You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat w Mongolii z Projects Abroad

Start
Map of volunteer placement in Ulaanbaatar, Mongolia
Volunteer Mongolia Male volunteer with a host family in Mongolia Volunteer and local construct a home in Mongolia Male volunteer interacting with a local woman in Mongolia Volunteer on a Medical Outreach
« »
  • Lokalizacja: Ułan Bator
  • Zakwaterowanie: Rodziny goszczące
  • Język lokalny: Język mongolski
Informacje o kraju

Mongolia, o obszarze zbliżonym do 1/3 terytorium Europy, to kraj Azjatyckich stepów wciśnięty między Rosję a Chiny. Na myśl o Mongolii, kraju Czyngischana i wędrownych klanów nomadów, przed oczami pojawiają się obrazy odległych i bezkresnych ziem, gdzie tempo życia jest zupełnie inne od naszego.

Mongolia to kraj dla poszukiwaczy przygód; kraj o niezwykle bogatej historii, obejmującej czasy Chińskich dynastii aż po komunizm radziecki. Trudno sobie wyobrazić, że było to kiedyś najpotężniejsze imperium rządzące całym światem rozciągające się od Indonezji aż po Austrię. Współcześni Mogołowie, potomkowie Czyngischana, synowie i córki komunizmu, wkroczyli wraz ze swoim starożytnym państwem w XXI wiek, gdzie między odległymi klasztorami po pustynnych drogach buddyjscy kapłani jeżdżą japońskimi jeepami.

Ułan Bator, stolica Mongolii słynąca z niespiesznego tempa życia, to miasto wielu kontrastów. Komunistyczne wieżowce z wielkiej płyty przeplatają się z tradycyjnymi namiotami – znanymi pod nazwą gerów. Współczesne firmy prosperują pod okiem Mongołów przechadzających się po ulicach w tradycyjnych strojach ludowych. Ponad 1/3 mieszkańców Mongolii należy do koczowniczych lub półkoczowniczych plemion pasterskich, wiodących życie z dala od stolicy w ten sam sposób, jak ich przodkowie przed wiekami.

Volunteer meets local children in Mongolia, Asia

Mongolia to także kraj niezwykłych krajobrazów – od niedostępnych gór z ich bogatą fauną i florą po dziką przyrodę pustyni Gobi (słynnej z powodu kości dinozaurów!); miejsce, gdzie starożytna historia i kultura nadal pozostają żywe w otoczeniu przepięknych klasztorów i zdumiewających odkryć archeologicznych.

Na wszystkich zainteresowanym wolontariatem w krajach rozwijających się czeka szeroka oferta projektów do wyboru bez względu na to, czy planujesz zrobić sobie rok przerwy w nauce lub pracy, czy też szukasz ciekawych ofert praktyk wakacyjnych.

Biuro Projects Abroad w Mongolii znajduje się w centrum Ułan Bator; tutaj też realizujemy większość projektów i kwaterujemy naszych wolontariuszy u miejscowych rodzin, dlatego też Ułan Bator można okrzyknąć stolicą społeczności Wolontariuszy. Praktyki i staże zawodowe obejmują obszary edukacji i szkolnictwa, opieki nad dziećmi, opieki zdrowotnej – medycyny, fizjoterapii, pielęgniarstwa i położnictwa, dziennikarstwa, sportu, weterynarii, prawa i praw człowieka oraz przedsiębiorczości.

Jeśli chcesz uciec od cywilizacji zachęcamy do udziału w projekcie o społeczności Nomadów – dwie godziny na wschód od Ułan Bator na rozległym stepie mongolskim.

Co warto zwiedzić będąc w Mongolii?

Camel in nature in the field of the volunteer placement in Mongolia

Życie w Mongolii nigdy nie wieje nudą. Jeśli szukasz niekonwencjonalnych przygód, warto rozważyć przyjazd właśnie tutaj. Będziesz umieszczony w jednym z najbardziej odległych krajów. Oddalając się od stolicy okazuje się, że drogi zaznaczone na mapie nie są w rzeczywistości drogami, a osady mogą być małe i tymczasowe. W pogoni za przygodą na pewno zechcesz odkryć odległe Góry Ałtaj i pustynię Gobi.

Możliwości podróży powiodą Cię przez step, gdzie będziesz mógł się zatrzymać z lokalną społecznością w gerze. Oszałamiające doświadczenia uczynią tę podróż niezwykłą. Może się okazać, że będziesz rozpalał ognisko z łajna wielbłąda! Czeka Cię niejedna podróż konna i raczenie się lokalnym napojem – tradycyjną specjalnością o nazwie airaag uzyskiwanej ze sfermentowanego mleka w formie alkoholowej lub bezalkoholowej.

Pozostając w Ułan Bator szybko zdasz sobie sprawę, że nie jest to stolica jak wszystkie inne. Oczywiście, są tu bary i restauracje, ale z każdego zakątka wyziera tradycja – koniecznie spróbuj miejscowej kuchni, szczególnie baraniny. W Ułan Bator można także doświadczyć wiejskiego życia, ponieważ miasto jest otoczone czterema świętymi szczytami, gdzie tereny leśne i stepowe z bogactwem dzikiej zwierzyny i ptactwa stanowią idealne miejsce pieszych wycieczek.

Nasze projekty w Mongolii

Grupowe wolontariaty dla młodzieży dostępne w Mongolii

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲