You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Jak zmienić swoje życie poprzez wolontariat?

  Komentarze

October 20th, 2017


Kto z nas kiedyś nie pomyślał o tym, że może by tak wszystko rzucić w kąt i pojechać w Bieszczady? A może i jeszcze dalej?

Zmień swoje życie podróżując!

Jeśli często w głowie pojawia Ci się pomysł by wszystko rzucić w kąt i gdzieś wyjechać lub zmienić swoje życie to prędzej czy później dobrze byłoby to zrealizować. Szczerze powiedziawszy to nawet i prędzej, bowiem nigdy nie wiadomo ile jeszcze wytrzymasz. Codzienne chodzenie do pracy, stanie w korku, lub jeżdżenie zatłoczonym tramwajem. Ciągle ta sama mijana sceneria, która zmienia się jedynie wraz z porami roku i zachciankami miejskich urbanistów, chyba nie jest tym co pobudza Twoją wyobraźnię i daje kopa do działania.

Zamknij oczy i pobudź wyobraźnię

Wyobraź sobie, że budzisz się rano, słońce delikatnie wpada przez okno do pomieszczenia, w którym spałeś. Za oknem słyszysz szum oceanu i odgłosy ptaków. Towarzyszy Ci błoga świadomość, że zaraz poczujesz na twarzy morską bryzę, a Twoim jedynym zmartwieniem jest to czy zdążyłeś wstać na śniadanie. Po chwili słyszysz, że zza ściany dobiega wołanie, zbierasz się, przecierasz oczy, a stół wyłożony jest lokalnymi przysmakami przygotowanymi przez osobę, która przed chwilą Cię budziła.

Widok na plażę na wyspach Samowa

Dołóżmy do tego parę aspektów, które by znacząco odbiegały od naszych aktualnych obowiązków i mamy sposób na to jak zmienić swoje życie o 180 stopni:

1. Nowa praca

Nie wychodząc z tych wyobrażeń pomyśl sobie jakby to było móc zamienić pracę w nudnym biurze na zupełnie inne, przyjemne zajęcie. Zamiast siedzenia przed komputerem pracowałbyś na świeżym powietrzu, wśród niecodziennej scenerii, bez kierownika zaglądającego Ci przez ramie i naglących co róż terminów. Życie by zwolniło, a Ty byś mógł cieszyć się każdym dniem. Jakie to by były zajęcia? Może Archeologia? Dbanie o egzotyczne zwierzęta lub realizacja niespełnionych marzeń medycznych? Wybierz sobie zajęcie, które pomogłoby Ci się realizować na nowo i odbiegałoby od tego co robisz na co dzień.

2. Świat bez korków

Ile razy wsiadając do zatłoczonego tramwaju żałowałeś tej decyzji. Kiedy ostatnio stojąc w korku irytowało Cię wszystko naokoło? Po co jeździć w niekomfortowych warunkach skoro spod domu na obrzeżach dżungli mógłby zabrać Cię bus z lokalnym kierowcą, a podczas podróży bezdrożami do pracy mógłbyś oddychać świeżym powietrzem i podziwiać widoki rozmawiając z współpasażerami z całego świata. Bez irytacji na światłach i bez szturchających Cię ludzi.

Kolorowy samochód taksówki z Aruscha w Tanzanii

3. Brak stresu i nowy dom

Porzucając wszystkie dotychczasowe obowiązki uwolnilibyśmy się od towarzyszącemu im stresowi. Dobrze byłoby znaleźć miejsce, w którym moglibyśmy w spokoju cieszyć się tym co by było naszą nową codziennością. Piaszczyste plaże Fidżi? Egzotyczne i malownicze nocą ulice Tajlandii? Jego zatłoczone bazary i uśmiechnięci mieszkańcy? Może Ameryka Łacińska i sąsiedztwo mistycznych ruin lub tajemnicza Afryka? Wszystko w tym momencie zależy od tego gdzie sięga Twoja wyobraźnia. Pomyśl, w które miejsce chciał byś się wybrać i przenieś się tam, chociażby na chwilę.

Tancerze ubrani w smocze stroje w Hanoi

4. Życie lokalnie

Zamiast żyć wielkomiejsko mógłbyś spróbować żyć tam lokalnie. Poczuć przynależność do grupy, spróbować utożsamić się z problemami innych, poznać zupełnie nowe osoby i żyć z nimi na co dzień. Po prostu być częścią czegoś większego, co sprawnie funkcjonuje jedynie dzięki jednostkom, które tworzą daną więź. Czy zwieńczenia dnia nie urozmaiciła by pogawędka z kimś kogo spotka się na wieczornym spacerze? Nowe znajomości zawsze pozytywnie na nas wpływają.

5. Niesienie pomocy

A co z tą pracą? Któż z nas nie chciał nigdy by wykonywana przez nas praca przyczyniała się do niesienia znaczących zmian. By mieć świadomość tego, że to co robię każdego dnia ma sens i może komuś pomóc. Praca na wolontariacie archeologicznym przyczynia się do odkrywania świata, ochrona środowiska do dbania o nasze otoczenie, wcielenie się w rolę lekarza pomagałoby innym ludziom w kwestiach zdrowotnych i w jej edukacji. Każdy przykład pracy społecznej niesie ze sobą znaczące i długofalowe zmiany!

Droga położona w Dar Es Salaam w Tanzanii

6. Nowe znajomości

Któż z nas nie lubi odkrywać drugiego człowieka? W aktualnej pracy znasz już wszystkich doskonale? A gdybyś tak w nowym miejscu przebywał wśród międzynarodowej społeczności? Każdy pochodziłby z innej kultury, wnosił by w Twoje życie nowe aspekty kulturowe, mógłbyś wszystkich poznawać od podszewki. A każda nowa znajomość miałaby szansę na stworzenie mocnej więzi.

7. Kompletny relaks

Po pracy mógłbyś wziąć książę, usiąść pod drzewem i w spokoju dać się porwać powieści. Odpowiedzmy sobie szczerze, ile nieprzeczytanych książek zalega na Twoich półkach? Co z noworocznym postanowieniem o czytaniu większej ilości literatury? W swoim wymarzonym miejscu miałbyś na wszystko czas. Na odpoczynek, czytanie, a nawet wieczorne spacery po jeszcze nieodkrytej przez Ciebie okolicy. Wieczorna wyprawa na Sawannę? Dlaczego by nie!

Widok na plażę na wyspach Samowa

Podjął byś wyzwanie, gdyby okazało się, ze to wszystko jest na wyciągnięcie ręki?

Zmień swoje życie z Projects Abroad

Udostępnij ten artykuł:

Nie zapomnij poinformować znajomych o swoich przemyśleniach.

Search Blog by Category

Search the blog

Join our community

  

Subscribe by RSS

Projects Abroad Blog Feed
Back to top ▲