You are from: United States, Go to our American website.

Volunteer overseas on worthwhile and sustainable programmesVolunteer Overseas

Czym płacić za granicą?

  Komentarze

January 19th, 2016


Money

Do wyboru mamy: gotówkę, kartę kredytową oraz kartę debetowa przypisana do rachunku. Wszystkie powyższe sposoby płatności mają swoje plusy i minusy.

Gotówka

Posiadanie w gotówce waluty danego państwa niesie ze sobą następujące korzyści:

  • gotówka jest wszędzie honorowana (w przeciwieństwie do kart);
  • nie ma problemu z poszukiwaniem bankomatów
  • unikamy kosztów prowizji za przewalutowanie jak to jest w przypadku korzystania z kart,
  • gotówka jest często jedynym sposobem na zrealizowanie transakcji o niskiej wartości.

Z drugiej strony używanie tego środka płatniczego ma również sporo wad, a mianowicie:

  • Ciężko przewidzieć, ile konkretnie będziemy potrzebowali pieniędzy, ciężko więc wymienić przed wyjazdem odpowiednią kwotę. Zawsze możemy wymienić za mało lub za dużo co zawsze będzie się wiązało ze stratą.
  • W przypadku kradzieży portfela stracimy wszystkie nasze pieniądze, w przeciwieństwie do sytuacji, w której korzystamy z karty, którą możemy szybko zastrzec.

Karta debetowa dołączona do rachunku

Wady:

  • Płacąc za granicą kartą do rachunku bankowego prowadzonego w PLN, występuję koszt przewalutowania po kursie banku, który jest zazwyczaj podobny do kursu w kantorze. Możemy mieć do czynienia z pojedynczym przewalutowaniem lub podwójnym. Wszystko zależy od tego w jakim kraju jesteśmy i jaka waluta jest walutą rozliczeniową dla naszej karty. Dla przykładu – jeżeli używamy karty MasterCard we Francji to przy płatności nastąpi pojedyncze przewalutowanie bo walutą we Francji jest Euro i Euro jest walutą rozliczeniową dla MasterCard. Jeżeli jednak we Francji zapłacimy kartą Visa to nastąpi podwójne przewalutowanie bo walutą rozliczeniową systemu Visa jest dolar. Wtedy po transakcji bank przeliczy najpierw jej wartość z euro na dolary a potem z dolarów na złotówki.
  • Przy wypłatach pieniędzy z bankomatów trzeba liczyć się z przewalutowaniem oraz prowizją za wypłatę z bankomatu, która zależy od waszego banku. Są rachunki bankowe, do których prowizja wynosi 0% a w innych to 5%, nie mniej jednak niż 10 zł.

Zalety:

  • Używając karty debetowej do rachunku bankowego możecie czuć się bezpiecznie. W przypadku kradzieży możemy szybko zablokować kartę. Ponadto prawo gwarantuje nam, że w przypadku dokonania nieuprawnionej transakcji odpowiemy tylko za straty do wysokości 150 euro.

Karta kredytowa

Wady karty kredytowej są takie same jak karty debetowej. Karta kredytowa ma jednak ważną zaletę, która sprawia, że warto ją wziąć za granicę – możecie mieć pewność, że karta kredytowa będzie akceptowana w każdym kraju i wszędzie tam gdzie traficie na terminal do płatności tam będziecie mogli zapłacić karta kredytowa. Karta debetowa nie daje takiej pewności.

Która metodę wybrać?

Zawsze sugerujemy naszym wolontariuszom aby 40% budżetu wzięli ze sobą w gotówce. Co zrobić z pozostałą 60 % częścią budżetu?
Sugerujemy wpłacić cześć z tych 60% na rachunek bankowy, do którego przypisana jest kara debetowa, tak aby ta kwota była stale do dyspozycji z wykorzystaniem lokalnych bankomatów. Chcąc uniknąć ryzyka straty większej sumy pieniędzy w wyniku zagubienia karty lub kradzieży, na rachunku przypisanym do karty debetowej powinna znajdować się niewielka kwota – maksymalnie 400 zł. Pozostałą cześć budżetu warto trzymać na dodatkowym Waszym koncie w tym samym banku, do którego nie jest przypisana żadna karta debetowa. Daje Wam to możliwość dokonania przelewu między rachunkami w każdej chwili i wypłaty gotówki w bankomacie, z drugiej strony minimalizuje ryzyko utraty większej sumy pieniędzy w przypadku utraty karty 

Udostępnij ten artykuł:

Nie zapomnij poinformować znajomych o swoich przemyśleniach.

Search Blog by Category

Search the blog

Join our community

  

Subscribe by RSS

Projects Abroad Blog Feed
Back to top ▲