You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak dolecieć na wolontariat na Wyspach Galapagos? 

Procedury przyjazdowe
  • Lotnisko docelowe: San Cristóbal (SCY)

A photo of a tortoise in Ecuador

Po wyjściu z samolotu odszukaj wzrokiem pracownika Projects Abroad. Poznasz go łatwo po trzymanej przez niego kartce z logo organizacji. Razem z nim, taksówką, udasz się do domu rodziny, u której zatrzymasz się na czas pobytu.

Na Wyspach Galapagos są dwa lotniska – w Santa Cruz i w San Cristobal. Planując przyjazd upewnij się, że portem docelowym będzie San Cristobal, bowiem tylko tam nasz pracownik będzie w stanie Cię odebrać. Jeśli jednak wybierzesz Santa Cruz, będziesz musiał we własnym zakresie dostać się busem do portu i łodzią na wyspę San Cristobal.

Pamiętaj, że całe Wyspy Galapagos są parkiem narodowym. Móc pracować i mieszkać w parku narodowym jest rzadką i cenną okazją, nie zmarnuj więc jej i chłoń każdą możliwą chwilę i wrażenie z pobytu na miejscu! Jak w większości parków narodowych, przy przybyciu w jego granice musi zostać uiszczona opłata wejściowa. Będzie to kwota 20 USD (w gotówce) przy przybyciu do Quito lub Guayaquil, w celu wyrobienia karty imigracyjnej. Ponadto po przylocie na archipelag, wolontariusze, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia muszą uiścić jeszcze jedną opłatę w wysokości 100 USD. Suma idzie w całości na cele utrzymania parku i ochrony miejscowej fauny. Koszta te są niestety niezależne od nas i konieczne do uiszczenia, oraz nie są wliczone w koszt projektu.

Wszystkie goszczące rodziny zlokalizowane są w miasteczku Puerto Baquerizo Moreno. Po przybyciu do jednego z domów zapoznasz się z jego gospodarzami i będziesz miał czas, by wypakować się i odpocząć.

Zapoznanie i aklimatyzacja

Projects Abroad volunteers play beach soccer on the Galapagos Islands

Następnego dnia po przyjeździe, pokażemy Ci okolicę, zaczynając od naszego biura. Zapoznasz się tam ze szczegółami dotyczącymi pobytu i procedurami bezpieczeństwa. Dalej, na wycieczce po Puerto Baquerizo Moreno, poznasz lokalizację istotnych punktów w topografii miasta – takich jak kantor wymiany walut, urząd pocztowy i kafejka internetowa. Możesz mieć też okazję poznać niektórych wolontariuszy spośród tych, którzy aktualnie przebywają na wyspach.

Jeszcze tego samego lub kolejnego dnia możesz odwiedzić miejsce, w którym odbywać będziesz praktykę. Dostaniesz się tam łatwo bez potrzeby korzystania ze środków komunikacji, ale jeśli będzie taka konieczność, wszystkie koszta z nią związane zostaną pokryte przez nas.

Twoja goszcząca rodzina posługuje się na co dzień językiem hiszpańskim. Niektórzy, zwłaszcza młodsi domownicy mogą posługiwać się także angielskim. Powinieneś jednak nastawić się na hiszpański model kulturowy. Twoi gospodarze mają świadomość, że możesz nie znać hiszpańskiego lub posługiwać się nim na poziomie podstawowym, więc chętnie pomogą Ci podszkolić się w jego używaniu lub nauczyć Cię podstaw. To mili, otwarci i serdeczni ludzie, którzy będą otwarci na Twoje potrzeby – jeśli jesteś wegetarianinem, nie musisz obawiać się o swoje posiłki.

A male volunteer picks up litter on an Ecuadorian beach

Nasze biuro w Puerto Baquerizo Moreno usytuowane jest w samym sen trym miasteczka i jest otwarte od poniedziałku do piątku od 9 rano do 5 po południu. Powinieneś zawsze zastać kogoś na miejscu, niemniej, czasem inne obowiązki mogą spowodować absencję pracownika na terenie biura. Możesz wtedy śmiało kontaktować się z nami telefonicznie. Na terenie biura znajdują się także książki i materiały pomocne przy projektach – zwłaszcza tych nauczycielskich i z zakresu opieki.

Wyspy Galapagos otwarte są dla przyjezdnych przez cały rok. Wyróżnić można trwające na nich dwie pory roku – ciepłą, trwającą od grudnia do maja – w tym czasie niebo jest pogodne i słońce mocno przygrzewa; chłodniejszą z kolei jest pora trwająca od czerwca do listopada. To wtedy najlepiej wybrać się na archipelag, by zaznać najwięcej wspomnień z obcowania z lokalnymi, endemicznymi gatunkami.

Pod koniec Twojego pobytu zaaranżujemy odstawienie Cię z powrotem na lotnisko.

Dla wszystkich wolontariuszy realizujących projekty w Ekwadorze umożliwiliśmy spędzenie jednego tygodnia po zakończeniu właściwego projektu na dodatkowym projekcie z zakresu ochrony środowiska. Zapoznaj się z opisem projektu oraz dowiedz się więcej o możliwości ich łączenia.