A group of Projects Abroad volunteers on one of our best volunteer abroad programmes.

Najlepsze programy wolontariatu w 2020

7 SPOSOBÓW, ABY CZYNIĆ DOBRO PODCZAS NASZYCH NAJLEPSZYCH PROGRAMÓW WOLONTARIATU

Autor Jen Southern & Vicci Parry | 09 stycznia 2019
Updated on 20 stycznia 2020

Wkrótce nadejdzie nowy rok! To oznacza nowy początek i szansę na zaplanowanie swoich celów i postanowień na 2020. To świetny czas, by zacząć myśleć nad sposobami na ulepszenie siebie samego, ale także czas, by pomóc innym i pracować na rzecz lepszego świata. 

Wyjdź ze swojej strefy komfortu i weź udział w jednym z naszych najlepiej ocenianych programów wolontariatu w 2020 roku. Spraw, by był to rok, w którym poszerzysz swoje horyzonty i zrobisz coś naprawdę znaczącego. 

W 2020 jest ważniejsze niż kiedykolwiek indziej, by:

 • Zredukować zanieczyszczenie plastikiem
 • Wspierać kobiety
 • Poprawić umiejętność czytania i pisania
 • Walczyć z kłusownictwem
 • Rozszerzyć zalesianie
 • Zapewnić bezpłatną opiekę zdrowotną
 • Wspierać społeczności 

To właśnie dlatego nasze najlepsze programy wolontariatów za granicą w 2020 skupiają się na tych sprawach.

#1 Zredukować zanieczyszczenie plastikiem

Nasza planeta tonie w plastiku. Każdego roku produkujemy 300 milionów ton plastiku. 8 milionów ton kończy w naszych oceanach. Zatrzymajmy to. 

Zanieczyszczenie plastikiem oznacza śmierć i zniszczenie dla tysięcy gatunków, które się z nim stykają. Plastik sieje zniszczenie wśród morskich zwierząt i przyczynia się do degradacji raf koralowych. Często plastikowe przedmioty kończą w żołądkach morskich stworzeń. To wywołuje efekt domino, wpływając negatywnie na rybołówstwo, turystykę i cały morski ekosystem. 

W naszych projektach ochrony morskiej przyrody pracujemy wspólnie, by uporać się z tym pilnym problemem. Jako wolontariusz będziesz pomagał przy sprzątaniu plaży i dna morza. Będziesz także prowadził kampanie świadomościowe mające na celu zredukowanie konsumpcji plastiku i wspieranie recyklingu. 

Tak więc, jeśli masz ochotę w praktyczny sposób zaangażować się w ratowanie oceanów w 2020, sprawdź kilka naszych najlepszych programów wolontariatu w dziedzinie ochrony przyrody za granicą:

Projects Abroad Conservation volunteers pick up litter on one of our best volunteer abroad programmes.

#2 Wspierać kobiety

2018 był rokiem, w którym kobiety na całym świecie głośno mówiły o swoich prawach. Od ruchu #MeToo do wielkich marszy w USA na początku roku, kobiety są zdeterminowane, by ich głos był słyszalny. Nie pozwólmy, żeby ten istotny problem zakończył się w 2018 i 2019. 

Wciąż jest dużo do zrobienia. Jeśli twoją pasją są prawa kobiet, możesz pomóc promować je w krajach i społecznościach, które tego najbardziej potrzebują. 

Najlepsze programy wolontariatu za granicą, które wspierają prawa kobiet w 2020, to:

 • Mikrofinansowanie w Tanzanii, gdzie będziesz doradzać przedsiębiorczyniom, pomagając ich firmom wzrastać
 • Prawa człowieka w Tanzanii i Argentynie, gdzie będziesz podnosił świadomość takich spraw, jak przemoc domowa i nierówność płci 

Wierzymy, że kobiety są silne. Zawsze trwały, i mają moc. Chcemy, by świetnie sobie radziły, broniąc swoich praw lub robiąc krok w kierunku prowadzenia własnych biznesów.

Z twoją pomocą podczas programów wolontariatu na całym świecie, możemy stworzyć społeczności wspierane przez silne, niezależne kobiety. 

Local women at a women’s empowerment workshop as part of one of our best volunteering programmes overseas.

#3 Poprawić umiejętność czytania i pisania

Umiejętność czytania i pisania jest podstawową kompetencją, która stanowi bazę dobrej edukacji. Mimo że alfabetyzacja na świecie rośnie, wciąż jest wiele dzieci w krajach rozwijających się, które nie radzą sobie i zostają w tyle. 

Możesz przyczynić się do poprawy tego stanu poprzez wspieranie nauki w szkole. Pracując z lokalnymi nauczycielami, pomożesz zidentyfikować uczniów, którzy sobie nie radzą. Będziesz w stanie zapewnić im dodatkową naukę i upewnić się, że odniosą sukces. 

A teenager helps a child with a literacy exercise as part of her volunteer work abroad.

#4 Walczyć z kłusownictwem

W kilku ostatnich latach byliśmy świadkami niszczenia populacji dzikich zwierząt, związanego z kłusownictwem. Śmierć ostatniego samca z gatunku białego nosorożca północnego i uchylenie zakazu polowania na słonie w Botswanie była wielkim ciosem. 

Ale te szokujące historie motywują nas, byśmy robili nawet więcej, aby zwalczać kłusownictwo w nadchodzącym roku. Dobra wiadomość jest taka, że możesz się w to praktycznie zaangażować. 

Oto nasze najlepsze międzynarodowe programy wolontariatu, skupiające się na inicjatywach antykłusowniczych:

W Kenii i Botswanie będziesz pracował w chronionym rezerwacie, pomagając wykwalifikowanej, pełnej pasji obsłudze w prowadzeniu patroli antykłusowniczych. Będziesz usuwał wnyki, cichych zabójców dzikich zwierząt

W Meksyku będziesz chodził na nocne patrole, by znaleźć gniazda żółwi ze świeżo zniesionymi jajami i zabrać jaja, zanim zrobią to kłusownicy. W obozie zakopiesz jaja w chronionych gniazdach i pomożesz wypuścić na wolność żółwie, gdy już się wyklują. Dołącz do jednego z tych programów wolontariatu na całym świecie i przyczyń się do zwalczania kłusownictwa w 2020 roku.

A Conservation volunteer removes a poaching snare while volunteering abroad in 2019.

#5 Rozszerzyć zalesianie

Drzewa są płucami naszej planety. Pomagają zredukować zmianę klimatu, absorbując emisję dwutlenku węgla. Gdy patrzymy na przełomowy raport ONZ na temat zmiany klimatu, wydany w 2018 roku, możemy stwierdzić, że należy przyjąć bardziej aktywną rolę w redukowaniu tych zmian. Sadzenie drzew to świetny sposób, by to zrobić. 

Jeśli chcesz się zaangażować, rekomendujemy jeden z najlepszych programów wolontariatu za granicą: projekt ochrony przyrody w dżungli amazońskiej. 

Podczas tego projektu, będziesz mieszkał i pracował w sercu bujnego lasu deszczowego. Będziesz także pomagał chronić ten cenny ekosystem. W ramach pracy, będziesz sadził i badał drzewa mahoniowe. Te drzewa absorbują mnóstwo dwutlenku węgla i działają jako miejsce zamieszkania dla lokalnych gatunków.

A Projects Abroad Conservation volunteer planting a tree on one of our best volunteer abroad programmes.

#6 Zapewnić bezpłatną opiekę zdrowotną

Dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej jest jednym z podstawowych praw człowieka, ale ludzie w wielu krajach rozwijających się wciąż walczą, by otrzymać opiekę medyczną, jakiej potrzebują. Problemem jest brak funduszy i transportu, szczególnie jeśli ludzie mieszkają w odległych miejscach, daleko od placówek medycznych. 

To właśnie tutaj możesz pomóc. Dołącz do naszych najlepszych projektów wolontariatu: programu medycznego na Filipinach. Pomożesz lokalnym specjalistom zapewnić opiekę medyczną ludziom, którzy tego potrzebują. 

Na Filipinach mamy projekty, które skupiają się na:

 • Medycynie ogólnej
 • Zdrowiu publicznym
 • Fizjoterapii
 • Medycynie pracy 

W ramach tych projektów, założyliśmy pierwsze centrum fizjoterapii i rehabilitacji na północy Cebu. Jako wolontariusz, będziesz odgrywał istotną rolę w utrzymaniu działania centrum. Podczas naszych projektów medycznych na Filipinach, możesz także brać udział w wizytach domowych, pracując szczególnie z ludźmi z niepełnosprawnościami.

A Medicine volunteer measures a child’s heart rate as part of one of our best volunteering programmes in 2019.

#7 Wspierać społeczności

Czy chcesz użyć swoich własnych rąk, aby przyczynić się do pozytywnej zmiany? Budowanie szkół, centrów społeczności, toalet i domów do świetny sposób, by wesprzeć lokalne społeczności.

Jeśli wymiana żarówki jest dla ciebie wyzwaniem i nie potrafisz nazwać połowy narzędzi w skrzynce, nie martw się! Lokalni budowniczy i rzemieślnicy nauczą cię wszystkiego, czego potrzebujesz do pracy. Będą doglądali twojej pracy, a nasz lokalny zespół będzie cały czas na miejscu, by cię wspierać.

Rekomendujemy następujące programy związane z wolontariatem na całym świecie:

Two Projects Abroad volunteers building a house on one of our best volunteer abroad programmes.

Dołącz w każdym wieku

Jeślibyś się nad tym zastanawiał, wiek nie odgrywa żadnej roli, jeśli chodzi o dołączenie do jednego z naszych najlepiej ocenionych programów wolontariatu za granicą. Wierzymy, że każdy może przyczynić się do pozytywnej zmiany. Nasze elastyczne projekty nadają się dla wolontariuszy w każdym wieku, jednak mamy także wyspecjalizowane projekty, jeśli chciałbyś pracować jako wolontariusz z osobami w twoim wieku. Możesz zobaczyć nasze:

Przeczytaj więcej o naszych najlepszych programach wolontariatu dla uczniów w roku 2020.

Oferujemy także Grown-up Specials dla wolontariuszy powyżej 50 roku życia. Dowiedz się więcej o najlepszych programach wolontariatu dla starszych dorosłych. Mamy projekty dla każdego, które obejmują całe spektrum zainteresowań, niezależnie od tego, jakie masz umiejętności i doświadczenie.

Dołącz do godnego zaufania projektu wolontariatu w 2020 roku. Niech to będzie rok, w którym uczynisz świat lepszym miejscem.

Podziel się tym artykułem:

Nie zapomnij podzielić się swoją opinią na Facebooku i Twitterze!

Chcesz wiedzieć więcej o naszych projektach wolontariatu za granicą?

Skontaktuj się z ekspertami Projects Abroad. Z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie twoje pytania: 

+44 1273 007 230

Nasze akredytacje