You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Wolontariat za granicą dla dorosłych (Careerbreak)

Wolontariuszka pozuje do zdjęcia

Wolontariat za granicą dla dorosłych jest tematem, który pojawiając się w naszej głowie nasuwa wiele pytań: Czy dam radę? Czy na wolontariacie zagranicznym będzie sama młodzież? Czy język na zagranicznym wolontariacie jest barierą? Czy będę bezpieczny?

Wolontariat za granicą dla dorosłych umożliwia zwiedzenie Machu Picchu

W tym przypadku pojęcie „osoba dorosła” określa każdego kto już pracuje bądź jest na emeryturze, co więcej myśli o zrobieniu careerbrake lub po prostu chce wyjechać na tydzień lub dwa, by spróbować turystyki w niecodziennym stylu.

Wolontariat za granicą dla dorosłych to dobry sposób na to by zwiedzić odległe zakątki świata od nieco innej strony. Pozwala poznać lokalną społeczność od podszewki, inaczej niż na to miejsce podróżując z od hotelu do hotelu gdzie poznajemy jedynie osoby z naszego kręgu kulturowego. Można zobaczyć jak żyją na co dzień, jakie mają zwyczaje i spróbować prawdziwej lokalnej kuchni.

Dodając do tego aspekt wolontariatu będziemy mieli połączenie, które oprócz korzyści dla nas samych będzie nieść pomoc innym.

Wolontariat za granicą dla dorosłych - Czy dam radę?

O ten aspekt nie trzeba się martwić. Przed wyjazdem na nasze projekty każdy z uczestników jest kompleksowo przygotowywany przez doradcę ds. wyjazdu na to czego może się spodziewać w kraju, w którym będzie odbywał się wolontariat. Uczestnik jest informowany chociażby o tym jakie szczepienia są potrzebne, które dokumenty trzeba ze sobą zabrać, a nawet jakiego rodzaju wtyczki w kontaktach używane są na miejscu.

Również po przylocie zostaje przydzielonych dwóch opiekunów, jeden od wsparcia socjalnego, który służy pomocą przez całą dobę, drugi będzie kierował nas merytorycznie podczas wykonywanych zadań . Dlatego jeżeli na jakimkolwiek etapie przygotowywania lub nawet już na miejscu pojawi się potrzeba konsultacji z opiekunem, nie ma z tym żadnego problemu.

Warto też mieć świadomość tego, że zadania, które wolontariusz będzie wykonywał na miejscu są dobierane adekwatnie do umiejętności. Dzięki temu każdy czuje się komfortowo.

Czy język na zagranicznym wolontariacie jest barierą?

Nie trzeba być językowym orłem by wyjechać na zagraniczny wolontariat. Wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego, by porozumieć się z lokalnymi opiekunami Projects Abroad. Na pewno trzeba umieć odnaleźć się w podstawowych sytuacjach, odpowiedzieć na proste pytania oraz móc sformułować własne. Można również przygotować sobie listę trudniejszych zwrotów, by w razie potrzeby móc do niej zajrzeć.

Wiele osób, z którymi będziemy pracować w czasie wolontariatu za granicą nie komunikuje się w języku angielskim. To będzie dobra okazja by rozwinąć umiejętność komunikacji pozawerbalnej, oraz możliwość nauczenia się kilku słów w języku lokalnym, wszak słowa przypisane do gestów przyswajamy dużo łatwiej.

Czy na wolontariacie zagranicznym będzie sama młodzież?

W naszych wolontariatach indywidualnych, których listę prezentujemy poniżej, biorą udział zarówno osoby młode jak i dorosłe, które rozpoczęły już karierę zawodową. Grupy pracujące na miejscu są mieszane, więc na wskroś utartym przekonaniom - nie wszyscy wolontariusze to młodzież.

Chcąc odbyć wolontariat w grupie osób będących w tym samym wieku, warto zastanowić się nad udziałem w wolontariatach grupowych:

Podczas takiego wyjazdu pewne jest, że pozna się wiele osób w podobnym do siebie wieku. Będzie można z nimi wykonywać wspólnie obowiązki, spędzać wolny czas, a kto wie? Może dzięki temu nawiąże się nowe znajomości na całe życie. Warto w tym miejscu przytoczyć wypowiedź jednego z naszych wolontariuszy – Pana Przemka „Dostałem pokoik w domu rodziny nepalskiej, który dzieliłem z Japończykiem, Kenjim. Okazało się, że zacząłem poznawać nie tylko Nepal, ale i Japonię! Potem dojechały jeszcze dziewczyny z Italii i utworzyła się mała grupka”. W czasie wyjazdu miał 48 lat, a czas, który tam spędził podsumowuje w bardzo konkretny sposób „Nigdy nie zapomnę tego, co tam przeżyłem. Serdeczność i szczerość tych ludzi wywarły na mnie ogromne wrażenie i wpłynęły na sposób mojego myślenia. Wróciłem do Europy, lecz często myślę o moich przyjaciołach, tych małych i tych większych, którzy zostali w Nepalu.”

Czy wolontariaty za granicą dla dorosłych są bezpieczne?

Wolontariaty Projects Abroad odbywają się jedynie w bezpiecznych krajach, a sytuacje na miejscu kontrolują nasze biura, które są rozsiane po całym świecie. Wolontariusze zakwaterowani są u sprawdzonych przez nas rodzin wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Każdy z naszych uczestników posiada na miejscu swojego opiekuna który zostaje do dyspozycji 24 godziny na dobę. Ponadto wolontariusze są ubezpieczeni, dzięki temu w razie potrzeby mogą być leczeni w najlepszych szpitalach i klinikach dostępnych na terenie kraju docelowego. Co najważniejsze, na bieżąco kontrolujemy poziom jakości odbywanego wolontariatu, by mieć pewność, że każdy jego etap przebiegnie prawidłowo. Poznaj 8 filarów gwarantujących Ci bezpieczeństwo na naszych wolontariatach.

Wolontariaty za granicą dla dorosłych to świetna okazja do tego by móc zrobić coś niecodziennego, przeżyć wyjątkową przygodę, sprawdzić się w nowych wyzwaniach. Taki wyjazd pozwala zwolnić tempo życia, a nawet zdobyć doświadczenie, którym po powrocie będziemy chcieli dzielić się z innymi. Któż z nas nie poczułby się lepiej, ze świadomością, że zrobił coś bezinteresownie dla innych? 

Sprawdź w jakie dziedziny wolontariatu możesz się zaangażować:

Poinformuj znajomych o tej stronie:

Powrót do góry ▲