You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat na Jamajkę?

Procedury przyjazdowe

Photograph of group of volunteers and staff in Jamaica

Niezaleznie od tego, czy wybierzesz lotnisko w Kingston czy Montego Bay, na miejscu czekać będzie na Ciebie pracownik Projects Abroad, który zabierze Cię samochodem z lotniska. Szukaj osoby trzymającej kartkę z logotypem organizacji. Nasze biuro położone jest w Mandeville, a lotnisko w Kingston oddalone jest od niego o godzinę i czterdzieści pięć minut drogi. Lotnisko w Montego Bay oddziela od naszego biura odległość, którą pokonasz w dwie i pół godziny.

W Mandeville zabrany zostaniesz do domu swojej goszczącej rodziny. Zapoznasz się ze swoimi gospodarzami i będziesz mógł odpocząć nieco po trudach podróży.

Zapoznanie i aklimatyzacja

A Jamaican builder works alongside a Projects Abroad volunteer

W następującym dniu roboczym po Twoim przyjeździe zapoznasz się z naszym lokalnym personelem. Spędzisz dzień na objazdowej wycieczce po mieście, poznając lokalizację istotnych punktów, takich jak banki, kantory walutowe, kafejki internetowe czy szpitale. Poznasz także dogodne trasy, dzięki którym dostaniesz się do naszego biura i do miejsca, w którym odbywać będziesz praktykę pieszo lub komunikacją miejską. Biorąc udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie niezbędne koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

A group of volunteers relax and eat fresh fruit at their placement in Jamaica

Po wycieczce po mieście spotkasz się z naszymi pracownikami w biurze. Jest ono położone niedaleko od centrum Mandeville; musisz kierować się odrobinę w kierunku północnym. Na miejscu dowiesz się więcej o kulturze Jamajki i o tym, jakich zachowań warto unikać, by nie popaść nieświadomie w kłopoty.

Następnego dnia zabierzemy Cię do miejsca, w którym odbywać się będzie Twoja praktyka. Tam poznasz swojego przełożonego i kolegów z pracy. Razem ze swoim przełożonym zjesz szybki lunch i dowiesz się więcej o czekających Cię wkrótce obowiązkach. Większość lokalizacji jest położona na tyle blisko miejsca, w którym się zatrzymasz, że będziesz w stanie dojść tam pieszo, jeśli jednak okaże się, że jest nieco zbyt daleko, sugerujemy użycie taksówki.

Wszyscy wolontariusze zatrzymują się w domach jamajskich rodzin, gdzie zaznają bezpośrednio lokalnej kultury. Nie obawiaj się, jeśli jesteś wegetarianinem – damy radę zadbać o Twoje potrzeby żywieniowe. Większość rodzin ma swoje mieszkania w Mandeville, niektóre w domach położonych nieopodal – w Montego Bay, Black River i Accompong. Będziesz mógł bez problemu dogadać się z gospodarzami po angielsku. Porozumiewają się oni także językiem Patois – być może poznasz garść podstawowych zwrotów. Niektóre rodziny przyjmują jednocześnie więcej niż jednego wolontariusza, możesz więc mieszkać wspólnie z kolegą.

Na koniec pobytu odwieziemy Cię z powrotem na lotnisko, z którego będziesz wracał – Kingston lub Montego Bay.