You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat do Tanzanii?

Procedury przyjazdowe
  • Lotnisko docelowes: Kilimandżaro (JRO) lub Dar Es Salaam (DAR)

Projects Abroad volunteers with a local Tanzanian host family

Jeżeli wybrałeś projekt odbywający się w Aruszy, po przybyciu na lotnisko szukaj osoby, która trzymać będzie kartkę z logotypem Projects Abroad. Drogę z lotniska do centrum miasta spędzisz w taksówce. Wybierając z kolei Dar Es Salaam jako lokalizację projektu, możesz postarać się o lot z lądowaniem na lokalnym lotnisku. Również w tym przypadku przy pomocy taksówki dostaniesz się do miasta. Niezależnie od lotniska i miasta docelowego, prosto po podróży udasz się wraz z naszym pracownikiem do domu Twojej goszczącej rodziny.

Rodziny, z którymi współpracujemy w Aruszy mieszkają w różnych częściach miasta. Niektóre z domów znajdują się w podmiejskim obszarze, zwanym USA River, oddalonym od ścisłego miasta o około 40 minut drogi lub w obszarze zwanym Monduli, położonym około godziny drogi na zachód.

Po przybyciu do domu i pierwszym powitaniu z gospodarzami będziesz mieć czas, by rozpakować się i odpocząć po trudach podróży. Tanzańczycy znani są ze swojej gościnności i szybko będziesz miał okazję jej doświadczyć! Nie obawiaj się o sprawy związane z wyżywieniem – daj nam znać wcześniej, jakie są Twoje potrzeby. Jeśli jesteś wegetarianinem, nie będzie to stanowić problemu.

Większość rodzin używa na co dzień lokalnego języka kiwashi oraz angielskiego. Domy posiadają także ogródki i często rozleglejsze obszary wypoczynkowe, w obrębie których możesz spędzać czas wolny i rozkoszować się widokami!

Zapoznanie i aklimatyzacja

Volunteers take part in a drumming lesson in Tanzania, Africa

Każdy przybywający do Kenii musi uiścić opłatę za możliwość wykonywania pracy na terenie kraju („CTA – Carrying out a temporary assignment – permit”) wynoszącą 200 USD, jeśli zatrzymasz się w Aruszy, lub 250 USD przy wyborze Dar Es Salaam. Miej przygotowane także kopię swojego paszportu, wizy, kopie zdjęć paszportowych (5 w przypadku zatrzymania się w Aruszy, 5 dla Dar Es Salaam) oraz wypełniony kwestionariusz. Pomożemy Ci w procedurach uiszczania opłaty, ale zwróć uwagę przed wylotem, że kwota ta nie jest wliczona w koszta projektu!

Następnego dnia po przyjeździe, pokażemy Ci miasto, dzięki czemu poznasz lokalizacje istotnych punktów, takich jak banki, kantory walutowe, kafejki internetowe czy szpitale. Poznasz także dogodne trasy, dzięki którym dostaniesz się do naszego biura i do miejsca, w którym odbywać będziesz praktykę. W naszym biurze zapoznasz się z procedurami bezpieczeństwa i dowiesz się, jakich zachowań unikać przez wzgląd na różnice kulturowe.

Nasz biuro w Aruszy położone jest w centrum miasta, tuż przy drodze prowadzącej do USA River. Możesz zatrzymać się w nim zwiedzając samodzielnie miasto i odpocząć na jego terenie. Nieopodal budynku jest przystanek busa, dzięki czemu łatwo trafisz do biura oraz będziesz w stanie udać się samodzielnie do miejsca wolontariatu lub na wycieczkę. Biorąc udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie niezbędne koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

Biuro w Dar es Salaam jest także łatwe do znalezienia – znajduje się obok dużego centrum handlowego zwanego Milimani. Dzięki swojemu położeniu, łatwo dostaniesz się do niego przy pomocy busa lub taksówki.

Volunteers in Tanzania travel in local buses to their projects

W obu biurach znajdziesz także, prócz naszych zawsze skorych do pomocy pracowników, narzędzia i literaturę, które pomogą Ci w projektach, zwłaszcza tych z zakresu nauczycielstwa. Możesz zawsze zatrzymać się, by odpocząć, zrelaksowa się i poczytać świeże gazety. Do naszych biur przychodzą także nauczyciele oraz lekarze zaangażowani w nasze projekty. To doskonałe miejsce, by porozmawiać z nimi o Twoich praktykach i ich postępach!

W Tanzanii rok składa się z dwóch pór – letniej, suchej, trwającej od czerwca do listopada oraz wilgotnej – zimowej – od grudnia do maja. W obszarze, w którym działamy, z uwagi na uwarunkowania geograficzne padają okresowe deszcze. Możesz spodziewać się ich od października do grudnia (wtedy najczęściej są to krótkotrwale opady) oraz od marca do maja (wtedy opady z reguły trwają dłużej). Zachęcamy do wzięcia nieprzemakalnych i ciepłych ubrań – może wtedy być odczuwalnie chłodniej niż na co dzień!

Pod koniec Twojego pobytu odwieziemy Cię taksówką na lotnisko, w Kilimandżaro, Aruszy lub Dar Es Salaam, zależnie od tego, gdzie odbywał się Twój projekt.