You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat na Sri Lankę?

Procedury przyjazdowe
  • Lotnisko docelowe: Kolombo (CMB)

High school volunteers in Sri Lanka

Gdy pierwszy raz odetchniesz cejlońskim powietrzem, zdziwisz się, jakie jest ono gorące i wilgotne. Wkrótce będziesz musiał się do niego przyzwyczaić! Wśród ludzi czekających na lotnisku znajdziesz pracownika Projects Abroad. Poznasz go łatwo po trzymanej karteczce z logotypem organizacji i zabierze prosto do domu, w którym zatrzymasz się na czas trwania projektu. Będziesz mógł przez pewien czas odpocząć po trudach podróży. Popołudniem lub następnego ranka nasz pracownik ponownie przyjdzie po Ciebie, by zabrać Cię do miasta na krótki posiłek i wycieczkę, w czasie której możecie omówić kwestie związane z projektem. Możesz też śmiało pytać, jeśli masz jakieś wątpliwości.

Weź pod uwagę, że jeśli Twój przylot nastąpi w piątek, będziemy w stanie zabrać Cię na wycieczkę po Kolombo dopiero w poniedziałek (chyba, że przylot nastąpi w piątek z rana). Jeśli tak się zdarzy, będziemy z Tobą w kontakcie w czasie weekendu i będziemy w stanie zaprosić Cię na weekendowe wydarzenia integracyjne, na których poznasz innych wolontariuszy. Możemy uczynić podobnie w przypadku, kiedy na Cejlon przybędziesz w czasie weekendu.

Większość wolontariuszy meszka w odległości kilku godzin od Kolombo, pośród okolicznych, nadbrzeżnych, małych miasteczek, takich jak Negombo lub Kalutara. Rodziny, u których zatrzymasz się są niezwykle gościnne i z ochotą wykorzystają każdą okazję, by poćwiczyć swój język angielski i w zamian pokazać Ci podstawy ich ojczystego języka – syngaleskiego. Pokażą Ci również swoją rodzimą kuchnię, Odkryjesz, że jest dość podobna do kuchni indyjskiej – używa się w niej dużo ryżu i curry, a także owoców, ryb oraz wodorostów – wyspiarskie położenie Sri Lanki odbija się oczywiście na lokalnej kuchni.

Zapoznanie i aklimatyzacja

Buddha in Polonnaruwa, Sri Lanka

Po zapoznaniu się z rodziną, nasz pracownik opowie Ci więcej o lokalnych zwyczajach i zabierze w miejsce, w którym odbywać będziesz swoją praktykę. Będziesz tam w stanie ustalić plan projektu i grafik an okres Twojego pobytu.

Do miejsca pracy dostaniesz się, zależnie od miejsca, w którym będziesz mieszkał, pieszo lub przy pomocy busa. Jeśli druga opcja będzie konieczna, pokażemy Ci, które linie wybrać i w którym miejscu powinieneś wysiąść. Jeśli bierzesz udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

Sri Lanka to relatywnie niewielki kraj, dlatego łatwo będzie Ci dostać się w inne miejsca wyspy, jeśli masz ochotę zwiedzać jej zabytki lub podziwiać naturę. Łatwo dostaniesz się wszędzie przy pomocy busa, jadąc główną, państwową drogą wzdłuż wybrzeża. Najłatwiejszą i najbardziej pewną opcją na utrzymanie kontaktu z najbliższymi jest wykorzystanie Internetu. Pod koniec Twojego pobytu na wyspie odwieziemy Cię taksówką bezpośrednio na lotnisko.