You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat do Kostaryki?

Procedury przyjazdowe
  • Lotnisko docelowe: San Jose (SJO)

A group of American Projects Abroad volunteers at a museum in Costa Rica, Central America.

Większość naszych projektów (z wyłączeniem tych z zakresu ochrony środowiska) odbywa się w San Jose lub Heredii. Najlepiej będzie, jeśli lotniskiem docelowym będzie dla Ciebie San Jose. Tam odbierzemy Cię i udamy się z Tobą w dalszą podróż. Poznasz naszego pracownika po trzymanej przez niego kartce z logotypem organizacji.

Jeżeli wybrałeś projekt z zakresu ochrony środowiska, po przylocie do Sam Jose zabierzemy Cię do lokalnego hotelu, gdzie przenocujesz przed wyruszeniem w dalszą drogę. Jeżeli przylot nastąpi wcześniej, do południa, możliwe będzie wyruszenie do miejsca odbywania się wolontariatu jeszcze tego samego dnia. Udasz się przy pomocy busa do Parku Narodowego Barra Honda. Podróż zajmuje około pięciu godzin.

Miej na uwadze, że jeśli chcesz przybyć do Kostaryki, lądując na innym lotnisku (najczęściej jest to lotnisko w Liberii) i chcąc być odebranym przez naszego pracownika, będzie to kosztować dodatkowe 185 USD. W tej cenie wliczony jest pobyt w hotelu na czas noclegu, jeśli będzie on wymagany. Możesz także przybyć do Sam Jose we własnym zakresie i spotkać się z nami na przykład na stacji busów. Wszystko możemy uzgodnić przed twoim wylotem.

Zapoznanie i aklimatyzacja

Projects Abroad Costa Rica volunteer poses for a picture with her host family.

W San Jose lub Heredii, zabierzemy Cię prosto do domu, w którym zatrzymasz się na czas pobytu. Tego popołudnia, będziesz mieć okazję do zapoznania się z gospodarzami, innymi wolontariuszami i czas, by odpocząć po trudach lotu. Znajdziesz także czas, by porozmawiać telefonicznie lub przez Internet z rodziną.

Kolejnego dnia roboczego nasz pracownik zabierze Cię na wycieczkę po mieście. Prócz zabytków i atrakcji turystycznych zobaczysz, gdzie znajdują się banki, kantory wymiany walut, urząd pocztowy i inne miejsca, które mogą być Tobie przydatne. Dowiesz się także więcej o kostarykańskiej historii i kulturze, a także poznasz dogodne trasy, którymi możesz dojść lub dojechać do domu swojej goszczącej rodziny, miejsca, w którym będziesz pracować i do biura Projects Abroad.

Kolejnego dnia przedstawimy Cię w miejscu, w którym realizować będziesz wybrany przez siebie projekt. Będziesz mógł zaplanować godziny, w których będziesz pracował oraz wypytać o wszystko, co nie jest jasne lub jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej. Kolejnego dnia rozpoczniesz już normalnie pracę według zaleceń, o których dowiesz się w trakcie spotkania zapoznawczego. Do miejsca pracy dostaniesz się, zależnie od miejsca, w którym będziesz mieszkał, pieszo lub przy pomocy busa. Jeśli bierzesz udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

Jeśli bierzesz udział w projektach z zakresu ochrony środowiska, procedurami zapoznawczymi zajmiemy się, gdy będziesz już na miejscu i zapoznasz z innymi wolontariuszami.

Dla wszystkich wolontariuszy realizujących projekty w Kostaryce umożliwiliśmy zrealizowanie po zakończeniu głównych praktyk dodatkowego tygodnia w ramach projektu z zakresu ochrony środowiska. Odwiedź jego stronę, by dowiedzieć się więcej, a także specjalną zakładkę z informacjami, by dowiedzieć się więcej o możliwości łączenia projektów i ich lokalizacji.