You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat do Rumunii?

Procedury przyjazdowe
  • Lotnisko docelowe: Bukareszt (OTP)

Volunteer hanging out in Brasov, Romania

Zapoznanie i aklimatyzacja

Po przybyciu do Braszowa będziesz mieć resztę dnia dla siebie – to dobry moment, by odpocząć po trudach podróży. Następnego dnia nasz pracownik odbierze Cię i weźmie na wycieczkę po Braszowie, w czasie której opowie Ci więcej o życiu w Transylwanii. Pokażemy Ci lokalizację istotnych punktów, takich jak banki, kantory walutowe, kafejki internetowe czy szpitale. Braszów to małe miasteczko, po którym oraz po którego okolicy łatwo przemieścisz się lokalną linią busów.

Następnego dnia zabierzemy Cię do miejsca, w którym będziesz pracować. Tam poznasz swojego przełożonego i razem omówicie kwestie dotyczące Twojego grafika i obowiązków. Większość lokalizacji jest położona na tyle blisko miejsca, w którym się zatrzymasz, że będziesz w stanie dojść tam pieszo, jeśli jednak okaże się, że jest nieco zbyt daleko, sugerujemy użycie busa. Jeśli bierzesz udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie niezbędne koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

Wszyscy wolontariusze zatrzymują się w domach lokalnych rodzin. Rumuńskie rodziny są niezwykle gościnne i przyjazne, z chęcią pokażą Ci ich rodzime potrawy i tradycje. Typową potrawą jest (poprzedzony kieliszkiem palenki, lokalnego winiacza) miska zupy (po rumuńsku „ciorb”) z przystawkami w postaci potrawki ze śmietany lub lokalnych gołąbków (zwanych „sarmal”) lub faszerowanych papryczek („umpluti”). Koniecznie spróbować musisz mamałygi – potrawki z kukurydzy podawanej z kozim serem. Jako coś słodkiego do przegryzienia po wszystkim, poczęstowany zostaniesz jabłecznikiem lub ciastem z wiśniami.

Volunteers go on a walk in Romania

Rumunia to prawdziwy raj dla miłośników zwiedzania – nie dość, że przesiąknięta historią i zabytkami, podróżowanie po niej jest niezwykle łatwe dzięki rozbudowanej sieci pociągów. Opodal Braszowa zobaczyć możesz miejsce narodzin niesławnego Vlada Palownika, znanego szerzej pod imieniem Drakula, a także piękne, średniowieczne miasto Sibiu. Warto odwiedzić także Sighisoarę oraz stolicę – Bukareszt. Latem możesz także skorzystać ze słońca i ciepła na plażach Morza Czarnego.