w destynacji 

Możesz zawsze się z nami skontaktować, jeśli masz jakieś pytania.

7. Jesteśmy organizacją godną zaufania

Wierność zasadom jest dla nas podstawową wartością, zarówno dla naszych wolontariuszy jak i dla stażystów, oraz dla społeczności, w których pracujemy. Dlatego wierzymy, że wszystkie organizacje zajmujące się wolontariatem powinny mieć swoje własne polityki i protokoły dotyczące tego, w jaki sposób postępować z:

 • Ochroną dzieci 
 • Ochroną zwierząt
 • Etyką medyczną
 • Kodeksem postępowania wolontariusza
 • Zdrowiem i bezpieczeństwem

Odpowiedzialna organizacja wolontaryjna powinna zawsze mieć dobrze udokumentowane polityki, które możesz przeczytać przed zgłoszeniem się do projektu.

8. Wszystkie umiejętności są dopasowane do potrzeb

Wolontariusze bez profesjonalnych umiejętności wciąż mogą mieć wpływ, ale pod warunkiem, że organizacja zapewnia niezbędne struktury. W Projects Abroad zawsze upewniamy się, że:

 • Twoją rolą jest wspieranie lokalnych specjalistów
 • Jesteś przypisany do lokalnego superwizora
 • Masz odpowiednie doświadczenie, jeśli jest potrzebne w projekcie
 • Nasi eksperci dopasują twoje doświadczenie do właściwego projektu 
 • Organizujemy warsztaty i szkolenia w twojej destynacji, by rozwinąć twoje umiejętności 
 • Nasi rodzimi użytkownicy języka angielskiego pomagają ci w lekcjach angielskiego

Projects Abroad działa zgodnie z każdym punktem z tej checklisty. Jako lider branży, zachęcamy inne organizacje, aby trzymały się tych samych wysokich standardów.

Nie możesz znaleźć tego, czego szukasz?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami ds. projektów. Z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.

+44 1273 007 230

lub napisz e-mail:

aby rozpocząć planowanie

Nasze akredytacje