You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat do RPA?

Procedury przyjazdowe
  • Lotnisko docelowe: Kapsztad (CPT) lub Polokwane (PTG)

Male volunteer with his host family in their home in Cape Town, South Africa

Pierwszym, co rzuci Ci się w oczy po przylocie do Republiki Południowej Afryki, jest zaskakująco duże zróżnicowanie rasowe i pochodzenie mieszkańców. Nie będziesz ani wtapiać się w tłum, ani odstawać. Po ukończeniu odprawy, szukaj osoby, która trzymać będzie kartkę z logotypem Projects Abroad.

Wszystkie realizowane przez nas projekty, za wyjątkiem tych z zakresu ochrony środowiska, odbywają się w Kapsztadzie. W czasie ich trwania wolontariusze zatrzymują się w domach lokalnych rodzin, usytuowanych zazwyczaj w położonych na południu terenach podmiejskich. Tam też zostaniesz zabrany prosto z lotniska, dzięki czemu będziesz mieć możliwość poznania bliżej rodziny, u której się zatrzymasz oraz, być może, innych wolontariuszy.

Kolejnego dnia, Pracownik Projects Abroad zabierze Cię do naszego lokalnego biura, gdzie poznasz nasz personel oraz poznasz szczegółowe procedury bezpieczeństwa i sugestie, czego należy unikać, by nie popaść w kłopoty.

Zapoznanie i aklimatyzacja

A group picture of volunteers and children in South Africa

Kolejny dzień spędzisz na wyprawie, w czasie której zetkniesz się bliżej z południowoafrykańską kulturą. Wybierzesz się na wycieczkę po Kapsztadzie, skosztujesz lokalnej kuchni będącej mieszanką wielu kuchni z całego świata (pokropionej wybornym, lokalnym winem), a ostatecznie odwiedzisz po raz pierwszy lokalizację, w której będziesz działać wolontaryjnie. Biorąc udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie niezbędne koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

Komunikacja działa sprawnie nie tylko na obszarach miejskich. Jeśli będziesz chciał wybrać się w czasie weekendu za miasto, by zwiedzać przykładowo słynne Góry Stołowe, możesz wybrać połączenia pociągowe lub tanie linie lotnicze. Powszechnym środkiem transportu dla turystów zwiedzających okoliczne obszary są tzw. „bazbusy”. Internet jest powszechnie dostępny w obszarach miejskich i stanowi najpewniejszą oraz najtańszą możliwość utrzymywania kontaktu z najbliższymi.

Projekty z zakresu ochrony środowiska

A beautiful view from atop a hill in Botswana, Southern Africa

Jeśli wybrałeś projekt z zakresu ochrony środowiska, Twoim docelowym portem lotniczym będzie lotnisko Polokwane w samym sercu dorzecza Limpopo. Jeśli jesteś w stanie, postaraj się wybrać lot, którym dasz radę przybyć na miejsce w poniedziałek. Na miejscu czekać na Ciebie będzie nasz pracownik, który zabierze Cię w trzygodzinną podróż przez dzikie ostępy do naszej bazy w Wild at Tuli, nad brzegami Limpopo. Po przybyciu na miejsce możesz odpocząć po trudach podróży i poznać innych wolontariuszy. Powinieneś być wypoczęty, by wstać wcześnie rano – w godzinach południowych prace często ustają, wraz z gorączką pory południowej!

Mieszkanie na obszarze rezerwatu przyrody oznacza, że będziesz w tym czasie odseparowany od świata zewnętrznego. Sygnał telefoniczny może mieć trudności z łapaniem zasięgu, a na obszarze parku nie ma sprawnego połączenia internetowego. Z przyczyn bezpieczeństwa, nie możesz opuszczać bazy bez obecności jednego z członków Projects Abroad. W czasie weekendu jeden z wolontariuszy wraz z jednym z pracowników uda się do okolicznego miasta po uzupełnienie zasobów – zarówno pożywienia, jak i aktualnego zapotrzebowania na inne przedmioty. Po powrocie część świeżo zakupionych rzeczy ląduje na rusztach Braai (okopanego grilla), a wolontariusze spędzają resztę dnia na wspólnej zabawie.

Każdy wolontariusz odbywający jakikolwiek projekt na terenie Kenii może spędzić tydzień po zakończeniu swojego głównego projektu poświęcając się projektowi z zakresu ochrony środowiska. By zdobyć więcej informacji, odwiedź stronę projektu. Odwiedź także specjalną zakładkę z informacjami, by dowiedzieć się więcej o możliwości łączenia projektów i ich lokalizacji.