You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat do Nepalu?

Procedury przyjazdowe
  • Lotnisko docelowe: Katmandu (KTM)

Projects Abroad staff waits for volunteers to arrive at the airport in Nepal

Po przylocie do kraju położonego u podnóża najwyższych gór świata wypatruj na lotnisku dwóch osób, które rozpoznasz po trzymanej kartce z logotypem Projects Abroad. Razem z nimi udasz się do hotelu położonego w centrum Katmandu, w dzielnicy zwanej Thamel, gdzie odpoczniesz i zjesz coś przed wyruszeniem w dalszą przygodę.

Jeżeli bierzesz udział w projekcie z zakresu ochrony środowiska, spędzisz pierwszą noc w hotelu w Katmandu (chyba że Twój przylot będzie miał miejsce bardzo wcześnie rano, wówczas możliwy będzie wylot z Katmandu do Pokhary jeszcze tego samego dnia). Po przylocie do podgórskiej Pokhary, przenocujesz w miejscowym hotelu, a rano, po trwającej 3,5 godziny podróży do stacji jeepów, udasz się w godzinną podróż do Ghandrukh, gdzie odbywa się Twój projekt.

Zapoznanie i aklimatyzacja

Volunteers taking a break from work in Nepal, Asia

Zależnie od tego, o której porze dnia przybyłeś do Nepalu, Twoja zapoznawcza wycieczka po Katmandu może odbyć się jeszcze tego samego dnia lub z rana następnego. Nasz pracownik wskaże Ci istotne lokalizacje, takie jak banki, urzędy pocztowe, kantor wymiany walut i kafejki internetowe. Po zapoznaniu się z miastem, zabierzemy Cię do domu rodziny, która gościła Cię będzie w czasie Twojego pobytu w Nepalu.

Współpracujemy z naszymi rodzinami już od wielu lat, dlatego możemy zaręczyć, że szybko poczujesz się u swoich gospodarzy jak w domu. Będą zainteresowani tym, co będziesz robić na miejscu i tym, czym zajmujesz się na co dzień. Dawaj im znać, kiedy będziesz planował późniejszy powrót – będą martwić się Twoją dłuższą nieobecnością! Nasze rodziny mieszkają zarówno w samym Katmandu, jak i w wiejskich regionach podmiejskich, na obszarze Doliny Katmandu.

Zależnie od tego, czy miejsce, w którym będziesz odbywać swoją praktykę jest położone blisko lub dalej, odwiedzisz je jeszcze tego samego lub następnego dnia. Czasem wystarczy krótki spacer, by dostać się do niego z domu rodziny, u której się zatrzymasz, czasem jednak konieczna jest krótka jazda busem. W takim przypadku oczywiście wskażemy Ci najodpowiedniejsze i najszybsze połączenie. Jeżeli bierzesz udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie niezbędne koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

Wraz z opiekunem projektu będziesz w stanie ustalić grafik i nakreślić plany wolontariatu na okres Twojego pobytu. W razie pytań lub wątpliwości, będziemy dostępni dla Ciebie przez 24 godziny, każdego dnia w tygodniu.

Będąc w Nepalu, koniecznie skorzystaj z każdej okazji, by spróbować lokalnych potraw. Bardzo popularnym daniem jest dhal bhat – ryż doprawiony specjalną zupą (wegetarianie bez problemu mogą skosztować tego dania). Jeśli cenisz sobie kuchnię, do której przywykłeś, znajdziesz w Katmandu także zachodnie restauracje, między innymi włoską pizzerię, a także szeroki zakres smaków Azji – od tajskiej czekoladziarni, po restauracje japońską i chińską. Jeśli masz ochotę na dania meksykańskie, będziesz w stanie zjeść również i tacos.

Odwiedzając Nepal, koniecznie zabierz wygodne i wytrzymałe buty do wędrówki górskiej oraz aparat fotograficzny. Nie możesz odmówić sobie wycieczki krajoznawczej i uchwycenia na fotografii scenerii najwyższych gór świata oraz zamieszkujących je ludzi!