Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat do Etiopii?

Procedury przyjazdowe

Ten projekt nie jest już dostępny. Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się o alternatywnych rozwiązaniach.

  • Lotnisko docelowe: Addis Ababa (ADD)

Female volunteer stands outside with Projects Abroad staff in Addis Ababa, Ethiopia

Większość wolontariuszy wybierających się do Etiopii przylatuje na lotnisko Bole w Addis Abebie, stolicy kraju. Zazwyczaj samoloty przylatują na nie późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Sugerujemy zaopatrzenie się w ciepłe ubranie – Addis Abeba położona jest ponad 2400 metrów nad poziomem morza, więc temperatury w nocy mogą być zaskakująco niskie. Po wylądowaniu i odebraniu bagażu, zostaniesz powitany przez pracownika Projects Abroad. Poznasz go łatwo po trzymanym znaku z logotypem organizacji.

Jeśli przybędziesz do kraju późno w nocy, udasz się taksówką do domu goszczącej Cię rodziny, gdzie możesz wziąć prysznic, odświeżyć się i odpocząć przez resztę nocy. Rano, wraz z pracownikiem Projects Abroad, poznasz zwyczaje i obyczaje panujące w Etiopii, a także po raz pierwszy skosztujesz tradycyjnej, etiopskiej potrawy – Injery.

Jeśli przylecisz z rana, odwieziemy Cię do hotelu, w którym przez kilka godzin odpoczniesz, zanim pracownik Projects Abroad zabierze Cię do naszego biura w stolicy. Tam poznasz resztę naszego zespołu, po czym udasz się na wycieczkę po mieście.

Zapoznanie i aklimatyzacja

Ethiopian host family prepares a traditional meal for Projects Abroad volunteers

W czasie wycieczki poznasz lokalizację ważnych dla Ciebie punktów, takich jak banki, kantory walutowe, kafejki internetowe czy oficyny pocztowe. Jeśli chcesz, elementem wizyty mogą być zabytkowe lokacje lub muzea. Możemy także pomóc Ci kupić lokalną kartę SIM dla Twojego telefonu lub telefon obsługiwany przez lokalną sieć telefoniczną. To także doskonała szansa na spotkanie innych wolontariuszy.

Wieczorem, zawitasz w domu goszczącej Cię rodziny. To z reguły przedstawiciele klasy średniej, żyjący w jednorodzinnych domach. Ceremoniał powitania odbędzie się najpewniej przy kubku tradycyjnej w Etiopii kawy. Już na wstępie, prócz wybornego napoju, zasmakujesz też elementu lokalnej kultury!

Szybko przekonasz się, że Etiopczycy jedzą dużo mięsa, głównie kurczaka i wołowiny, przyrządzone w pikantny sposób, zwany wot. Dania podawane są osobno, na licznych półmiskach – osobno warzywa, woty, sałatki i gulasze. Prócz tego, wspomniana wcześniej injera.

A group of Projects Abroad volunteers take a picture in Ethiopia, Africa

Następnego dnia zabierzemy Cię do miejsca, w którym odbywać będziesz swoją praktykę. Większość lokalizacji usytuowana jest niedaleko od miejsca, w którym będziesz mieszkał, więc dotarcie tam i z powrotem pieszo nie powinno stanowić wielkiego problemu. Przy odleglejszych lokalizacjach najlepszym środkiem lokomocji będzie komunikacja miejska. Biorąc udział w naszym standardowym projekcie, wszystkie niezbędne koszta związane z transportem będą pokryte przez nas.

Po mieście kursują biało-niebieskie minibusy, pełniące rolę publicznych taksówek – najszybszej i najpopularniejszej formy transportu miejskiego. Dojeżdżają wszędzie i zatrzymują się także wszędzie – wystarczy podnieść rękę, a dojeżdżając do miejsca, gdzie chcesz wysiąść, powiedzieć „waraj”, co znaczy „stop”.